Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie zdali egzamin z przepisów drogowych

Rafał Krzymiński
Natalia Adamska, uczennica SP nr 1 troszkę się denerwowała przed przejazdem.
Natalia Adamska, uczennica SP nr 1 troszkę się denerwowała przed przejazdem. Fot. Ryszard Poprawski
W Zielonej Górze w Szkole Podstawowej Nr 1 zakończyła się VIII edycja konkursu " Bezpieczny w ruchu drogowym, z przepisami za pan brat".

Dzieci dobrze się bawią

W sobotnie przedpołudnie "Jedynka" wypełniła się dziećmi i towarzyszącymi im rodzicami. Okazją do wspólnej zabawy był cykliczny konkurs, którego głównym założeniem jest podnoszenie wiedzy z zakresu profilaktyki bezpieczeństwa ruchu drogowego.

- Za sprawą takich akcji edukacyjnych jest szansa, że w przyszłości na polskich drogach będzie, choć trochę bezpieczniej. Uczymy dzieci, że ważne jest stosowanie elementów odzieży odblaskowej oraz kasku w trakcie jazdy rowerem. Sprawdzamy też wiedzę uczniów z zakresu udzielania pierwszej pomoc - wyjaśnia Ewa Bielejewska, z SP nr 1
W zmaganiach wzięli udział uczniowie z 9 zielonogórskich podstawówek. Rywalizowali w konkurencjach indywidualnych i w zespołach. Przyszli kierowcy napisali test ze znajomości znaków drogowych i zasad udzielania pierwszej pomocy. Wykazali się też umiejętnościami jazdy na rowerze po torze przeszkód oraz w Miasteczku Ruchu Drogowego.

- Dzisiaj było trochę ciężko. Wolałbym startować na własnym rowerze, ale jakoś dałem radę- mówił Maciej Maciejewski z SP nr 1, który na torze przeszkód zaliczył tylko cztery błędy.
Trochę gorzej poszło jego koledze, choć i tak spisał się na medal.
- Było super, choć myślałem, że będzie trochę łatwiej. No i mój rower miał
za wysokie siodełko - śmieje się Marcin Pieprzycki.
Dla Natalii Adamskiej z SP nr 17 liczył się sam udział.
- Lubię jeździć na rowerze. To fajna zabawa- przekonywała dziewczynka.

Test z ratownictwa

Ostatnim zadaniem dla drużyn było prawidłowe udzielenie pomocy rannemu. W tym roku instruktorzy młodzieżowi upozorowali omdlenie, na które młodzi ratownicy musieli zareagować.
Dzieci nie wiedzą jak się zachować w sytuacji utraty przytomności. Próbują skorzystać z apteczki, która rzecz jasna nie jest potrzebna. Co ciekawe lepiej im idzie ze znacznie bardziej skomplikowanym sztucznym oddychaniem. Zasady postępowania w przypadku omdlenia są proste i każde dziecko może tą wiedzę wykorzystać w praktyce -tłumaczy Paulina Grzesiowska - Nowak z Polskiego Czerwonego Krzyża.

Nagrody dla najlepszych

Każdy konkurs ma swoich triumfatorów i tak najlepszą zawodniczką okazała się Aleksandra Rzyman z SP nr 8, która w nagrodę otrzymała rower. Drugie miejsce przypadło Bartoszowi Miechowiczowi a trzecie Oskarowi Marciniakowi. Chłopaki z SP nr 15 wzbogacili się o nowe hulajnogi. Wszystkie trofea ufundowali: prezydenta miasta Zielona Góra i Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego.
Wśród szkół palma pierwszeństwa przypadła SP nr 1, które pokonało SP nr 15 i SP nr 11. Warto dodać, że szkoły rywalizowały o puchar komendanta policji.
Tradycyjnie nie zabrakło też konkursów artystycznych. W plastycznym pod hasłem : "Postępuje tak jak wskazuje znak" zwyciężyły: Wiktoria Dereczyńska, z klasy Ia Zespołu Edukacyjnego Numer I (kategoria klasy najmłodsze) i Marcelina Małczak z SP nr 15( klasy starsze).
Dzieci, które brały udział w konkursach literackim i plastycznym w nagrodę otrzymały sprzęt sportowy.
Uczniowie obejrzeli tresurę psów policyjnych i pokaz sprzętu strażackiego,
Konkurs zorganizowali m.in SP nr 1, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, Komenda Miejska Policji, oraz Polski Czerwony Krzyż. Patronat nad imprezą objęli: prezydent miasta Zielona Góra oraz marszałek województwa lubuskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska