Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tu niepełnosprawni dostaną wsparcie i nauczą się samodzielności. W gminie Bogdaniec powstanie specjalne centrum!

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Na terenie gminy Bogdaniec powstanie pierwsze w regionie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne.
Na terenie gminy Bogdaniec powstanie pierwsze w regionie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne. Pexels
Rehabilitacja, zajęcia z psychologiem i całodobowa opieka. Już za rok na taką kompleksową pomoc będą mogli liczyć niepełnosprawni mieszkańcy gminy Bogdaniec. Powstanie tam pierwsze w regionie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne.

Takiego miejsca brakuje

Gmina Bogdaniec aktywnie wspiera inicjatywy mające na celu pomoc osobom z niepełnosprawnościami. Teraz znalazła sposób na stworzenie nowych miejsc opieki dla mieszkańców borykających się z fizycznymi i umysłowymi ograniczeniami. Dzięki rządowemu dofinansowaniu wybuduje specjalny ośrodek, w którym chorzy będą mogli liczyć na kompleksowe wsparcie, ale przede wszystkim uczyć się samodzielnego życia.

W naszej gminie jest spora grupa osób, które potrzebują tego typu pomocy. Mamy już podobną placówkę, ale ona jest adresowana jedynie do osób ze schorzeniami psychicznymi. Dlatego tak bardzo zależało nam na uruchomieniu miejsca adresowanego również do chorych z innymi niepełnosprawnościami, którzy nie mogą liczyć na całodobową opiekę swoich bliskich. Jesteśmy szczęśliwi, że nasz wniosek został pozytywnie oceniony i taki obiekt możemy budować. Placówka powstanie w miejscowości Racław i będzie gotowa pod koniec przyszłego roku. Czas jest krótki, ale dla nas wystarczający, żeby obiekt stworzyć, ta aby mógł służyć naszym mieszkańcom - mówi Krystyna Pławska, wójt gminy Bogdaniec.

Przeczytaj także: Opiekunowie w końcu odetchną. Gorzów pomoże w opiece nad niepełnosprawnymi

Chętnych gmin było wiele

W województwie lubuskim o pieniądze na uruchomienie takich placówek starało się w sumie pięć gmin - Dobiegniew, Żagań, Wschowa, Szprotawa i Bogdaniec. Tylko trzy ostatnie przeszły wstępną weryfikację na poziomie wojewódzkim, ale tylko wniosek gminy Bogdaniec zyskał akceptację w ministerstwie.

To ważna i potrzebna pomoc dla dorosłych osób niepełnosprawnych. Uczestnikom programu będzie zapewniona opieka, a zajmujący się nimi na co dzień opiekunowie otrzymają wsparcie i możliwość realizacji swoich codziennych aktywności. To także wsparcie finansowe jednostek samorządu terytorialnego w realizacji zadań na rzecz osób z niepełnosprawnościami - tłumaczy minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Zapewni kompleksową pomoc

Mieszkańcy centrum będą mogli liczyć na różnorodne wsparcie - pielęgnacyjne, stymulujące sprawność ruchową oraz rozwijające kompetencje społeczne. Chodzi o to, aby oprócz pomocy zdrowotnej nauczyli się także samodzielnego i godnego funkcjonowania w społeczeństwie.

Dla pięciu osób centrum stanie się całodobowym miejscem pobytu, a piętnastu kolejnym zapewni pobyt dzienny, przyczyniając się do ich uspołeczniania, aktywizacji i uzyskania samodzielności. Z placówki korzystać będą osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, które chcą funkcjonować poza miejscem zamieszkania, ale ze względu na brak odpowiednich warunków i wsparcia często wycofują się z aktywnego życia społecznego i zawodowego - mówi Grażyna Jelska, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim.

Na budowę obiektu gmina dostała ponad 3 miliony złotych. Tworzenie centrum rozpocznie się na początku przyszłego roku.

WIDEO: Niepełnosprawni mieszkańcy skarżą się na zasady parkowania w Zielonej Górze

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska