Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te ślady są starsze niż piramidy. Kosmici? (zdjęcia)

Redakcja
Jedni szukają na Malcie plaż, inni ducha średniowiecznych krucjat i tajemnic krzyżowców. eJednak zwiedzając Maltę i Gozo potkniemy się o tajemnice dużo, dużo starsze...
Czy był to pas startowy kosmitów?

Te ślady są starsze niż piramidy. Kosmici?

Malta to popularny kierunek turystycznych wojaży Polaków. Jednak stosunkowo rzadko mają oni ochotę pochylić się nad prawdziwymi tajemnicami tej wyspy i z reguły wystarcza im wizyta w jednej ze świątyń, które uchodzą za najstarsze wolnostojące budowle świata. A my zachęcamy do ruszenia tropem tajemniczych śladów... Podwójne "tory" pojawiają się w rozmaitych miejscach wyspy. Ukuto dla nich określenie "ślady wozów", ale nie ma żadnej gwarancji, że nimi są. Bodajże najciekawszy ich fragment można obejrzeć w okolicy niemniej słynnych klifów Dingli.

Co to było? Czasami wygląda to jakbyśmy trafili na przesiadkową stację kolejową. O dziwo czasami ślady te biegną prościutko do morza, aby wynurzyć się na pobliskiej wyspie Gozo. Maksymalna głębokość kolein wynosi do 0,7 m, ale zazwyczaj są znacznie mniej imponujące. W niektórych miejscach są niemal niewidoczne. Szerokość poszczególnych bruzd - od 10 do 40 cm. Długość odcinków wynosi zazwyczaj dziesiątki, a rzadko kiedy przekracza sto metrów. Rozmaita jest także odległość między "torami".

Najprawdopodobniej tymi koleinami toczyły się koła. Musiały mieć dobre dwa metry średnicy. Z kolei analiza izotopowa wykazała, że kamienne tory powstały dużo wcześniej, niż egipskie piramidy. Jak chcą niektórzy na Malcie rozwinięta cywilizacja musiała istnieć jakieś 12 tys. lat temu. I skąd te koleiny. Czy przez wieki tymi samymi szlakami wędrowały wozy lub sanie? A może bruzdy zrobiono specjalnie, aby właśnie ułatwić taki transport lub był to dawny system melioracyjny? Oczywiście są bardziej rewolucyjne koncepcje jak system do gromadzenia energii kosmicznej lub widomy znak działalności cywilizacji pozaziemskiej. Przecież mogły to być pasy startowe.

A co my o tym myślimy? Tyle wokół imponujących świątyń, że przecież musiano jakoś transportować materiały budowlane, przede wszystkim imponującej wielkości głazy...

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska