Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tutaj wodę kontrolują małże

Anna Białęcka
Małże nie mają ciężkiej pracy. Spokojnie leżą sobie w akwarium i filtrując wodę na własne potrzeby wybierają sobie "smakołyki”. A przy okazji dają sygnały dyspozytorowi, czy woda jest czysta.
Małże nie mają ciężkiej pracy. Spokojnie leżą sobie w akwarium i filtrując wodę na własne potrzeby wybierają sobie "smakołyki”. A przy okazji dają sygnały dyspozytorowi, czy woda jest czysta.
W naszym mieście o ewentualnym pogorszeniu stanu wody alarmują… małże. Jak na razie nie miały powodu. Mieszkańcy chwalą wodę, a wielu zapewnia, że piją ją nawet prosto z kranu.

- Mamy do dyspozycji 18 studni z jednego ujęcia głębinowego w okolicy Serbów - mówi prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Jacek Dziubek. - Ale na bieżąco woda ujmowana jest z czterech studni, inne są w gotowości. Stamtąd trafia do stacji uzdatniania. Zaopatrujemy Głogów, a także część dwóch gmin - Kotli i wiejskiej Głogów.

Jak zapewniono nas w PWiK, jakość wody, która trafia do naszych kranów, spełnia wszelkie normy. - Ma ona bardzo dobry skład pod względem chemicznym. Występują jedynie niewielkie przekroczenia żelaza i magnezu, ale radzimy sobie z tym w stacji uzdatniania. Woda jest tu między innymi filtrowana i naświetlana lampami UV, ale tak na wszelki wypadek, bo jak na razie jej skład nie wymagał dezynfekcji. Jest to raczej zabezpieczanie na wypadek jakiś poawaryjnych zmian w sieci.

Woda badana jest codziennie, właściwie przez cały czas. Nad jakością czuwają pracownicy laboratorium i systemu monitorowania. Ale nie tylko. W wykonanym z metalu akwarium mieszka sobie sześć małży. - Zaopatruje nas w nie poznańska firma. Skorupiaki wymieniane są co kilka miesięcy. Te które wykonały swoją pracę, trafiają z powrotem do jeziora - mówi zastępca kierownika stacji uzdatniania Jarosław Stanicki. - Małże są podłączone do czujników, które natychmiast alarmują dyspozytora, gdy ich skorupy zaczynają się zamykać. Bo to oznacza, że z wodą jest coś nie tak. Ale takich alarmów nie ma. Dyspozytor odczytuje zapisy monitoringu przez całą dobę.

Niczego złego na temat głogowskiej wody nie znaleźliśmy także w powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. - Na terenie powiatu głogowskiego znajduje się 11 wodociągów zaopatrujących w wodę mieszkańców pięciu gmin oraz jeden wodociąg miejski - wyjaśnia Agnieszka Markowicz. - Próby wody przeznaczonej do spożycia pobierane są zarówno ze stacji uzdatniania wody jak i bezpośrednio u konsumentów.

Jak wynika z danych sanepidu, woda na terenie całego powiatu głogowskiego jest coraz lepsza. W porównaniu do roku 2010 - w roku 2011 ilość prób kwestionowanych w stosunku do pobranych znacznie się obniżyła, z 12,35 proc. do 4,4 proc. Ponadto do 16 maja bieżącego roku w ramach prowadzonego monitoringu jakości wody pobrano do badań laboratoryjnych 57 prób wody, w których nie stwierdzono przekroczeń badanych parametrów fizykochemicznych i mikrobiologicznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska