Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W poszukiwaniu gorących źródeł. Pod Strzelcami Krajeńskimi będą wiercić wielką dziurę!

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Czy w Strzelcach Krajeńskich są źródła geotermalne?
Czy w Strzelcach Krajeńskich są źródła geotermalne? Patryk Bagiński
Kompleks rekreacyjny, basen z leczniczą wodą lub ogrzewanie domów. Takie zalety może przynieść odkrycie źródeł geotermalnych. Niebawem w Strzelcach Krajeńskich rozpocznie się odwiert, który sprawdzi, czy zgodnie z badaniami takie źródła znajdują się na ich terenie. Gmina jest jedyną w województwie i jedną z kilkunastu w całym kraju, które dostały dofinansowanie na taką inwestycję.

Czy w mieście są źródła geotermalne?

W ubiegłym roku Strzelce Krajeńskie złożyły wniosek do programu geotermalnego o sfinansowanie kosztów wykonania próbnego odwiertu poszukiwawczo-rozpoznawczego, który mógłby określić, jakie są możliwości wykorzystania pokładów wód geotermalnych, na których jest położone jest miasto. Przeprowadzone lata temu badania wykazały bowiem, że na jego terenie mogą być gorące źródła.

Z posiadanych map geotermalnych, które pochodzą z lat siedemdziesiątych wynika, że prawdopodobnie posiadamy potencjał geotermalny. Nasze tereny są na nich zaznaczone na czerwono co oznacza, że te wody mogą być bardzo gorące, bo zgodnie z analizami mogą mieć nawet osiemdziesiąt stopni. O sposobie wykorzystania tych zasobów można jednak mówić dopiero po ewentualnym wykonaniu odwiertu oraz przeprowadzeniu badań wydajności i jakości wody - mówi Mateusz Feder, burmistrz Strzelec Krajeńskich.

Miliony na wykonanie odwiertu badawczego

Koszt takiej inwestycji jest bardzo duży i do końca nie wiadomo, jaki byłby efekt wykonania odwiertu, więc jego realizacja na własną rękę oznaczałaby dla gminy duże ryzyko. Z pomocą samorządom poszukującym na swoim terenie złóż geotermalnych przyszło jednak Ministerstwo Klimatu i Środowiska. W ramach specjalnego programu przekazało im dofinansowania na wykonanie odwiertów badawczych. Jedyną gminą z województwa lubuskiego są Strzelce Krajeńskie, które otrzymały na ten cel dwanaście milionów złotych.

Koszt próbnego odwiertu oszacowano na dwanaście milionów złotych i tyle wynosi również przyznane dofinansowanie. Rzeczywiste koszty przedsięwzięcia poznamy jednak dopiero po wyłonieniu wykonawcy w postępowaniu przetargowym. Odwiert ma być wykonany w przyszłym roku na terenie należącym do gminy, gdzie dokumentacja geologiczna wskazuje występowanie złóż geotermalnych. Będzie miał prawdopodobnie około dwóch kilometrów głębokości - dodaje Mateusz Feder.

Gorąca woda ze źródeł do ogrzewania domów

Po wykonaniu odwiertu badana będzie jakość wody czyli między innymi jej temperatura, zasolenie i mineralizacja. W ten sposób gmina uzyska wiedzę na temat tego, czy eksploatacja wód geotermalnych zalegających pod miastem może być opłacalna. Co jeśli okaże się, że rzeczywiście znajdują się tam bogate źródła geotermalne?

To daje wiele możliwości, bo woda pochodząca z gorących źródeł może zostać wykorzystana na przykład do ogrzewania budynków. Jeśli okaże się, że te złoża mają lecznicze właściwości, to wtedy może jakieś solanki, baseny uzdrowiskowe, być może jakiś prywatny inwestor zainteresuje się wówczas tym naszym terenem. W samorządzie trzeba też ryzykować i robić nie tylko rzeczy podstawowe, ale również ponadczasowe, a uważam, że geotermia jest właśnie taką ponadczasową inwestycją - mówi Mateusz Feder.

Ministerstwo dofinansowuje na razie tylko odwierty badawcze, które pomogą ustalić jakie są parametry i wydajność złoża, bo to rzutuje na efektywność ekonomiczną całego przedsięwzięcia. Jeśli złoże będzie wydajne, samorządy będą mogły pozyskać kolejne pieniądze na budowę całej infrastruktury wydobywczej.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska