Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Umowa kupna sprzedaży samochodu. Wzór i druk w formacie pdf i doc. Jak napisać poprawną umowę kupna sprzedaży samochodu?

oprac. (pik)
Umowa kupna sprzedaży powinna być sporządzona w formie pisemnej.
Umowa kupna sprzedaży powinna być sporządzona w formie pisemnej. archiwum
Umowa kupna sprzedaży samochodu to ważna kwestia, gdy planujemy zakup lub sprzedaż naszych czterech kółek. Kupując lub sprzedając samochód warto zadbać o to, aby transakcja była udokumentowana poprawnie przygotowaną umową kupna sprzedaży samochodu. Sprawdź, jak należy taką umowę przygotować.

Przepisy nie mówią jak dokładnie ma wyglądać umowa kupna sprzedaży samochodu i w jakiej formie powinna zostać zawarta. Teoretycznie więc taką umowę można zawrzeć nawet ustnie. Jednak dużo lepszym rozwiązaniem jest zawarcie umowy kupna-sprzedaży samochodu w formie pisemnej. Taka umowa posłuży jako dowód przy ewentualnych kwestiach spornych.

Zobacz wideo: Kupno samochodu przez internet? Wystarczy wpisać odpowiednik hasztag i już można przebierać w ofertach, także tych motoryzacyjnych

Umowa kupna sprzedaży samochodu to ważny dokument

Umowa pisemna wymagana jest również, gdy kupującym samochód jest przedsiębiorca, a pojazd ma być wykorzystywany w prowadzonej działalności. Umowa kupna sprzedaży samochodu w takim przypadku jest traktowana jako dokument będący dowodem zakupu pojazdu, staję się więc ona również dokumentem księgowym

Umowa kupna sprzedaży samochodu powinna zawierać:

  • datę i miejsce zawarcia umowy
  • strony umowy - dokładne dane identyfikacyjne sprzedającego oraz kupującego
  • precyzyjny opis przedmiotu transakcji. Markę, rok produkcji, numer nadwozia, numer silnika, numer rejestracyjny, numer karty pojazdu, aktualny przebieg, kolor.
  • cenę sprzedaży samochodu podaną w formie wartościowej oraz słownie
  • oświadczenie kupującego o znajomości stanu technicznego pojazdu
  • informację o tym, kiedy samochód zostanie przekazany kupującemu
  • określenie, która ze stron ponosi koszty związane z zawarciem umowy
  • podpisy obu stron

Umowa kupna sprzedaży samochodu pdf - POBIERZ WZÓR

WZÓR umowy do pobrania >>>

Jak napisać umowę kupna sprzedaży samochodu?

Standardowo w każdej umowie kupna-sprzedaży samochodu znajduje się zapis, że kupujący zna stan techniczny auta i nie będzie rościł sobie żadnych praw w tym względzie wobec sprzedającego. Taki zapis jest korzystny dla sprzedającego, bo chroni go przed ewentualnymi roszczeniami nabywcy z tytułu wad ukrytych. Nabywca może jednak skorzystać z przepisów o rękojmi. Ma na to rok od daty podpisania umowy, chyba że sprzedający umyślnie zataił przed nim wady samochodu. Jednak jest to długa i trudna droga, rzadko stosowana w przypadku obrotu samochodami używanymi. Kupujący powinien wiedzieć czy samochód jest powypadkowy, czy przechodził naprawy blacharsko-lakiernicze i najlepiej, aby adnotacja na ten temat także znalazła się w umowie pisemnej.

Jeżeli samochód został sprowadzony z zagranicy, kupującemu należy przekazać potwierdzenie uiszczenia wszelkich obowiązkowych opłat, w tym:

  • opłaty recyklingowej
  • opłat celnych
  • należnych podatków (akcyza)

Umowa kupna sprzedaży samochodu: czym się różni zadatek i zaliczka?

Cała kwota określona w umowie kupna sprzedaży samochodu używanego przeważnie jest przekazywana „z ręki do ręki” lub przelewem na konto bankowe sprzedającego. Bywają jednak sytuacje, że strony umawiają się na zaliczkę lub zadatek. Są to dwie formy, które niosą za sobą różne skutki dla stron umowy, w tym wypadku przedwstępnej.

Umowa kupna sprzedaży samochodu doc - POBIERZ WZÓR

WZÓR umowy do pobrania >>>

Zaliczka to część ostatecznej zapłaty za samochód. Gdy transakcja nie dojdzie do skutku, to kupujący ma prawo żądać zwrotu pieniędzy. Sprzedający musi zwrócić tylko kwotę zaliczki, bez żadnych kar. Według prawa, w przypadku gdy umowa nie dojdzie do skutku strony zwracają sobie wszystko co świadczyły. Brak jest wyjątków, które przewidywałyby sytuacje, w której strony mogą zatrzymać świadczenie drugiej strony. Zadatek natomiast to forma dyscyplinująca obie strony do dotrzymania uzgodnionych warunków transakcji.

Umowa kupna sprzedaży samochodu: co dalej z OC?

W przypadku ubezpieczenia AC sprawa jest prosta. Umowa rozwiązuje się z chwilą zbycia pojazdu. W razie sprzedaży samochodu lub motocykla, którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na nabywcę przechodzą prawa i obowiązki zbywcy wynikające z tej umowy.

– Oznacza to, że sprzedając pojazd zbywca zobowiązany jest przekazać nabywcy swoją umowę ubezpieczenia. Nabywca pojazdu ma prawo korzystać z tej umowy do końca okresu, na jaki została zawarta. W ciągu 30 dni od nabycia auta nabywca ma obowiązek zawarcia z dotychczasowym towarzystwem ubezpieczeniowym aneksu do polisy zmieniającego dane właściciela oraz (jeśli zachodzi obowiązek) zmiany nr rejestracyjnego. W tej sytuacji jest również zobowiązany do uregulowania nieopłaconej części składki, za okres od dnia nabycia pojazdu do końca trwania umowy – tłumaczy Michał Laskowski z porównywarki ubezpieczeniowej rankomat.pl

Zobacz też wideo: Jakie warunki musi spełniać samochód, aby ubiegać się o odliczenie VAT-u?

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska