MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Te lubuskie miasta najszybciej się wyludniają. Najnowsze dane mogą szokować. Jest na liście Twoje miasto?!

(b)
Wideo
od 16 lat
Lubuszan ubywa w szybkim tempie. W ostatnich pięciu latach liczba mieszkańców miast zmniejszyła się o 36,5 tysiąca, co oznacza blisko 6-procentowy spadek populacji. Niekorzystny zmiany odnotowano we wszystkich miastach, oprócz... Otynia. Sprawdziliśmy, które miasta kurczą się najszybciej.

Rodzi się za mało dzieci

Eksperci biją na alarm. Sytuacja demograficzna w kraju jest bardzo poważna. Społeczeństwo się starzeje, rodzi się za mało dzieci. Z roku na rok ubywa mieszkańców Polski.

Niekorzystne trendy demograficzne trwają już od jakiegoś czasu, a w czasie pandemii koronawirusa zostały znacznie pogłębione i przyspieszone. Zmarło rekordowo dużo osób, a poziom urodzeń był niski. Ostatni rok obnażył skalę problemu. W 2023 roku urodziło się w Polsce tylko 272 tysiące. To o 33 tys. mniej niż w 2022 r. i najmniej od 1945 roku!

Wprowadzenie przez PiS programów prorodzinnych, w tym 500 plus, nie poprawiła wskaźników demograficznych. W 2016 r. różnica między liczbą zgonów i urodzeń wynosiła 5,8 tys., a w końcówce rządów PIS – już ponad 140 tys. rocznie.

Jest nas coraz mniej

Spadek liczby ludności Polski utrzymuje się od 2012 r.. Wyjątkiem był rok 2017 z nieznacznym wzrostem. Pod koniec roku 2023 nad Wisłą mieszkało 37 mln 635 tys. osób.

Lubuskie jest jednym z najmniejszym województwem w kraju (wyprzedza tylko opolskie). Przez lata było ponad milionowym regionem, w połowie ubiegłego roku było nas już tylko 977,5 tysiąca. Przyrost naturalny wyniósł -4,4 proc. i był niższy od średniej krajowej wynoszącej -3,7 proc.

Kurczą się zarówno lubuskie miasta jak i wsie. W ostatnich pięciu latach tylko w jednym mieście w regionie wzrosła liczba mieszkańców. Pozostałe odnotowały spadek. Aż w dwóch trzecich wyniósł on ponad 5 proc. Trzy miasta straciły ponad 10 procent mieszkańców.

W galerii możesz sprawdzić, które miasta wyludniają się najszybciej, a które najwolniej, ilu mają obecnie mieszkańców i ilu ubyło w ostatnich pięciu latach:

W raporcie nie uwzględniliśmy Brodów, które miastem są od 1 stycznia 2024 r. Mieszkają w nich 823 osoby.

Czytaj także: 10 najmniejszych lubuskich miast. Są zmiany w rankingu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska