Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Uczniowie i niepełnosprawni studenci z Głogowa pojechali na Ukrainę

Dorota Nyk 76 835 81 11 [email protected]
Głogowianie poznawali polskie korzenie na Kresach. Tutaj byli pod Chocimiem
Głogowianie poznawali polskie korzenie na Kresach. Tutaj byli pod Chocimiem fot. Dorota Nyk
- Super było - opowiadają uczniowie, studenci, nauczyciele i pracownicy naukowi o swojej wyprawie na Ukrainę. Zrealizowali wszystkie założenia, nawiązali kontakty, podpisali umowy.

Na Ukrainie przez sześć dni było 25 uczniów Zespołu Szkół Zawodowych i 12 niepełnosprawnych studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Towarzyszyli im nauczyciele i opiekunowie, a przewodnikiem wycieczki był Józef Wilczak z urzędu miasta. Ta grupa realizowała wspólny projekt "Świat daleki i bliski Kresy 2010". - Przywieźliśmy ponad trzy tysiące zdjęć - opowiada wicedyrektor mechanika Paweł Korzeń.

Wyjazd został przesunięty o tydzień ze względu na tragiczne wydarzenia pod Smoleńskiem. Ale w końcu w poprzednią sobotę grupa wyjechała. Wrócili po tygodniu. Jak opowiadają, zdołali zrealizować wszystkie założenia. Poznawali dawną polską kulturę i polskie korzenie historyczne, sprawni chłopcy z mechanika uczyli się pomagać niepełnosprawnym studentom. Głogowianie nawiązali także współpracę z ukraińską szkołą oraz z uniwersytetem w Kamieńcu Podolskim. Projekt był przygotowywany przez siedem miesięcy przez nauczycieli i pracowników naukowych.

Zdjęcia uczestników wyprawy pokazują bezkres pól Podola i Wołynia. Gdzieniegdzie jakaś wioseczka. W końcu, po 24 godzinach podróży, grupa dojechała do Kamieńca Podolskiego.
- Zostaliśmy uroczyście przyjęci, witał nas mer, a przez cały czas naszej grupie towarzyszyli opiekunowie z wydziału oświaty w tamtejszym urzędzie - opowiada P. Korzeń.
Głogowianie zwiedzali, byli nawet na audiencji u biskupa Kamieńca Podolskiego. W twierdzy kamienieckiej mieli wykład o bohaterach literackich Sienkiewicza. Byli w muzeum tortur średniowiecznych, na turnieju łuczniczym, na warsztatach integracyjnych na Dniestrze, zwiedzili Lwów, złożyli czerwowo-białe bukiety na Cmentarzu Orląt Lwowskich.

Obu szkołom udało się podpisać listy intencyjne i umowy o współpracy. Mechanik będzie współpracował z kolegium industrialnym, a PWSZ z tamtejszym uniwersytetem. - 19 września przyjeżdżają do nas delegacje z tamtejszych szkół - zapowiada P. Korzeń. Podpiszemy trójstronne porozumienia, dołączy do nas partnerska szkoła z Eisenhuttenstadt w Niemczech. Zamierzamy zrealizować duży, międzynarodowy projekt, myślimy o wymianie uczniów i studentów. Zarówno Ukraińcy jak i Niemcy są zainteresowani obrabiarką numeryczną, na której pracują głogowscy uczniowie.
Uczestnicy wyprawy podkreślają, że nie byłaby ona możliwa bez pomocy sponsorów: starostw Głogowa iPolkowic, gmin miejskiej i wiejskiej Głogów, posłance Ewie Drozd, klubowi radnych PiS oraz firmie PEN.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska