Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tegoroczne Lato Muz Wszelakich będzie miało mnóstwo zielonogórskich akcentów. Nie zabraknie spacerów, kina plenerowego, koncertów i...

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
24 czerwca 2020 r. Konferencja prasowa Lata Muz Wszelakich 2020 w Zielonej Górze.
24 czerwca 2020 r. Konferencja prasowa Lata Muz Wszelakich 2020 w Zielonej Górze. Zielonogórski Ośrodek Kultury
Epidemia koronawirusa wymusiła na organizatorach zielonogórskiego Lata Muz Wszelakich zmiany w formule organizowania letnich imprez. W tym roku będzie dużo wydarzeń online, kluczową rolę odgrywać zaś będą zielonogórscy i lubuscy artyści. Pewne jest jedno. Na pewno każdy znajdzie w bogatej ofercie imprez coś dla siebie!

Już w lipcu rusza zielonogórskie Lato Muz Wszelakich 2020. Impreza, która spaja ponad 80 wydarzeń, będzie miała nowe hasło. Tegoroczne Lato Muz Wszelakich to: "Zielonogórscy artyści dla zielonogórzan". Misją Zielonogórskiego Ośrodka Kultury jest wspieranie artystów, którzy tu działają lub stąd się wywodzą. Stąd też myśl, by zaprosić na Lato Muz Wszelakich twórców związanych z Zieloną Górą i nie tylko...

Tak bawiliśmy się w zeszłym roku: Zielona Góra. Anny, Anki, Aneczki i Hanny! Mnóstwo pań świętowało swoje imieniny w Lubuskim Teatrze. Zabawa była przednia [ZDJĘCIA]

- Bez względu na sytuację, w jakiej się wszyscy znaleźliśmy, chcemy realizować działania, tworzyć, dając naszym gościom, mieszkańcom chwilę wytchnienia z kulturą - mówi Agata Miedzińska, dyrektor Zielonogórskiego Ośrodka Kultury.

Koronawirus zmienił formułę Lata Muz Wszelakich 2020

Nikt się chyba nie spodziewał, że epidemia koronawirusa tak bardzo wpłynie na wszelkie aspekty naszego życia. Także na kulturę. Przez jakiś czas, ze względów oczywistych, prace przy organizacji Lata Muz Wszelakich 2020 musiały zwolnić.

- Musieliśmy zrewidować myślenie o naszym tegorocznym Lecie Muz Wszelakich - przyznaje Agata Miedzińska. - Bardzo dziękuję wszystkim koleżankom i kolegom, którzy poparli pomysł, by tegoroczne "Lato" skierować bardziej do zielonogórskich artystów. A dając im możliwość prezentacji, w ten sposób ich wspierać.

Nowością będzie Kino Letnie na placu Teatralnym w Zielonej Górze

Jednym z nowych punktów programu będzie Kino Letnie, prezentowane w nowej przestrzeni miasta, czyli na placu Teatralnym.

- Będziemy w ramach kina pokazywać filmy długo i krótkometrażowe - mówi Konrad Paszkowski ze Stowarzyszenia Solanizatorzy. -Zaproponowaliśmy zestaw filmów krótkometrażowych, które na naszym Solanin Film Festiwal zdobywają laury. Są to filmy młodych twórców z całej Polski. Cieszymy się, że będziemy mogli pokazywać filmy uznane przez jury Solanina, ale także filmy mistrzów.

Bo pojawią się też dzieła Marka Koterskiego, Woody`ego Allena i wielu innych. Każdy znajdzie coś dla siebie.

W ramach Lata Muz Wszelakich 2020 w ogrodzie botanicznym odbywać się będą... "Koncerty Botaniczne"

- Przez całe wakacje, w lipcu i sierpniu co dwa tygodnie będą się (w godzinach 14.00-16.00) odbywać koncerty w ogrodzie botanicznym - mówi Paweł Wysocki, z Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. - Nic to nie kosztuje, oprócz opłaty za wstęp do ogrodu.

Wśród śpiewu ptaków i w fajnych okolicznościach przyrody będzie można posłuchać naszych lokalnych artystów.

Razem obejrzymy rozgwieżdżone niebo nad Zieloną Górą, poznamy różne oblicza miasta

- W tym roku zapraszamy na cztery spotkania z astronomią - mówi Marek Marcinkiewicz z Centrum Nauki Keplera - Planetarium Wenus. - Obserwacje na żywo nocnego nieba, realizowane... w sieci za pomocą naszego Facebooka. Będziemy mogli patrzeć na mgławice, popatrzymy na planety. Wszystko będzie prowadzone przez internet na żywo. Trzymamy kciuki za dobrą pogodę.

W tym roku nie zabraknie też spacerów po mieście.

- Zaczynamy spacery tematyczne już 8 lipca o godz. 11.00 - mówi Jarosław Wnorowski z Lubuskiego Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych. Jak zwykle uczestnicy spotykać się będą przy pomniku na placu Bohaterów. - Zaczniemy od spaceru rodzinnego, pokażemy miejsca dla rodzin, dzieci i punkty związane z dziećmi.

A oprócz tego na spacerach nie zabraknie też... industrialnej części Zielonej Góry, historii o słynnych mieszkańcach naszego miasta, wspomnień o miejscach, których już nie ma, pomników przyrody.

- Każdy spacer będzie wspaniałą okazją, by na nowo odkryć nasze piękne miasto - zapewnia Jarosław Wnorowski.

Z Biblioteką Norwida znów odpoczniemy na leżakach

- Dzięki temu, że będziemy promować literaturę naszych zielonogórskich i lubuskich twórców, zapraszamy państwa aż na 9 spotkań w ramach "Z książką na leżaku" w bibliotece - mówi Żaneta Cierach z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze. - Zaczynamy już 2 lipca i zapraszamy państwa... na śmierć. I to dosłownie. Tematem rozmów będzie książka "Zaproszenie na śmierć". A sprawcą tego zamieszania stanie się pan Alfred Siatecki i jego najnowsza książka.

Nie zabraknie też rozmów o książce Grzegorza Biszczanika i jego "Nieznanych twarzach Zielonej Góry", o tomiku poezji Czesława Sobkowiaka. Zaplanowano też spotkanie z kabaretem Hrabi, Andriejem Kotinem, Piotrem Bukartykiem, Robertem Rudiakiem i z wieloma innymi Lubuszanami.

Spotkania będzie można też oglądać w internecie.

Przy pałacu w Starym Kisielinie odbędą się koncerty plenerowe

O godz. 19.00 1, 8 i 15 lipca przy pałacu w Zielonej Górze Starym Kisielinie odbędą się koncerty plenerowe.

Oprócz tego 25 lipca o godz. 17.00 razem z Akademią Tradycja odbędzie się... kośba, czyli tradycyjne sianokosy z kapelą ludową. W sierpniu nie zabraknie zaś transmisji koncertów.

W tym roku w ramach "Wieczoru u luteranów" odbędą się dwa koncerty (do tej pory wspaniałych wykonawców mogliśmy posłuchać przez cztery sierpniowe wieczory).

- Pierwszy z nich zaplanowano na 16 sierpnia, drugi zaś 30 sierpnia - mówi Jerzy Markiewicz z Towarzystwa Śpiewaczego Cantores. - 30 sierpnia będzie wieczór zielonogórski, bo wystąpią sami zielonogórscy artyści.

Nie zabraknie znanych organistów, ale i dźwięków gitary, skrzypiec...

Oprócz tego tradycją Lata Muz Wszelakich są wieczory w Piekarni Cichej Kobiety. Tu odbędą się cztery koncerty w ramach "Nocy bluesowych".

Mnóstwo akcji w całym mieście w ramach Lata Muz Wszelakich 2020

Mało? To spieszymy z informacją, że w ramach Lata Muz Wszelakich 2020 na placu Teatralnym odbywać się też będą "Akcje animacje", czyli wspólne ćwiczenie i tańczenie z lokalnymi grupami. Startuje też nowy cykl: "W Zielone(j) gramy". Na placu Teatralnym będą występować znani i lubiani artyści, działający w Zielonej Górze lub z Zielonej Góry się wywodzący. Wystąpi między innymi Krzysztof Machalica, aktorka Sandra Herbich, zespół Las Melinas... Będzie się działo. Nie zabraknie lubianego też przez najmłodszych cyklu: "Bajki, bajdy, banialuki".

Organizatorzy podchodzą do tegorocznej edycji Lata Muz Wszelakich z optymizmem. Wciąż jednak pamiętają o pandemii. Stąd też w trosce o bezpieczeństwo artystów oraz widzów, wydarzenia często zmienią swoją formę. Pojawią się transmisje online. Zaś podczas imprez na żywo uczestnicy będą musieli zachować wszelkie środki ostrożności, zachować bezpieczny dystans, używać maseczek ochronnych.

Tak bawiliśmy się na Lecie Muz Wszelakich w 2019 roku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska