Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Upały w Lubuskiem. Najgorsze dopiero przed nami. Pogotowie i lekarze mają co robić, ale... dramatu na razie nie ma

Paweł Wańczko
Paweł Wańczko
Podczas upałów staraj się przebywać w cieniu, a także korzystać z kurtyn wodnych
Podczas upałów staraj się przebywać w cieniu, a także korzystać z kurtyn wodnych 123RF
Upały dają się nam we znaki. Lekarze i ratownicy medyczni mają co robić, bo wielu ludzi bardzo źle znosi takie tropikalne temperatury. Najgorsze jednak przed nami. W środę (26 czerwca) temperatura w woj. lubuskim może osiągnąć nawet do 37 st. C.

Jak przewidują synoptycy, to może być jeden z najgorętszych tygodni w tej dekadzie. Przypomnijmy, że rekord temperatur z 2018 roku padł w Gorzowie Wielkopolskim. Termometry wówczas w ciągu dnia wskazały 35,4 stopnie Celsjusza. Jeśli prognozy synoptyków okażą się prawdą, to w Polsce możemy być świadkami jednego z najgorętszych okresów wakacyjnych w historii.

Upały w Lubuskiem - Ludzie słabną, ale na razie dramatu nie ma

- Przedłużające się upały, z którymi mamy obecnie do czynienia, na szczęście razie nie spowodowały drastycznego wzrostu interwencji pogotowania związanych z zasłabnięciami. Oczywiście, nie oznacza to, że ich nie ma, ale nie jest to jakaś ogromna liczba. Zdarza się też, że dzwonią do nas ludzie i pytają co robić, bo źle się czują. Sporą część takich osób przejęli też lekarze rodzinni - mówi Robert Kozłowski z dyspozytorni medycznej Samodzielnej Publicznej Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gorzowie Wielkopolskim.

Jak dodaje, spora część Lubuszan przywykła już do takiej aury i zachowuje rozsądek podczas upałów. Unika przebywania na dworze w godzinach największej aktywności słońca, pije dużo wody itd.

- Natomiast lekarze pogotowia mają obecnie więcej interwencji związanych z urazami u dzieci i młodzieży. Tak się zwykle dzieje w okresie wakacyjnym i nie jest to jakaś nadzwyczajna sytuacja – tłumaczy R. Kozłowski.

Tymczasem w gorzowskim szpitalu dowiedzieliśmy się, że w ostatnim czasie do lecznicy zgłasza się dwa razy więcej osób z różnego rodzaju dolegliwościami związanymi z upałami. Średnio dziennie trafia tam ponad 20 takich osób.

Co jeść i pić podczas upałów?

  • Woda - pocąc się organizm potrafi wydalić nawet 10 litrów wody dziennie; w upalne dni powinniśmy wypijać 2-4 litry wody
  • Sok pomidorowy, pomidory - wspaniale uzupełniają niedobór soli mineralnych, które wypacamy z organizmu razem z wodą
  • Arbuzy - zawierają dużą ilość wody

Złe nawadnianie podczas upałów

  • Piwo, alkohol - przynosi tylko doraźną ulgę, bo choć bogate jest w sole mineralne ma działanie moczopędne, może powodować przegrzanie.
  • Słodkie napoje gazowane - mają dużą zawartość cukru, który wiąże wodę i może tłumić objawy nadchodzącego udaru cieplnego.
  • Kawa - podobnie jak słodkie napoje odwadnia organizm.

Jak chłodzić się podczas upałów

  • Namoczone zimna wodą opaski na rękę lub bandamki na głowę - przynoszą natychmiastową ulgę,
  • Spryskiwacz do kwiatów - zabierz ze sobą do samochodu, jeśli nie masz klimatyzacji i schładzaj się w podróży zimną wodą,
  • Staraj się przebywać w cieniu a także korzystać z kurtyn wodnych,
  • Korzystajmy z przewiewnych ubrań oraz nakryć głowy.

Przeczytaj też: WAŻNE INFORMACJE. JAK DBAĆ O SIEBIE I INNYCH PODCZAS UPAŁÓW

Wraz z pojawieniem się upałów na ulice większych miast wracają kurtyny wodne. Tak dzieje się co roku i jest to bardzo dobre rozwiązanie.

Nadciągają afrykańskie upały. Nawet 40 st. C. w cieniu! Ile ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska