Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Twoje, moje czy nasze?

Grażyna Mazurek
rys. Magda Kościańska
Zuzanna wkrótce wyjdzie za mąż. Jej narzeczony ma dobry samochód, ona dom. Słyszała, że niektórzy podpisują przed ślubem intercyzę, ale nie wie dokładnie, co takiego jest.

Nasze prawo rodzinne stanowi, że z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między kobietą i mężczyzną z mocy prawa tzw. ustawowa wspólność majątkowa małżeńska. Chyba że małżonkowie zechcą inaczej uregulować swój status majątkowy i np. przed ślubem spiszą u notariusza umowę majątkową.

W tej umowie mogą zdecydować, że będzie między nimi rozdzielność majątkowa także po ślubie. Mogą też postanowić, że np. ich majątki odrębne, czyli to co wnoszą do małżeństwa (tu samochód i dom) będą z chwilą zawarcia związku małżeńskiego wspólne. Albo też mogą wspólność majątkową ograniczyć.

Taką umowę majątkową, zwaną też intercyzą można spisać przed ślubem albo w trakcie trwania małżeństwa. Można ją zawrzeć u notariusza. I jak sama nazwa wskazuje, jest to umowa, a więc potrzebna jest zgoda obu stron.

Najczęściej małżonkowie nic w tej materii nie robią, wtedy są trzy majątki: dwa odrębne - żony i męża oraz trzeci - wspólny dorobek, czyli wszystko to, co nabyli po ślubie.

Wspólny majątek

Z momentem zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy przykładowo w art. 31 wymienia, co może wchodzić w skład majątku wspólnego małżonków. Są to w szczególności:

  • pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków,
  • dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków,
  • pieniądze zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków.

    W zakresie majątku wspólnego każdy z małżonków ma prawo działać, jeśli chodzi o czynności zwykłego zarządu. Natomiast przy przekroczeniu ich - potrzebna jest zgoda drugiego małżonka. Czynności zwykłego zarządu to najogólniej mówiąc codzienne działanie, jakie prowadzi się w gospodarstwie domowym, np. zakupy, opłaty. Ale już kupno mieszkania czy samochodu wymaga zgody drugiego, bo wykracza poza zwykłe czynności.

    Majątek osobisty

    Tu ściśle przepisy określają w art. 33 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego składniki majątku osobistego każdego z małżonków. Należą do nich:
  • przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej,
  • przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił,
  • prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom,
  • przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków,
  • prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie,
  • przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość,
  • wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub innej działalności zarobkowej jednego z małżonków,
  • przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków,
  • prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy,
  • przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.

    Każdy z małżonków może samodzielnie bez zgody drugiego zarządzać i rozporządzać swoim majątkiem osobistym.

    Rozdzielność majątkowa

    Tu są przepisy


    Ustawa z 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (DzU nr 9, poz. 59 ze zm.) - art. od 31 do 54.



    Można ją ustanowić w umowie u notariusza przed ślubem lub po. Może powstać sama z mocy prawa w przypadku ubezwłasnowolnienia małżonka, rozwodu czy separacji.

    Na żądanie jednego z małżonków z ważnych przyczyn sąd zniesie wspólność majątkową małżeńską nawet wtedy, gdy drugi małżonek się nie zgadza. A tymi przyczynami mogą być, np.: alkoholizm, narkomania, hazard, separacja faktyczna.

  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska