Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ułani i żołnierze na ulicach Nowej Soli. Zobacz, jak przebiegały wojewódzkie obchody Święta Wojska Polskiego

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wojewódzkie Obchody Święta Wojska Polskiego w Nowej Soli
Wojewódzkie Obchody Święta Wojska Polskiego w Nowej Soli Eliza Gniewek-Juszczak
- Służba z takim oddaniem nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie waszych najbliższych. Dzisiaj możemy powiedzieć, że oni z wami współsłużą - mówił w Nowej Soli wojewoda Władysław Dajczak.

Święto Wojska Polskiego. Obchody wojewódzkie w Nowej Soli

Wojewódzkie obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczęły się w Nowej Soli mszą świętą w kościele pw. św. Michała Archanioła. Po mszy nastąpił wspólny przemarsz na plac apelowy przy Alei Wolności, gdzie odbył się uroczysty apel.

Wojewoda lubuski Władysław Dajczak podczas wystąpienia na placu plenerowym w Nowej Soli podkreślił, że 15 sierpnia obchodzimy święto wszystkich żołnierzy i osób związanych z wojskiem, którzy kiedykolwiek służyli w polskim wojsku.

- Dzisiaj oddajemy hołd wszystkim żołnierzom, którzy w różnych chwilach naszej historii oddawali swoje życie za ojczyznę, broniąc jej suwerenności, walcząc o jej niepodległość – mówił wojewoda, wskazując jednocześnie na znaczenie rocznicy Bitwy Warszawskiej. – Dzisiaj chcemy przypomnieć, że młode państwo odradzające się po 123 latach niebytu stanęło przed widmem okupacji i terroru. Dzięki marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu i dzięki premierowi Wincentemu Witosowi zbudowano milionową armię, złożoną w większości z ochotników, armię, która zwyciężyła.

Wojewódzkie Obchody Święta Wojska Polskiego w Nowej Soli

Ułani i żołnierze na ulicach Nowej Soli. Zobacz, jak przebie...

Wojewoda podkreślił, że Święto Wojska Polskiego, to także nasza teraźniejszość i przyszłość. Dlatego dziękował żołnierzom za służbę, która sprawia, że możemy czuć się bezpiecznie. Wojewoda przywołał też zawarte przez Polskę sojusze, które zwiększają bezpieczeństwo kraju, podobnie jak, realizowane postanowienia Traktatu Północnoatlantyckiego i dwustronnych umów.
Władysław Dajczak wskazał też na starania rządu o polską armię silną i nowoczesną, po to, aby w jak największym procencie sama potrafiła zapewnić bezpieczeństwo rodaków.

- Modernizacja armii, floty, nowoczesne samoloty, to wszystko ma służyć bezpieczeństwu, aby ci wszyscy, którzy mają takie myśli, że mogą naszą ojczyznę pozbawić suwerenności, aby pozbyli się złudzeń, nigdy Polska na to nie pozwoli – mówił wojewoda Dajczak.

Z okazji obchodów wojewódzkich w Nowej Soli wojewoda podziękował żołnierzom, którzy służą w naszym województwie. – Jesteśmy z was dumni, kiedy słyszymy, że bierzecie udział w różnych misjach i pokazujecie swój profesjonalizm i przygotowanie. Dziękuję dowódcom za przygotowanie żołnierzy do zadań w służbie ojczyźnie i dziękuję waszym rodzinom. Służba z takim oddaniem nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie waszych najbliższych. Dzisiaj możemy powiedzieć, że oni z wami współsłużą. Dziękuję za wspieranie działań naszych żołnierzy – mówił wojewoda, który na koniec wystąpienia pogratulował wyróżnionym i awansowanym.

Święto Wojska Polskiego. Znaczenie munduru

Generał dywizji Piotr Trytek, dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej przywołał rocznicę Cudu nad Wisłą, mówiąc, że to zwycięstwo Polaków pozwoliło zachować niepodległość odradzającego się państwa i przekreśliło plany radzieckiego najeźdźcy.

– Święto Wojska Polskiego jest doskonałą okazją do refleksji. Nasza służba nigdy nie była i nie jest jedynie pracą. To życiowa pasja – powiedział generał. – Tradycja, odwaga, odpowiedzialność i braterstwo, to nie są puste słowa. To żołnierski kodeks.

Dowódca 11 dywizji podkreślił również, że służba na rzecz obronności państwa to szacunek dla dokonań wielu pokoleń Polaków walczących o niepodległość, a trwanie państwa jest nierozerwalnie związane z istnieniem sił zbrojnych.

– Mundur, który mamy na sobie, jest symbolem honoru, dyscypliny i oddania najwyższym wartościom, to ciągła praca nad sobą, to również obowiązkowość – mówił generał Trytek. – Służba jest nie tylko obowiązkiem, ale wewnętrznym nakazem. Tradycje wojskowe Polaków od dawna wiązały służbę żołnierza z miłością do ojczyzny i tak jest po dzisiejszy dzień. Pamiętaj, żyć możesz tylko tym, za co zgodzisz się umrzeć.

Zobacz poprzednie edycje święta w Nowej Soli

Święto Wojska Polskiego. Podziękowania ministra

Podczas uroczystości odczytano list Ministra Obrony Narodowej. Zwracając się do żołnierzy Mariusz Błaszczak, dziękował za to, że stawiają oni dobro ojczyzny i bezpieczeństwo współobywateli ponad własny komfort i wygodę. – Jestem pewien, że Polacy to docenią i są wam wdzięczni, bo dzięki waszym wysiłkom mogą patrzeć w przyszłość ze spokojem i optymizmem – napisał Mariusz Błaszczak.
Wojewódzkie obchody święta w Nowej Soli to także piknik wojskowy mnóstwem stosik służb i pokazy sprzętu wojskowego.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska