MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Urlop na ostatnią chwilę dominuje wśród polskich turystów. Jednak ekspertka wskazuje na nowy trend, który płynie do nas z Europy Zachodniej

Maciej Badowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Widać, że większość Polaków lubi spędzać wakacje poza domem, planuje jakiś wyjazd, ale jednocześnie różnimy się tym, jakie miejsca wybieramy na wspomniany wypoczynek – mówi nam prof. UW dr hab. Dominika Maison. Ekspertka zwraca uwagę, że Polacy, w przeciwieństwie do mieszkańców krajów Europy Zachodniej, planują swój urlop na ostatnią chwilę. Maison różnicę w podejściu tłumaczy mniejszymi wymaganiami pracodawców w Polsce. – Polacy nie mają presji, aby z dużym wyprzedzeniem zaplanować i zarezerwować swój urlop – mówi.

Spis treści

Jakie plany urlopowe w 2024 roku mają Polacy?

Okazuje się, że blisko 9 na 10 Polaków (87 proc.) planuje w okresie wakacyjnym wyjechać na urlop. Najpopularniejszy sposób spędzania wakacji to wynajęcie miejsca noclegowego w Polsce (25 proc.) oraz za granicą (17 proc.). Wchodząc w szczegóły, we własnym domu letniskowym lub na działce zostanie 17 proc., a 15 proc. planuje odwiedzić znajomych lub rodzinę. 41 proc. Polaków preferuje wyjazd nad morze, 20 proc. nad jezioro, a w góry zaledwie 18 proc. – wynika z badania przeprowadzonego przez ogólnopolski panel badawczy Ariadna. Spośród osób, które planują wynajęcie miejsca noclegowego, 52 proc. dokonuje rezerwacji bezpośrednio, 37 proc. wybiera Booking.com, 11 proc. korzysta z Nocowanie.pl, a 7 proc. z Airbnb.

Większość Polaków tegoroczny urlop spędzi w kraju. Chodzi o finanse.
Jak mówi nam ekspertka, w tym roku zdecydowana większość Polaków chce swój urlop spędzić w kraju, ale także spora grupa osób planuje wyjazd zagraniczny. Unsplash/ Camille Minouflet o

– Widać, że większość Polaków lubi spędzać wakacje poza domem, planuje jakiś wyjazd, ale jednocześnie różnimy się tym, jakie miejsca wybieramy na wspomniany wypoczynek – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu prof. UW dr hab. Dominika Maison, Maison & Partners.

Jak wskazuje ekspertka, na pierwszym miejscu wakacyjnych kierunków znajduje się wybrzeże. – Morze jest takim letnim hitem wakacyjnym Polaków – mówi i dodaje, że kierunek ten najczęściej wybierany jest przez kobiety oraz rodziny z dziećmi. Z kolei mężczyźni, dla odmiany, preferują wyjazdy w zaciszne miejsca. – Jest jeszcze jedna grupa, a mianowicie są to osoby, które preferują typowo turystyczne miejscowości, w tej grupie przeważają ludzie młodzi – mówi.

W tym roku zdecydowana większość Polaków chce swój urlop spędzić w kraju, ale także spora grupa osób planuje wyjazd zagraniczny – zaznacza prof. Maison. Z czego wynika przewaga wakacji w Polsce? Zdaniem autorki badania jest to spowodowane nadszarpniętym budżetem w związku z inflacją. – Jednak nie możemy przeceniać roli finansów, ponieważ czynnikiem determinującym nasz wybór jest znajomość języków obcych – podkreśla. – osoby nie znające, przede wszystkim języka angielskiego, mniej chętnie wyjeżdżają na zagraniczne wczasy – dodaje.

Urlop na ostatnią chwilę. Brak presji ze strony pracodawców

To co jest zaskakujące zdaniem ekspertki, to fakt, że większość Polaków rezerwuje noclegi, czy też planuje wakacje na ostatnią chwilę. – Tutaj widzimy wyraźną różnicę w porównaniu do krajów Zachodniej Europy – tłumaczy. – Tam, bardzo często ten boom rezerwacyjny następuje pół roku przed letnim wypoczynkiem – dodaje.

Maison zwraca uwagę, że różnica w podejściu może wynikać z mniejszych wymagań pracodawców w Polsce. Co to znaczy? Jak wyjaśnia, Polacy nie mają presji, aby z dużym wyprzedzeniem zaplanować i zadeklarować swój urlop. – Cały czas mamy trochę więcej swobody i możemy być bardziej spontaniczni, niż mieszkańcy na zachodzie Europy – mówi. Zdaniem ekspertki, Polacy cały czas uczą się „wcześniejszego planowania”. – Być może wkrótce też będziemy planować swoje wakacje z półrocznym wyprzedzeniem, ale obecnie cały czas dominuje to planowanie na ostatnią chwilę – podsumowuje.

Ze wspomnianego badania wynika, że najwięcej osób (58 proc.) planuje wakacje mniej niż 2 miesiące przed ich rozpoczęciem, czasami wręcz na ostatnią chwilę. Osób planujących letni odpoczynek z półrocznym lub większym wyprzedzeniem jest tylko 16 proc. Co ciekawe, poza wykształceniem, nie ma dużych różnic w czasie planowania wakacji. Osoby z wyższym wykształceniem zaczynają wcześniej niż pozostali planować letnie wyjazdy.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska