Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga studenci! Na większości kierunków są jeszcze wolne miejsca

(kali)
Choć na niektórych kierunkach o jedno miejsce walczyło nawet siedem osób, limity przyjęć nie zostały wyczerpane. Wszędzie daje o sobie znać niż demograficzny.

Z jednej strony coraz mniej maturzystów, z drugiej coraz większa liczba uczelni (w kraju ponad 400). Nic więc dziwnego, że kiedyś na Uniwersytecie Zielonogórskim studiowało 24 tys. osób, a dziś - 17 tysięcy. Uczelnia, jak większość w kraju, prowadzi więc drugi nabór.

- Dziś niemal każde miasto ma swoją wyższą szkołę. O, choćby od tego roku do tego grona ma dołączyć Gubin - zauważa Ewelina, maturzystka z Lubska. - Ale wolałabym studiować w większym ośrodku. Bo wiadomo - student nie samą nauką żyje.

Ewelina złożyła dokumenty na Uniwersytecie Warszawskim, na psychologię.
- Mogłam się zabezpieczyć i wybrać dodatkowo uczelnie we Wrocławiu i Zielonej Górze - przyznaje. - Nie zrobiłam tego, ale na szczęście jest drugi nabór.

Modne bezpieczeństwo narodowe

Wczoraj do sekcji rekrutacji Uniwersytetu Zielonogórskiego zgłosiło się ponad 20 osób, które na tej uczelni starają się o indeks. Na razie podania mogą składać nie na wszystkie kierunki. Bo na najbardziej obleganych w pierwszym naborze - bezpieczeństwo narodowe, język angielski, resocjalizacja z poradnictwem zawodowym - dodatkowa rekrutacja nie jest prowadzona. Na pierwszym z wymienionych kierunków było aż siedem osób na jedno miejsce, na drugim - prawie cztery.
Władze uczelni postanowiły zwiększyć limity przyjęć. Teraz trzeba czekać...

- Do 13 sierpnia osoby przyjęte na studia muszą potwierdzić wolę pozostania na naszej uczelni. Po tym terminie będziemy dokładnie wiedzieć, ile miejsc mamy na poszczególnych kierunkach i czy na tych najbardziej obleganych też są jakieś wolne miejsca - mówi kierownik sekcji rekrutacji na UZ mgr Wojciech Borowczak. - Takie informacje podamy na naszej stronie internetowej po 18 sierpnia br.

Szansa na indeks

Już jednak wiadomo, że na kierunkach stacjonarnych, na których limity nie zostały wyczerpane, prowadzony jest drugi nabór.

A dotyczy on następujących: architektura i urbanistyka, astronomia, automatyka i robotyka, biologia, budownictwo, edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, edukacja techniczno-informatyczna, ekonomia, elektronika i telekomunikacja, elektrotechnika, filologia germańska, filologia polska, filologia romańska, filologia rosyjska, filozofia, fizyka, historia, informatyka, informatyka i ekonometria, inżynieria biomedyczna, inżynieria środowiska, malarstwo, matematyka, mechanika i budowa maszyn, ochrona środowiska, pedagogika (animacja kultury, edukacja medialna i informatyczna, edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna, opieka i profilaktyka niedostosowania społecznego, pomoc społeczna i socjoterapia), pielęgniarstwo, politologia, socjologia, technologia drewna, wychowanie fizyczne, zarządzanie i inżynieria produkcji, zarządzanie.

Dokumenty przyjmowane są do 19 września (egzamin na Wydziale Artystycznym - 22-24 września). Ogłoszenie list osób przyjętych - do 25 września.

Wolne miejsca są także w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Sulechowie. Drugi nabór trwa tu do 4 września na następujących kierunkach: administracja, energetyka,
ogrodnictwo ze specjalnością kształtowanie terenów zieleni, technologia żywności i żywienie człowieka, turystyka i rekreacja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska