MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Nowej Soli powstanie jeden z trzech takich ośrodków w kraju. Pozostałe będą w Warszawie i Wrocławiu

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
W Nowej Soli zawarto umowę na utworzenie i działanie Branżowego Centrum Umiejętności. Ośrodek powstanie w CKZiU "Elektryk"
W Nowej Soli zawarto umowę na utworzenie i działanie Branżowego Centrum Umiejętności. Ośrodek powstanie w CKZiU "Elektryk" Anna Chyła/Starostwo Powiatowe w Nowej Soli
Ponad 16 milionów złotych wart jest projekt, który będzie realizowany w Nowej Soli po to, aby kształcić potrzebne w tych czasach kadry. Umowa zawarta. To kolejny etap rewolucji w nauczaniu zawodowym w mieście. Podobne branżowe centra umiejętności są Zielonej Górze, będzie też w Gorzowie, ale tylko te w Nowej Soli, Warszawie i Wrocławiu zajmą się elektromobilnością.

Szkoły w Nowej Soli. W "Elektryku" trwa rewolucja

Branżowe Centrum Umiejętności to zaawansowany technologicznie ośrodek kształcenia, szkolenia i egzaminowania w danej branży. Z oferty będą mogli korzystać uczniowie, studenci, nauczyciele, wykładowcy oraz pracownicy. O dofinansowanie projektu zakładającego powstanie takiego centrum w Nowej Soli wnioskowali we wrześniu ubiegłego roku wspólnie powiat nowosolski z Polską Izbą Rozwoju Elektromobilności i Uniwersytetem Zielonogórskim. W styczniu okazało się, że pieniądze są przyznane. Teraz przyszedł czas na zawarcie szczegółowej umowy.

W Nowej Soli zawarto umowę na utworzenie i działanie Branżowego Centrum Umiejętności. Ośrodek powstanie w CKZiU "Elektryk"

W Nowej Soli powstanie jeden z trzech takich ośrodków w kraj...

Elektromobilność. Potrzebne są kadry

Krzysztof Burda, prezes zarządu PIRE, dziękując za zaproszenie do projektu podkreślił, że po czterech latach funkcjonowania organizacji może ona oddać coś jeszcze na polski rynek, a mianowicie zadbać o edukację w dziedzinie elektromobilności. – Obecnie elektromobilność jest jednym z kluczowych obszarów, które będą się rozwijały. Potrzebna jest nowa wiedza i umiejętności – podkreślił prezes izby.

Dr hab. inż. Andrzej Pieczyński, prorektor ds. Rozwoju i Finansów UZ przypomniał, że temat elektromobilności na uczelni przewija się od wielu lat. To w Zielonej Górze powstała firma Ekoenergetyka, która wprowadziła region w obszar elektromobilności. – Teraz potrzebujemy kadry, która będzie miała kompetencje, pozwalające na rozwój tej dziedziny – mówił prorektor. Przy okazji dziękował prezydentowi Zielonej Góry, który zaprosił uczelnię do dwóch wcześniej uruchomionych Branżowych Centrów Umiejętności w Zielonej Górze – CKZiU „Budowlanka” i CKZiU „Elektronik”.

– Pamiętam, wiele lat temu była dyskusja prowadzona w Nowej Soli, podczas której mówiliśmy o potrzebie rozwijania kształcenia zawodowego, mówiliśmy o zaniedbaniach w kształceniu na poziomie techników i szkół branżowych. Teraz, w moim odczuciu, mamy powrót do normalności. Te branżowe centra w tych obszarach, które funkcjonują na rynku powinny być rozwijane – przekonywał prof. UZ.

Starosta Iwona Brzozowska dziękowała partnerom projektu oraz samorządom Nowej Soli i Zielonej Góry za wsparcie. Przypomniała, że w strategii powiatu były dwa wyzwania – turystyka i edukacja.

– Uważam że w obu tych dziedzinach udało nam się osiągnąć bardzo dużo. Wydawało się, że po zakończeniu przebudowy „Elektryka” i doposażeniu pracowni, ta szkoła osiągnęła wszystko, co tylko możliwe i moglibyśmy spocząć na laurach. Tymczasem otwierają się nowe możliwości i my z nich korzystamy – mówiła starosta.

CKZiU „Elektryk”. Będzie nauka nowego zawodu

Dyrektor CKZiU „Elektryk” Grzegorz Köningsberg potwierdza, że w szkole jest rewolucja, ale trwa ona od lat. Założeniem dyrektora, kiedy obejmował stanowisko, było podejmowanie takich działań, aby była to szkoła nowoczesna.

– Rynek pracy wymógł dostosowanie się do rozwoju poszczególnych branż, choćby budowlanej, reklamy, mechatroniki. Teraz samorządy i przedsiębiorcy wskazali, że jest potężna nisza, jeśli chodzi o elektromobilność – wyjaśnia dyrektor szkoły.

Zawód jest nowy. Będzie można go uczyć dopiero od 1 września 2024 roku. Nowosolski „Elektryk” ma do tego podstawy. Tutaj uczą się przyszli technicy energetyki, mechantroniki, a także programiści i informatycy.

– Trzeba być na bieżąco, jak ktoś stoi w miejscu to się cofa, a my chcemy się rozwijać – przekonuje dyrektor.

Podobne centra w zakresie elektromobilności powstają we Wrocławiu i Warszawie.

– Będziemy budowali dwa programy nauczania w zawodzie technik elektromobilności. Będą nie tylko dla nas. Inne szkoły też będą mogły z nich skorzystać. Wspólnie będziemy budowali elektromobilność w Polsce – zapowiada dyrektor Köningsberg.

Centrum w Nowej Soli ma powstać do końca przyszłego roku.

Zobacz też wideo: Świat idzie w elektromobilność i nie ma od tego odwrotu.

od 16 lat

Zadania do wykonania:

 • adaptacja i remont pomieszczeń  w budynku A, przy ul. Kościuszki 28 - przystosowanie pomieszczeń na pracownie przedmiotowe m.in pracowni matematyki, podstaw mechaniki oraz rysunku technicznego,  pracownia informatyki oraz zarządzania energią, pracownia fizyki/podstawy elektrotechniki/rysunek techniczny , pracownia chemii/podstawy ogniwa wodorowe, baterie (korelacja nauczania, doświadczenia
 • rozbudowa budynku B, przy ul. Piłsudskiego 65 (wydzielenie dwóch kondygnacji), w tym budowa dydaktycznej stacji obsługi samochodów, motorowerów i rowerów (serwis pojazdów elektrycznych) oraz stacji obsługi samochodów elektrycznych,  
 • zagospodarowanie ternu zewnętrznego: zagospodarowanie terenu zewnętrznego wokół budynku przy ulicy Kościuszki 28 plus łącznik do budynku Piłsudskiego, montaż stacji ładowania rowerów, motocykli i motorowerów elektrycznych , wyznaczenie placu manewrowego do testowania pojazdów elektrycznych, wiaty garażowej plus montaż testowej stacji ładowania pojazdów elektrycznych
 • wyposażenie pracowni i warsztatów: m.in. pracowni matematyki/podstawy mechaniki/rysunek techniczny, pracowni fizyki/podstawy elektrotechniki/rysunek techniczny, pracowni chemii/podstawy ogniwa wodorowe, baterie; w sprzęt komputerowy i multimedialny; pracowni eksploatacji ogniw i baterii; pracowni projektowania i programowania systemów zarządzania bateriami, systemami ładowania oraz zespołami napędowymi

II etap to Funkcjonowanie Branżowego Centrum Umiejętności. Potrwa od 01.01.2026 do 30.06.2027 r.
Od momentu powstania,  Branżowego Centrum Umiejętności, będzie realizować wspólnie z partnerami  projektu tj. PIRE oraz UZ kursy i szkolenia  z dziedziny elektromobilności  i szeroko rozumianej energetyki dla 75 uczniów, 30 nauczycieli i 160 osób dorosłych z zewnątrz.

Działania:

 1. szkolenia osób dorosłych ,,Eksploatacja stacji ładowania pojazdów elektrycznych, szkolenia Podstawy serwisowana pojazdów elektrycznych oraz monitorowania i zarządzanie stacjami ładowania pojazdów elektrycznych" ,,Budowa i eksploatacja pojazdów elektrycznych i infrastruktury ładowania"
 2. szkolenia osób młodych "Budowa i eksploatacja pojazdów elektrycznych i infrastruktury ładowania", 1Szkolenie pn "Podstawy elektromobilności. Monitorowanie i zarządzanie stacjami ładowania pojazdów elektrycznych" szkolenie pn,, Podstawy serwisowania pojazdów elektrycznych"
 3. szkolenia nauczycieli pn "Podstawy elektromobilności. Monitorowanie i zarządzanie stacjami ładowania pojazdów elektrycznych" oraz szkolenie pn ,,Podstawy serwisowania pojazdów elektrycznych
 4. Uruchomienie oraz prowadzenie platformy zdalnego uczenia się, organizacja turnieju/ów w zakresie elektromobilności
 5. opracowanie narzędzi dydaktyczne w zakresie elektromobilności tj m.in. -opracowanie filmów, ćwiczeń z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości, opracowanie zestawu zadań z matematyki, fizyki oraz przedmiotów zawodowych z wykorzystaniem programów symulacyjnych oraz programu MATLAB
 6. realizacja projektu dydaktycznego "Elektromobilność" który będzie realizowany przez uczniów, studentów i pracowników (konstrukcja elektrycznego pojazdu autonomicznego); UZ-podręcznik "Konstrukcja pojazdów elektrycznych"
 7. opracowanie i testowanie programu kwalifikacji rynkowej "Budowa i eksploatacja pojazdów elektrycznych i infrastruktury ładowania, opracowanie i testowanie programu w eksperymentalnym zawodzie technik elektromobilności
 8. nadanie uprawnień do certyfikowania kwalifikacji "Budowa i eksploatacja pojazdów elektrycznych i infrastruktury ładowania" (włączonej do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji)

Wartość projektu:

 • Całkowita wartość: 16 296 106,85 zł
 • Kwota dofinansowania: 13 754383,21 zł

Czytaj też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska