Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Telewizja cyfrowa bez tajemnic. Poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania

Lucyna Talaśka-Klich
Waldemar Sromek, rzecznik prasowy firmy Emitel, operatora naziemnej sieci radiowo-telewizyjnej w Polsce
Waldemar Sromek, rzecznik prasowy firmy Emitel, operatora naziemnej sieci radiowo-telewizyjnej w Polsce Materiały prasowe Emitel
Kiedy zostanie wyłączony sygnał analogowy? Jak wybrać urządzenia umożliwiające najlepszy odbiór telewizji cyfrowej? Na Wasze pytania odpowiada Waldemar Sromek, przedstawiciel operatora naziemnej sieci RTV.

Czy mogą wystąpić opóźnienia we wdrażaniu cyfrowej telewizji naziemnej w Polsce?
- Uruchamianie nadajników naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T przez firmę Emitel przebiega zgodnie z planem. W wielu przypadkach udało się uruchomić emisje przed wymaganym terminem. Obecnie nie są znane żadne przesłanki, które wskazywałyby na wystąpienie opóźnień.

Kiedy zostanie wyłączony sygnał analogowy?
- Zgodnie z harmonogramem przedstawionym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, wyłączanie telewizji analogowej będzie przebiegać etapami. Rozpocznie się w listopadzie bieżącego roku, a zakończy przed 31 lipca 2013 roku.

Pogramy telewizji cyfrowej trafią do nas dzięki multipleksom, zwanym MUX - 1,2 i 3. Obejmą swoim zasięgiem - odpowiednio - 95, 97 i 98 procent kraju. Czy to znaczy, że pozostaną białe plamy na mapie, gdzie sygnał naziemnej telewizji cyfrowej nie dotrze? Czy to się zmieni? Jeśli tak, to kiedy?
- Pokrycie populacji sygnałem cyfrowym będzie porównywalne z obecnym pokryciem sygnałem analogowym. Wyliczenia i mapy zasięgu oparte są na standardowym, założonym modelu systemu odbiorczego. Zastosowanie lepszych systemów antenowych pozwala na odbiór w miejscach będących na mapach pokrycia poza granicami zasięgu. Chociaż niestety, nie da się zagwarantować 100 procent pokrycia kraju, to jednak obszary z białymi plamami wystąpią głównie na terenach niezasiedlonych lub słabo zaludnionych.

Niektórzy przedstawiciele firm sprzedających zestawy do odbioru telewizji satelitarnej twierdzą, że bez anteny satelitarnej na wsi nie będzie można odbierać sygnału naziemnej telewizji cyfrowej po 2013 roku. Czy to prawda?
- Absolutnie nie jest to prawda. Nie dajmy się oszukać. Wprawdzie wyłączona zostanie telewizja analogowa, ale zastąpi ją telewizja cyfrowa DVB-T. Pozwalająca oglądać znacznie więcej programów i - w przeciwieństwie do platform satelitarnych - całkowicie za darmo. Pamiętajmy jednak, że korzystanie z jakiejkolwiek oferty telewizji płatnej lub bezpłatnej nie zwalnia z płacenia abonamentu RTV.

Czy właściciele telewizorów z MPEG-2 mogą odbierać sygnał naziemnej telewizji cyfrowej, skoro nie mają problemów z odbiorem programów przesyłanych przez telewizję kablową?
- Nie. Właściciele telewizorów pozbawionych dekodera MPEG-4 będą musieli się zaopatrzyć w zewnętrzny odbiornik - czyli dekoder. Przy jego pomocy odbiorą telewizję naziemną.

Czy cyfryzacja i przesył sygnału drogą naziemną dotyczy także radia?
- Tak. Ale w przeciwieństwie do telewizji analogowej, nie ma planów wyłączania radia analogowego w paśmie FM. Oferta cyfrowego radia DAB+ będzie stanowić uzupełnienie oferty FM.

Jeśli wymieniamy starą, zniszczoną antenę, to jaką najlepiej kupić, by móc odbierać sygnał naziemnej telewizji cyfrowej?
- Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Antena powinna być dobrana do lokalnych warunków. W zależności od odległości od nadajnika oraz występowania przeszkód terenowych na drodze obiekt nadawczy - miejsce odbioru, potrzebna będzie inna antena.
Generalne zasady są następujące:

* stosujemy anteny zewnętrzne;

* poza szczególnymi przypadkami unikamy anten pokojowych - ich stosowanie jest ograniczone do niewielkich odległości od obiektu nadawczego;

* anteny siatkowe, wprawdzie tanie, nie są najlepszym rozwiązaniem - lepiej jest zastosować anteny wieloelementowe typu yagi;

* unikamy stosowania wzmacniaczy - nawet najlepszy nie zastąpi anteny. Jeśli antena nie odbierze sygnału, nie będzie czego wzmacniać, a dodatkowo wzmacniacze często są przyczyną dodatkowych zakłóceń, a czasami całkowitego braku odbioru. Stosujemy je tylko, gdy jest to absolutnie niezbędne, jako wspomożenie dla dobrej anteny;

* i najważniejsze - nie ma anten cyfrowych, DVB-T, HD. Są tylko anteny telewizyjne o lepszych lub gorszych parametrach. Reszta to chwyty marketingowe, by zwabić klienta.

Na rynku pojawiły się chińskie przystawki za około 50 zł, które nie są przystosowane do pracy z wszystkimi telewizorami starszej generacji. Zatem na co uważać, kupując dekoder?
- Podstawowe funkcje, które powinny spełniać wszystkie odbiorniki DVB-T sprzedawane w Polsce, opisane są w "Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla urządzeń konsumenckich służących do odbioru cyfrowych naziemnych transmisji telewizyjnych" z 18 grudnia 2009 roku.

Podstawowe wymagania to:

* obsługa kompresji sygnału wizji MPEG-4 H.264/AVC - zarówno SD TV (MP@L3), jak i HD TV (HP@L4);

* obsługa kompresji dźwięku MP2 (MPEG-1 Warstwa II) oraz E- AC3 (Dolby Digital Plus) wraz z dekodowaniem dźwięku przestrzennego do stereo (tzw. dowmnix);

* odbiornik powinien obsługiwać EPG, czyli Electronic Program Guide (przewodnik po programach) oraz teletekst (telegazeta), a także napisy ekranowe (zarówno w formacie TXT, jak i DVB-SUB).

Aby kupić dobre urządzenie najlepiej prześledzić fora internetowe, gdzie można znaleźć opinie użytkowników na temat konkretnych modeli. A także zwrócić uwagę, czy producent to znana marka i czy zapewnia wsparcie po sprzedaży - czy ma stronę internetową z dostępnymi instrukcjami, poradami oraz aktualizacjami oprogramowania STB.

Czy mając stary telewizor, ale z nowoczesnym dekoderem, można odbierać programy w jakości HD?
- Nowoczesny odbiornik STB pozwoli na oglądanie programów nadawanych w rozdzielczości HD. Jednakże ich jakość będzie ograniczona możliwościami telewizora, do którego dołączymy ten odbiornik.

Kiedy zakończy się proces cyfryzacji sygnału telewizji naziemnej i czy ktoś poinformuje telewidzów o wyłączeniu sygnału analogowego?
- Wyłączenie telewizji analogowej w Polsce i przejście na naziemną telewizję cyfrową DVB-T ma nastąpić do 31 lipca 2013 roku. Za przeprowadzenie procesu cyfryzacji telewizji są odpowiedzialne instytucje rządowe pod egidą Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Uruchomiło ono stronę internetową www.cyfryzacja.gov.pl poświęconą temu tematowi, a także infolinię 800 007 788.
Należy oczekiwać, że obecnie prowadzona kampania informacyjna będzie przybierała na sile, by wszyscy mieli szanse dowiedzieć się o przebiegu procesu cyfryzacji i zdążyli z zakupem odpowiednich urządzeń.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska