Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Międzyrzeczu otwarto wystawę na temat Powstania Wielkopolskiego

Dariusz Brożek
Fotogramy zaciekawiły m.in. Annę Wierzbicką z Gimnazjum nr 2. Nastolatka mówi, że takie rekonstrukcje to żywa lekcja historii.
Fotogramy zaciekawiły m.in. Annę Wierzbicką z Gimnazjum nr 2. Nastolatka mówi, że takie rekonstrukcje to żywa lekcja historii. fot. Dariusz Brożek
W holu Klubu Garnizonowego można zobaczyć 18 zdjęć, których autorem jest miejscowy fotografik Tomasz Nowak.

Wystawa poświęcona jest wydarzeniom z końca 1918 r., ale prezentowane na niej fotki są jak najbardziej współczesne. T. Nowak zrobił je podczas batalistycznych rekonstrukcji, które zorganizowano ostatnio z okazji 90. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Nowym Tomyślu i Wolsztynie. W postaci walczących Wielkopolan i Prusaków wcielili się miłośnicy historii z Poznania.

Na przełomie 1918 i 1919 r. powstańcy doszli do wschodnich rubieży ówczesnego powiatu międzyrzeckiego. Zdobyli m.in. wieś Kamionną pod Międzychodem, dotarli do Lewic i rogatek Trzciela, ale nie udało się im pokonać linii Obry ani zająć żadnego z okolicznych miast. Wielu mieszkańców powiatu przedzierało się wtedy na stronę powstańców, by walczyć w ich szeregach.

Na mocy Traktatu Wersalskiego z czerwca 1919 r. polsko-niemiecką granicę wyznaczono między Pszczewem i Międzychodem. Wschodnia część powiatu znalazła się wprawdzie po polskiej stronie, ale Międzyrzecza wrócił do Polski dopiero pod koniec stycznia 1945 r.

Fotogramy można oglądać w godzinach pracy placówki, czyli od poniedziałku do piątku od 10.00 do 18.00 oraz w soboty od 10.00 do 13.00. Wystawa będzie czynna do połowy marca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska