Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To zwykłe oszustwo. Wilczyca jest podróbką (zdjęcia)

Redakcja
fot. Dariusz Chajewski
Przymierzając się do dłuższego pobytu w Rzymie zaczęliśmy szukać jego symbolu, czegoś, czego przegapić nie można i trzeba zrobić motywem przewodnim naszego pobytu. Wilczyca, Koloseum, a może Forum Romanum lub Kapiotol?

To zwykłe oszustwo. Wilczyca jest podróbką

Przy poszukiwaniach rzymskiego symbolu internetowa wyszukiwarka na pierwszej pozycji "wyrzuca" rzeźbę wilczycy kapitolińskiej. Spróbujmy dowiedzieć się więcej. I tutaj czar prysł. Oto właśnie podano, że kultowa rzeźba nie ma 2,5 tysiąca lat, a jest wykonanym w średniowieczu odlewem. Krótko mówiąc podróbką. A w szkołach uczono nas, że jest dziełem Etrusków. Okazuje się jednak, że nie znali oni techniki odlewu, którą rzeźba została wykonana. Nawet oryginał miał powstać w Bizancjum dopiero w 1204 roku. Zaginął i na zamówienie arystokratycznej rodziny Tuscolo stworzono kopię, przy której dziś kłębią się turyści w Muzeach na Kapitolu.

Numerem dwa jest Koloseum. Fakt robi wrażenie. Polacy pędzą tam przede wszystkim za sprawą Sienkiewicza i "Quo vadis" szukając śladów męczeństwa pierwszych chrześcijan i krzyża, który ku ich pamięci ustawił Jan Paweł II. Krzyż znajdziemy. Ostatnio część naukowców kwestionuje jakoby tutaj miały odbywać się masowe mordy na chrześcijanach, gdyż informacje o tym pojawiają się dopiero od... XVII wieku. Natomiast wiadomo, iż w czasie przerw pomiędzy walkami gladiatorów dokonywano egzekucji skazańców, nieraz w wymyślny i krwawy sposób. Zdaniem fachowców miejscem egzekucji chrześcijan był Circus Maximus oraz Ogrody Nerona. Zresztą Sienkiewicz nie lokalizuje żadnego epizodu "Quo vadis" w Koloseum. Jedynie dwukrotnie wspomina w swej powieści o tym zabytku, odnosząc się do wydarzeń przyszłych. Zresztą rozwiano ostatnio kilka innych mitów związanych z tym zabytkiem. Chociażby ten o naumachiach, czyli inscenizacjach bitew morskich, które miały się tam odbywać. Uniemożliwiło je zabudowanie areny dwukondygnacyjnymi piwnicami za czasów Domicjana.

Może jeszcze trzeci symbol...? Weźmy Forum Romanum, czyli Forum Magnum, najstarszy plac miejski w Rzymie, otoczony sześcioma z siedmiu wzgórz: Kapitolem, Palatynem, Celiusem, Eskwilinem, Wiminałem i Kwirynałem. Było to polityczne, religijne i towarzyskie centrum starożytnego Rzymu. W podręcznikach historii można było przeczytać o zasiedlonym przez wieki miejscu, gdzie już przed VII w p.n.e. znajdowała się osada składająca się z domów na palach. Tymczasem okazuje się, że znajdowało się tam zwykłe bagno zasilane potokiem płynącym wzdłuż późniejszej Via Sacra...

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska