Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Twoje dziecko widzi tylko to... co chce widzieć

(oprac. kb)
fot. Archiwum
- 100 razy kazałem ci patrzeć na światła - mówimy dzieciom. Możemy powtarzać i tysiąc - bez skutku. I wcale nie dlatego, że nasze maluchy są zapominalskie czy niegrzeczne!

Twoje słowa o bezpiecznym poruszaniu się na drodze nie zostają w małej główce, bo… dziecko ich nie rozumie. Naukowcy udowodnili, że tzw. zmysł drogowy osoby dorosłej, różni się od dziecięcego. Przede wszystkim dlatego, że maluchy zaczynają rozumieć pojęcie niebezpieczeństwa dopiero w wieku około 7 lat. Oznacza to, że idąc do szkoły nie są w pełni świadome, że swoim zachowaniem mogą narażać własne życie. Co więcej, do 11 roku życia nie są w stanie rozumować w oparciu o hipotezy czy w sposób abstrakcyjny. Uwzględniają tylko to, co jest rzeczywiste i namacalne, a nie to, co jest możliwe.

Najmłodsi, poruszający się samodzielnie w ruchu drogowym, są dodatkowo narażeni na niebezpieczeństwa spowodowane jeszcze nie w pełni rozwiniętymi zmysłami wzroku i słuchu.

Dzieci potrzebują około czterech sekund, aby rozróżnić samochód jadący od stojącego. Dorosłemu nie zajmuje to nawet sekundy… Co istotniejsze, maluch już tak ma, że bierze pod uwagę tylko to, co ma ochotę zobaczyć. I co znajduje się przed nim - w środkowym polu widzenia. Fakt ten wynika stąd, iż dziecko nie używa widzenia bocznego, dlatego też musi odwracać głowę, żeby użyć widzenia środkowego i ogarnąć wzrokiem całą strefę, do której wkracza.

Słuch u dziecka jest wyostrzony. Twoje dziecko słyszy słabe dźwięki dwu- lub trzykrotnie lepiej niż dorosły. Ale już nie potrafi stwierdzić, skąd one pochodzą:
* w 40 proc. przypadków nie wie, czy dźwięk dochodzi z tyłu, czy z przodu,
* w 80 proc. przypadków nie może powiedzieć, czy dźwięk dochodzi z prawej, czy z lewej.

Dlatego właśnie kierowcy muszą zachować szczególną ostrożności w pobliżu miejsc, wokół których często można spotkać najmłodszych (okolice przedszkoli, szkół, placów zabaw, ośrodków rekreacji).

Wbrew pozorom wykształcenie u dzieci prawidłowego zmysłu drogowego, nie wiąże się wyłącznie z przekazaniem im podstawowej wiedzy na temat bezpiecznego poruszania się po drogach. Rodzic powinien zdawać sobie sprawę, że każda teoria musi być wsparta wiedzą praktyczną, czyli oswajaniem dziecka z otoczeniem.

Warto poświęcić czas swojemu dziecku, by uczulić je na zagrożenia, które może spotkać na drodze. Bardzo pomocnym narzędziem - zarówno dla dzieci, jak i rodziców - może być na przykład multimedialna platforma edukacyjna Programu "Bezpieczeństwo dla wszystkich" Renault. Dostępna jest na stronie internetowej http://bezpieczeństwo.renault.pl. W praktyczny i nowoczesny sposób przedstawia zasady ruchu drogowego, uczy jak bezpiecznie poruszać się po drogach. Kształtuje i utrwala pozytywne nawyki, a także prezentuje ciekawostki związane z bezpieczeństwem.

(ramka)
BEZPIECZNA DROGA

1 Zadbaj, by twoje dziecko było dobrze widoczne na drodze. Do kurtki czy tornistra doszyj/ doklej/ elementy odblaskowe. Umieść je i z przodu, i z tyłu. Zawsze możesz też kupić dziecko kamizelkę lub ruchome odblaski na rzepy, którą zakłada się na zewnętrzną część prawej nogi i ręki.
Pamiętaj, że człowiek:
* w ciemnym ubraniu bez odblasku - jest widoczny w światłach samochodu z 20 m,
* w jasnym ubraniu bez odblasku - z 30 m.
* z odblaskiem - ze 150-300 m.

2 Naucz dziecko chodzenia lewą stroną drogi, by widziało nadjeżdżające samochody. Gdy będzie je miało za plecami, przyzwyczai się do odgłosów. A potem o nich zapomni.

3 Zabierz dziecko na przejażdżkę autem i pokaż mu, że nawet jeśli pieszy widzi światła reflektorów nadjeżdżającego samochodu, to kierowca wcale nie musi.

4 Pamiętaj, że dziecko w wieku do lat 15 - poruszające się po drodze po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym - musi używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska