Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Arcie możesz odbyć podróż w czasie (zdjęcia)

Redakcja
Z zamkowego wzgórza w Arcie rozpościera się wspaniały widok
Z zamkowego wzgórza w Arcie rozpościera się wspaniały widok fot. Dariusz Chajewski
Ta wspaniała okolica, prawdziwy ogród, zawsze przyciągała ludzi. Dlatego tę okolice zasiedlono już przed naszą erą. Arta najprężniej rozwijała się w średniowieczu i nic dziwnego, że czasami trudno oprzeć się wrażeniu, że czas tutaj zatrzymał się w tej epoce.

W Arcie możesz odbyć podróż w czasie

Artà leży w północno-wschodniej części Majorki, około 60 km od Palmy, stolicy wyspy.
Po raz pierwszy została wspomniana w 1232 pod nazwą Jartan lub Jertan. Obecna nazwa pochodzi od "gertan", czyli arabskiego słowa określającego ogród. Wspaniale ukształtowana, malownicza okolica była zamieszkana od czasów kolonizacji Majorki, o czym świadczą archeologiczne znaleziska pochodzące z okresu między 1300, a 100 rokiem p.n.e.

Stary gród na wzgórzu powstał jeszcze przed arabskimi rządami na wyspie. Od X do XIII wieku zwany był on Almudaina. Jeszcze dziś mierzące metr grubości ściany twierdzy budzą respekt. Mur i dziewięć wież, w tym główna zwana Sant Miquel, otaczają sanktuarium Santuari de Sant Salvador z jego przybudówkami. Po podbiciu wyspy przez Katalończyków w okolicę przybyły norbertanki, które zakładają tuż obok Arty klasztor. Miasto nazywało się jeszcze Almudaina w XV wieku, podczas gdy określenia Artà używano w odniesieniu do całej okolicy.

Ogromną przyjemność sprawia dziś spacer uliczkami Arty. Wąskie, strome uliczki rozpoczynają się u stóp wzgórza, i prowadzą do średniowiecznych murów twierdzy oraz pielgrzymkowego kościoła Sant Salvador na górze miasta. Z tarasu roztacza się rewelacyjna panorama na wybrzeże i okoliczne wzgórza, sady migdałowe, gaje oliwne, Torre de Canyamel, a także obronny gotycki kościół parafialny (Transfiguració del Senyor) położony bezpośrednio poniżej wzgórza.

Ciekawa jest także okolica. W tle mamy Massis d'Arta. Na szczególną uwagę zasługuje plaża i formacje wydm Sa Canova d'Arta, płaski pas wybrzeża w pobliżu osady Colonia de Sant Pere , wysokie skaliste zatoczki z Cap de Ferrutx i duża liczba mniejszych zatok, które rozciągają się od s'Arenalet des Verger do Cala Torta . I jeszcze jedna atrakcja - najwspanialsze jaskinie na Majorce. Zwiedzanie odbywa się w niezwykłej atmosferze. By zwrócić uwagę turystów na najciekawsze elementy stworzono niepowtarzalną grę świateł i dźwięków. Dzięki kolorowej iluminacji łatwiej jest docenić urodę stalaktytów i stalagmitów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska