Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Gubinie będzie wyższa uczelnia!

Artur Matyszczyk 068 324 88 20 [email protected]
fot. sxc.hu
To już pewne! W ministerstwo podjęło decyzję. Zajęcia ruszają od najbliższego semestru, czyli od października.

O przymiarkach do powstania zamiejscowego wydziału Wyższej Szkoły Humanistycznej w Żarach pisaliśmy w przeszłości kilka razy. Do tej pory jednak zawsze brakowało przysłowiowej kropki nad "i".

Władze miasta oraz uczelni zastrzegały, że pewność będziemy mieli dopiero wtedy, gdy decyzję podejmie ministerstwo. Wreszcie w piątek nadeszła ta dobra informacja z Warszawy. To oznacza, że w Gubinie od października ruszy nauka w wydziale zamiejscowym żarskiej uczelni.

Rekrutacja trwa

- Jeden kierunek, pedagogika, a na nim trzy specjalności: pedagogika opiekuńczo-wychowawcza, resocjalizacja oraz wychowanie przedszkolne i nauczanie początkowe - informuje kanclerz uczelni Izabela Kumor-Pilarczyk.

- Nie ukrywam, że resocjalizację tworzymy pod kątem powstania w Gubinie aresztu. Natomiast wychowanie przedszkolne i nauczanie początkowe, to specjalność, która w obecnej sytuacji, jaka panuje na rynku, daje gwarancję zatrudnienia.
Kumor-Pilarczyk nie ukrywa, że z radością przyjęła ostateczną decyzję ministerstwa.

- W Gubinie mamy naprawdę bardzo dobre miejsce do rozwoju uczelni. Choćby ze względu na odległość z Żar. Ale także są tu przyjazne władze samorządowe - dodaje kanclerz.

Każdy kto zdecyduje się na studia w gubińskim wydziale zamiejscowym, może zdobyć tytuł licencjata. Rekrutacja już trwa. Na razie wszyscy chętni proszenie są o zgłaszanie się do siedziby uczelni w Żarach. W najbliższym czasie jednak punkt rekrutacyjny powstanie także w Gubinie.

W tej sprawie Kumor-Pilarczyk spotyka się z władzami miasta w najbliższą sobotę. Radości z obrotu sprawy nie ukrywa także burmistrz Gubina Bartłomiej Bartczak. Od samego początku mocno zabiegał o to, żeby wydział zamiejscowy powstał.

Studia przychodzą do nich

- Dla mnie to szczególnie ważna informacja. Mam nadzieję, że wyższa uczelnia stanie się jednym z argumentów, który może naszą młodzież zatrzymać na miejscu - podkreśla Bartczak.

I dodaje, że teraz pojawia się szansa dla wszystkich tych, którzy w przeszłości z różnych przyczyn nie podjęli się kontynuacji nauki. - Jest spora część mieszkańców, którzy mają średnie wykształcenie. Być może teraz zdecydują się na dalszą edukację. Skoro oni nie poszli na studia, teraz studia przychodzą do nich.

Przypomnijmy, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami zajęcia będą się odbywały w budynku miejscowego liceum ogólnokształcącego. - Czyli tam, gdzie budujemy cztery nowe boiska sportowe. Całość składa się więc na bardzo interesujący kompleks naukowo-sportowy - podsumowuje Bartczak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska