Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To ważne odkrycie historyczne: Brama Krośnieńska w Sulechowie jest starsza!

Eugeniusz Kurzawa 68 324 88 54 [email protected]
- Z kroniki miejskiej autorstwa Bruchmana wynika, iż Brama Krośnieńska jest starsza o co najmniej pół wieku o obecnie przyjętej daty 1704 - wskazuje Marek Maćkowiak, odkrywca tego faktu
- Z kroniki miejskiej autorstwa Bruchmana wynika, iż Brama Krośnieńska jest starsza o co najmniej pół wieku o obecnie przyjętej daty 1704 - wskazuje Marek Maćkowiak, odkrywca tego faktu fot. Paweł Janczaruk
- Dla mnie to mała sensacja - uważa Roman Zawalny z Sulechowa. W każdym razie cenne odkrycie! Jedyny tego rodzaju zabytek w powiecie zielonogórskim jest starszy o pół wieku. Co najmniej!
Jeden z najstarszych widoków miasta, z 1780 r., ukazujący Bramę Krośnieńską
Jeden z najstarszych widoków miasta, z 1780 r., ukazujący Bramę Krośnieńską

Jeden z najstarszych widoków miasta, z 1780 r., ukazujący Bramę Krośnieńską

Brama Krośnieńska jest jedyną zachowaną bramą miejską w powiecie zielonogórskim. Kiedyś tędy można było opuścić Sulechów lub wjechać do miasta. Wszelkie znane nam dotąd źródła podawały, iż brama pochodzi z 1704 r. Pisze o tym choćby Stanisław Kowalski w "Zabytkach województwa zielonogórskiego". Tymczasem właśnie teraz, na gorąco, dowiadujemy się, iż obiekt jest starszy aż o pół wieku! A zaczęło się tak...

- Zainspirował mnie Piotr Dziedzic, powiatowy konserwator zabytków, sugerując napisanie wspólnego artykułu na konferencję, która odbędzie się w kwietniu - opowiada Marek Maćkowiak, prezes Sulechowskiego Towarzystwa Historycznego. Międzynarodowa konferencja naukowa pt. "Obwarowania miast - problematyka ochrony, konserwacji, adaptacji i ekspozycji", została zaplanowana na 28 - 30 kwietnia na zamku w Kożuchowie. Maćkowiak solidnie przygotowując się do napisania pracy o murach miejskich Sulechowa poprosił kolegę, Bartosza Budę, o przetłumaczenie z niemieckiego starych kronik miasta. Wziął pod uwagę dwie. Pierwsza napisana przez M. Georgio M. Bruchmana to "Annales oder Geschichtbuch und Chronik der Stadt Züllich", Küstrin 1665 (wydana w Kostrzynie w 1655 r.). Drugą napisał Johann Christoph Wilcken pt. "Züllichographia oder Chronica der kgl. Preußischen Stadt Züllichau", Züllichau 1753, czyli wyszła w Sulechowie niemal 100 lat później.

Brama Nowa to Krośnieńska

To ważne odkrycie historyczne: Brama Krośnieńska w Sulechowie jest starsza!

- W pracy Bruchmana jest mowa o dwóch głównych bramach, Świebodzińskiej i Zielonogórskiej - relacjonuje M. Maćkowiak. - Ale jest też wiadomość, że istnieje Brama Nowa, posiadająca dwie furty, dużą i małą. I to mnie zelektryzowało! Bo skoro w książce z 1655 r. mówi się o bramie, to zapewne mogła istnieć już co najmniej 10, 15 lat wcześniej!

Potwierdzeniem, iż Brama Nowa, to dzisiejsza Krośnieńska jest kronika Wilckena z 1753 r., gdzie już wyraźnie stoi, iż miasto posiada trzy bramy, w tym "Nową albo Krośnieńską".

- Wilcken wspomina nawet, iż za jego życia, dokładnie w 1697 r., tę bramę remontowano, odnotowuje też, że wówczas spadł z rusztowania jeden z murarzy, ale nic mu się nie stało - skrupulatnie wydobył fakty M. Maćkowiak, autor niespodziewanego odkrycia.

- Może określenie "odkrycie" jest tutaj zbyt mocne, gdyż wiarygodność niektórych kronik miejskich bywa różna, nie mniej znaczenie tej informacji jest dla nas istotne - mówi Piotr Dziedzic. Jego zdaniem, zwłaszcza pierwszy kronikarz jest wiarygodny, a wiadomość o datowaniu bramy... - To coś ważnego!

- Dla mnie to mała sensacja, ciekawe jakie będą reakcje historyków - zastanawia się Roman Zawalny.

- Jeżeli to prawda, to należałoby zrewidować dotychczasowe poglądy. Pan Leon Okowiński musiałby poprawić swoje opisy historyczne dotyczące miasta - sądzi Dariusz Wójcik, nauczyciel historii w gimnazjum. - To niezwykle ciekawa sprawa. Cieszę się, że mamy możliwość na żywo odkrywać historię naszego miasta.

To ważne odkrycie historyczne: Brama Krośnieńska w Sulechowie jest starsza!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska