Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Głogowie zdrowe modrzewie poszły pod topór

Anna Białęcka 76 833 56 65 [email protected]
Wycinka modrzewi zajęła GPK Sita zaledwie kilka dni. Drzewa rosły i piękniały w fosie przez 40 lat.
Wycinka modrzewi zajęła GPK Sita zaledwie kilka dni. Drzewa rosły i piękniały w fosie przez 40 lat. Anna Białęcka
40-letnie, zdrowe modrzewie poszły pod topór. - Teraz w tym miejscu będzie rozarium - mówi rzecznik prezydenta Krzysztof Sadowski. - Zgodnie z projektem wracamy do tego, jak wyglądała fosa miejska przed wojną

- Aż serce ściskało, gdy patrzyłem jak te drzewa ścinają - żalił się w naszej redakcji pan Zbigniew. - To wręcz barbarzyństwo, żeby stare, zdrowe i piękne drzewa wyciąć. Komu one przeszkadzały? Może ktoś potrzebował takich dorodnych pni na deski.
Takich głosów dotrwało do naszej redakcji wiele po tym, jak w ubiegłym tygodniu pracownicy GPK Sita przez kilka godzin ścinali modrzewie i cięli je na długie bale. - Wywożą je koło Famaby, do składu opału - informowali nas Czytelnicy. - Takie drzewa mają pójść na opał? To mało prawdopodobne.
- Ciekawe czy w kolejce do wycinki będą teraz srebrne świerki, które jeszcze w fosie pozostały? - pytał pan Andrzej. - Przecież ostatni projekt rewitalizacji fosy wykonał pan Krawczyk w 2004 roku na zlecenie miasta. Projekt ten również przewidywał w tym miejscu rozarium, ale przy zachowaniu drzew wysokich. Czy to był zły projekt?

Jak zapewnił nas rzecznik prezydenta Krzysztof Sadowski, w fosie nic złego się nie stało. - Decyzję o wycięciu ośmiu modrzewi podjęli specjaliści z wydziału środowiska urzędu miasta - powiedział. - To są przecież osoby, które dbają o środowisko, jest ono dla nich bardzo ważne i bez potrzeby nie podjęliby takiej decyzji. Otrzymali także zgodę na wycinkę od wojewódzkiego konserwatora zabytków. To nie były aż tak stare drzewa, posadzono je w latach 70. Ale to nie było odtwarzanie tego, co było tutaj niegdyś.
A teraz władze miasta chcą, by fosa wyglądała tak jak przed wojną. - Projekt rewitalizacji fosy z 2004 roku przewidywał w tym miejscu rozarium przy zachowaniu drzew, jednak to byłoby małe rozarium, nie takie jak niegdyś - mówi Sadowski.

Jak poinformował rzecznik, autorką nowego projektu jest Laura Bojsza, specjalistka od rewitalizacji terenów zielonych w zabytkowych miejscach. - Jej projekt, który obejmuje pierwszą część fosy do mostku, przewiduje duże rozarium, które na pewno będzie się lepiej prezentowało - twierdzi rzecznik. - Projekt na drugą część fosy do dawnego kina Bolko będzie gotowy do końca kwietnia. Jest w trakcie tworzenia.
Kiedy jednak rozpoczną się prace przy jego realizacji w tej części fosy, nie wiadomo. - Nie potrafię tego powiedzieć, nie mogę teraz nic obiecać - powiedział rzecznik. Nie wiadomo także ile pieniędzy z budżetu miasta pochłonie realizacja pierwszego, gotowego projektu i tego drugiego. - Trudno to obliczyć, gdyż nie wiemy jeszcze, jaką część prac wykonamy własnym sumptem, a ile będzie musieli zlecić firmom specjalistycznym - powiedział K. Sadowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska