MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tydzień dyżurów dla pokrzywdzonych

Redakcja
ROBERT GWIDON MAKAROWICZ ma 50 lat, ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim. Rodzina: żona i dwie córki. Hobby: literatura piękna klasyczna.
ROBERT GWIDON MAKAROWICZ ma 50 lat, ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim. Rodzina: żona i dwie córki. Hobby: literatura piękna klasyczna.
- Monika P. została pobita i okradziona. Zgłosiła sprawę na policję. Złodziej został złapany i toczy się wobec niego postępowanie.

Monika chciałaby skorzystać z pomocy prawnika, żeby wiedzieć, co jej przysługuje jako ofierze.
Może pójść do prokuratury, sądu czy kancelarii adwokackiej w swoim mieście, które organizują bezpłatne dyżury dla poszkodowanych. Porady i informacje są udzielane jedynie osobom pokrzywdzonym przestępstwami.

Co to jest przestępstwo

Przestępstwo to czyn społecznie niebezpieczny, zabroniony pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia. Jako przykład można podać: kradzież, zranienie, pobicie, spowodowanie choroby lub kalectwa, oszczerstwo itp.

Kto jest ofiarą?

- Ofiarą przestępstwa jest każdy, kto poniósł bezpośrednią szkodę w zdrowiu, mieniu lub którego dobro prawne zostało naruszone - wyjaśnia prokurator Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze Kazimierz Rubaszewski. Dobro prawne to np. majątek, życie, zdrowie, nietykalność cielesna, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, itp. Jesteś pokrzywdzona także, gdy twoje dobro prawne zostało zagrożone. Ma to miejsce, kiedy sprawcy nie udało się dokonać przestępstwa, ale gdy usiłował to zrobić, np. próbował włamać się do sklepu, ale przeszkodzili mu w tym pracownicy ochrony.

Rozmowa z ROBERTEM GWIDONEM MAKAROWICZEM, dziekanem lubuskiej Okręgowej Izby Radców Prawnych

ROBERT GWIDON MAKAROWICZ ma 50 lat, ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim. Rodzina: żona i dwie córki. Hobby: literatura piękna klasyczna.

- Czy radcy prawni również udzielają bezpłatnych porad?
- Jeździmy do małych gmin i tam na miejscu podpowiadamy mieszkańcom, jak załatwić trudne sprawy. Mam na myśli te sprawy, gdzie jest potrzebna porada radcy. Byliśmy m.in. w Łęknicy, Wymiarkach, Sławie, Jasieniu... Na każde spotkanie z naszymi radcami przychodzi po 20-30 osób. Bywa, że nie wszystko jesteśmy w stanie wyjaśnić podczas jednej "Soboty prawniczej", wtedy umawiamy się z osobą zainteresowaną na kolejne spotkanie.

- O co najczęściej pytają Lubuszanie?
- Najwięcej pytań dotyczy spraw własnościowych, rodzinnych. Ale i bywa, że mieszkańcy oczekują pomocy w wyjaśnieniu kwestii związanych z ubieganiem się na przykład o alimenty. A nawet padają pytania z zakresu prawa kanonicznego. Dlatego do gmin wyjeżdża nie jeden radca, a kilku.

- Czy można zaprosić przedstawicieli izby na spotkanie w szkole lub klubie?
- Jesteśmy otwarci na takie spotkania. Wielokrotnie byliśmy w szkołach, gdzie podczas lekcji wiedzy o społeczeństwie zaznajamialiśmy uczniów z prawem w Polsce i Unii Europejskiej. W tej sprawie można się kontaktować z nami - tel. 0 68 452 96 66. Więcej informacji o nas na stronie internetowej www.zielonagora.oirp.lex.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska