MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie nie mają potrzeby pomagania innym

Redakcja
Polska młodzież jest równie słabo zaangażowana społecznie jak dorośli. Nie ma zaufania do większości ludzi, nie chce się zrzeszać.

Jak wynika z badań przeprowadzonych w ramach programu ,,Szkoła bez przemocy" - zaufanie do większości ludzi deklaruje zaledwie 18 proc. uczniów. Odsetek ten spada wraz z wiekiem. Chłopcy mają bardziej otwarty stosunek do ludzi (19 proc. ufających) niż dziewczęta (16 proc.). Różnica ta rysuje się najwyraźniej w wieku gimnazjalnym.

Jakiekolwiek prace na rzecz szkoły w okresie lat wykonywała nieco ponad połowa uczniów, ale i tutaj obserwujemy trend spadkowy po 15 roku życia. Dziewczęta angażowały się w takie prace trochę częściej niż ich koledzy.

Chętniej młodzi uczestniczą jednorazowo w akcjach charytatywnych typu Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (40 proc. chłopców i 44 proc. dziewcząt) niż działają systematycznie jako wolontariusze (27 proc. chłopców i 38 proc. dziewcząt).

Mały jest stopień zrzeszenia uczniów w jakichkolwiek dobrowolnych organizacjach, przy czym w tym przypadku chłopcy, zwłaszcza starsi, wykazują większe zaangażowanie społeczne od dziewcząt. Do organizacji młodzieżowej (np. ZHP, ZHR) należy co dziesiąty uczeń. Skłonność do zrzeszania się spadła jeszcze znacznie w ostatnim roku. Nie zmienił się natomiast udział w pracach na rzecz szkoły. Takie są dane z badań przeprowadzonych w ramach ,,Szkoły bez przemocy" (prowadzimy ją z innymi gazetami i Fundacją Grupy TP od wiosny 2006 r.) - Diagnoza szkolna 2008, która zostanie udostępniona w czwartek.

(kali)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska