Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W lesie należy uważać na szczepionki

(dd)
W lasach i na polach nadal leżą szczepionki przeciwko wściekliźnie lisów. Przypilnuj, żeby zwierzęta domowe nie miały z nimi kontaktu. Lekarstwa będą aktywne jeszcze do 17 października.

Jak wyglądają przynęty?

Jak wyglądają przynęty?

Blistry ze szczepionką mają kształt plastrów o wymiarach 45 mm na 45 mm i grubości 7 mm, są koloru ciemnobrązowego. Blistrów nie należy dotykać ani podnosić ich z miejsca, w którym je znaleziono. Przynęty, które były dotykane przez ludzi, są omijane przez lisy wolno żyjące, więc pozostawienie przy nich ludzkiego zapachu zniweczyłoby próbę ich zaszczepienia. Dla zachowania ostrożności przy ewentualnych kontaktach z przynętami na otwarte rany, oczy, jamę ustną i nos należy gruntownie przemyć te miejsca wodą z mydłem. W dalszym postępowaniu trzeba zgłosić się do lekarza.

Na terenie województwa lubuskiego w dniach 26 - 30 września br. zostało przeprowadzone profilaktyczne, doustne szczepienie przeciwko wściekliźnie lisów wolno żyjących. Z samolotów zrzucono przynęty zawierające lekarstwo. Przez okres trzech tygodni od dnia rozpoczęcia akcji, do 17 października br. lepiej nie wypuszczać psów na tereny objęte wykładaniem szczepionki (dotyczy również psów myśliwskich).

W razie kontaktów zwierząt domowych z przynętami, należy szybko zgłosić to do lekarza weterynarii. Choć nie powinny być dla nich szkodliwe, działanie uboczne stosowania szczepionki jest nieznane. Dlatego podczas spaceru z psem lepiej zwrócić uwagę na przynęty zawierające blister ze szczepionką, które mogą leżeć na podłożu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska