Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Telewizja cyfrowa. Sprawdź, jak wybrać właściwy dekoder

Maciej Dobrowolski, (kb)
Zmiana w systemie emisji sygnału telewizyjnego może wiązać się z wydatkami na zakup nowych urządzeń, ale plusów jest naprawdę sporo. Wielu ucieszy brak zakłóceń obrazu oraz wyeliminowanie problemu powstawania tak zwanych odbić, które denerwują i męczą wzrok.
Zmiana w systemie emisji sygnału telewizyjnego może wiązać się z wydatkami na zakup nowych urządzeń, ale plusów jest naprawdę sporo. Wielu ucieszy brak zakłóceń obrazu oraz wyeliminowanie problemu powstawania tak zwanych odbić, które denerwują i męczą wzrok. sxc.hu
Twój telewizor nie jest przystosowany do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej? Wcale nie musisz wydawać pieniędzy na nowy sprzęt. Na starym też obejrzysz ulubiony serial. Pod warunkiem, że dokupisz dekoder.

1. Zgodnie z umowami międzynarodowymi na terenie Europy do końca roku 2015 nie będzie już telewizji analogowej.

2. W Polsce proces wyłączania nadajników z takim sygnałem zostanie przeprowadzony do 31 lipca 2013 roku.

UWAGA
Jest to data graniczna. Oznacza to, że część nadajników może zostać wyłączona już wcześniej. Dlatego ważne jest, abyśmy odpowiednio wcześniej przygotowali się do tej zmiany. Bo inaczej włączymy któregoś dnia telewizor i nie obejrzymy ulubionego serialu.

3. Podstawą odbioru telewizji cyfrowej jest posiadanie telewizora, który jest wyposażony w tuner w standardzie DVB-T obsługujący kodowanie obrazu w systemie MPEG-4 oraz dźwięku w EAC-3.
Oczywiście niewielu z nas cokolwiek mówi ten techniczny żargon. Na szczęście, nie musimy zagłębiać się w szczegóły. Wystarczy, żebyśmy gdzieś zanotowali te hasła albo je zapamiętali.

4. Potem musimy sprawdzić, czy nasz telewizor osiąga taki technologiczny standard. Jeśli nie, możemy:

* kupić nowy telewizor - o czym szczegółowo pisaliśmy w poprzedniej części naszego poradnika; albo

* dokupić urządzenie STB (z ang. set-top-box), popularnie zwane dekoderem, które jest przystawką do odbiornika - i dziś właśnie nim się zajmiemy.

ZAPAMIĘTAJ
Tradycyjne analogowe odbiorniki telewizyjne nie są przystosowane do odbioru emisji cyfrowych. Nie oznacza to jednak konieczności ich wymiany, kosztownego zakupu nowego sprzętu. Uzyskanie dostępu do naziemnej telewizji cyfrowej jest możliwe przez dołączenie do analogowego odbiornika telewizyjnego odpowiedniego urządzenia umożliwiającego odbiór sygnału cyfrowego. Czyli dekodera.

5. Zapewne sporo osób zdecyduje się właśnie na jego zakup. Większość dostępnych na rynku dekoderów obsługuje formaty HD, pozwalające na odbiór kanałów w bardzo wysokiej jakości obrazu. Zaletą dekodera jest to, że nie ma znaczenia, jaki posiadamy telewizor: plazmę, LCD czy też jeszcze kineskopowy.

UWAGA
Ważne jest jednak to, abyśmy przed zakupem dekodera sprawdzili, jakie wejścia sygnału posiada nasz telewizor. Ma to kluczowe znaczenie. Możemy to na przykład sprawdzić w instrukcji obsługi.

Wejścia sygnału

* Generalnie najnowsze telewizory, mogące wyświetlać obraz w wysokiej rozdzielczości, posiadać będą gniazdo HDMI.
To świetna sytuacja, bowiem pozwoli nam korzystać z najlepszej jakości obrazu telewizji cyfrowej.

* Trochę starsze odbiorniki zazwyczaj wyposażone są w gniazdo SCART, popularnie przezwane eurozłączem.
To również dobra wiadomość, bowiem nie powinno być problemu z podłączeniem ich do dekodera.

* Nieco gorzej jest, jeśli nasz telewizor posiada tylko wejściowy port RCA (nazywany również czinczem) albo AV. W takim przypadku w sklepie z elektroniką będziemy musieli dodatkowo zakupić kabel przejściowy - z gniazda SCART na czincz.

* W najtrudniejszej sytuacji znajdują się jednak posiadacze telewizorów, które wyposażono jedynie w stare antenowe wejścia koncentryczne. Aby podłączyć dekoder do odbiornika, muszą oni dodatkowo zaopatrzyć się w tzw. modulator PAL-AV. Nie jest łatwo dostępny i jego zakup będzie trudny. Najłatwiej zakupimy go w internecie. Cena modulatora może wynieść od 70 zł do nawet 150 zł.

UWAGA
Warto sprawdzić również, czy kabel antenowy nie jest płaski i dwużyłowy. W takim przypadku potrzebna będzie również przejściówka na zakończenie koncentryczne. Nie kosztuje ona jednak wiele i jest dostępna w sklepach RTV.

- Jeżeli z naszym starym telewizorem mamy kłopot, a nie chcemy nabyć nowego, ale drogiego odbiornika, pamiętajmy jeszcze o możliwości kupna odbiornika z drugiej ręki - podpowiada Zbigniew Walkowiak, serwisant RTV z Zielonej Góry. - To może być dobre i ekonomiczne rozwiązanie. W komisach znajdziemy całkiem niezłe telewizory i warto się tam rozejrzeć. Nie polecam jednak zakupów przez internet, bo z tym zawsze wiąże się pewne ryzyko.

Dobra rada

Jeżeli masz problem z rozpoznaniem gniazd w telewizorze, dobrym rozwiązaniem może być ich sfotografowanie i pokazanie sprzedawcy w sklepie. Dzięki temu nie powinno dojść do pomyłki. Przy zakupie dekodera też warto poprosić o fachowe doradztwo. Między innymi po to, aby przystawka pozwoliła nam w pełni wykorzystać możliwości telewizora.

W sklepie

Obecnie wybór dekoderów jest bardzo duży. Bo oprócz interesującej nas obsługi cyfrowych kanałów, mogą posiadać szereg innych możliwości. To czy zdecydujemy się na prosty i najtańszy model czy też najdroższy, posiadający takie bajery jak możliwość podłączania dysków twardych, to kwestia zasobności naszego portfela i indywidualnych upodobań.

ZAPAMIĘTAJ
Najważniejsze jest to, aby dekoder pracował w standardzie DVB-T obsługując kodowanie obrazu w systemie MPEG-4 oraz dźwięku w EAC-3.

Podobnie jak w przypadku telewizorów, również w przypadku urządzeń STB sklepy mogą sprzedawać takie, które nie obsługują naziemnej telewizji cyfrowej. Klient musi jednak być o tym wyraźnie poinformowany - także na piśmie. Złamanie tej zasady grozi surowymi karami ze strony Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz izby handlowej.

Jeszcze jest czas na zmiany

Boisz się, że nie zdążysz z wymianą odbiornika lub zakupem przystawki? Niepotrzebnie. Jest okres przejściowy, czyli jednoczesnego nadawania programów w systemie analogowym i cyfrowym, potrzebny do tego, żeby wszyscy mieszkańcy danego obszaru zdążyli wyposażyć swoje odbiorniki w niezbędne dekodery. O szczegółach poczytasz na stronie www.cyfryzacja.gov.pl.

ZAPAMIĘTAJ

Szczegółowe informacje dotyczące procesu cyfryzacji znajdują się na stronie internetowej departamentu telekomunikacji Ministerstwa Infrastruktury: www.cyfryzacja.gov.pl.

Praktyczna ściągawka

Przymierzając się do zakupu dekodera, warto przestrzegać kilku wskazówek zasugerowanych przez Bartosza Kononiuka, eksperta firmy zajmującej się telewizją cyfrową.

1. Dekoder przede wszystkim musi być zgodny z wymaganiami Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

2. Podstawowy element, na który należy zwrócić uwagę przy zakupie to wsparcie dla MPEG-4. Czyli dla odbioru sygnału w odpowiednim standardzie - MPEG-4 (a nie MPEG-2, jak to się czasami zdarza).

3. Ważne jest także wsparcie dla tzw. telewizji HD, czyli telewizji wysokiej rozdzielczości.

4. Kolejną kwestią jest obsługa przez STB dźwięku w jakości Dolby Digital Plus (DD+ lub inaczej E-AC-3). Częstym niedopatrzeniem kupujących jest wybór produktu ze wsparciem dla samego Dolby Digital (a nie Dolby Digital Plus).

5. Przy weryfikowaniu produktów należy także spojrzeć na dostępne złącza wyjściowe. Odbiornik powinien umożliwić połączenie z telewizorem poprzez złącze analogowe SCART (tzw. euro złącze) oraz cyfrowe HDMI. Dodatkowo dla sygnału dźwiękowego pożądane jest, aby STB posiadał wyjście cyfrowe audio (tzw. koaksjalne S/PDIF).
Niektórzy producenci dostarczają dedykowany kabel w zestawie z odbiornikiem.

6. Wśród podstawowych funkcjonalności związanych z obsługą odbiornika można wyróżnić:

* automatyczne przeszukiwanie dostępnych kanałów telewizyjnych;

* elektroniczny przewodnik po programach (tzw. EPG), czyli przegląd wszystkich programów, łącznie z ich przypomnieniem na najbliższe siedem dni.

7. Dekoder może też wspierać dodatkowe funkcjonalności:

* port USB, który sprawia, że dekoder DVB-T stanie się centrum rozrywki multimedialnej;

ZAPAMIĘTAJ
Port USB pozwala na podłączenie zewnętrznego nośnika danych (np. pendriv, dysk twardy), dzięki czemu będzie możliwe m.in. przeglądanie zdjęć, słuchanie muzyki, oglądanie filmów w najpopularniejszych formatach. Podłączenie nośnika pozwala również na realizację dodatkowych usług związanych z telewizją cyfrową, związanych z możliwością nagrywania i odtwarzania programów w późniejszym czasie.

* przydadzą się także: wielojęzyczne menu, kontrola rodzicielska, tworzenie listy ulubionych programów, teletekst.

UWAGA
Warto również zwrócić uwagę na jakość wykonania i wykorzystane materiały przy produkcji odbiornika. Dobrze, gdy producent STB zapewnia gwarancję i odpowiednie wsparcie serwisowe.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska