Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W sercu dzielnicy

Tomasz Hucał
Marta Serafinowicz (od lewej), Kasia Sieja, Kamil Juchniewicz i Dominik Mazur z klasy szóstej przeglądają stare szkolne kroniki. W świetnie utrzymanych zeszytach jest cała historia polskiej szkoły od 1947 roku.
Marta Serafinowicz (od lewej), Kasia Sieja, Kamil Juchniewicz i Dominik Mazur z klasy szóstej przeglądają stare szkolne kroniki. W świetnie utrzymanych zeszytach jest cała historia polskiej szkoły od 1947 roku. fot. Aleksander Majdański
W takiej dzielnicy, jak Moczyń wokół szkoły kręci się całe życie. Nic dziwnego, że na jubileusz 60-lecia SP-3 zjadą się nawet goście z Niemiec.

W budynku z czerwonej cegły, wybudowanym w 1900 roku, szkoła mieściła się już na początku XX wieku. Była to oczywiście niemiecka placówka. W 1947 roku zaczęła tu działać polska szkoła, dziś nr 3. - Obecnie uczy się u nas 130 dzieciaków, razem ze mną jest 14 nauczycieli - opowiada dyrektorka SP-3, Danuta Urban.

Wybitny absolwent

Z "trójki" wyszło wielu zdolnych ludzi. Wśród absolwentów jest też jedna wybitna postać - profesor Leszek Paradowski, autorytet z Akademii Medycznej we Wrocławiu. - Zawsze staram się pamiętać o mojej szkole. Gdy mogę to ją odwiedzam - mówił profesor żagańskim radnym, gdy dostawał od nich medal "Zasłużony dla miasta Żagania".

- Profesor rzeczywiście nam pomaga. Otrzymaliśmy kiedyś od niego magnetowid, a potem wiele pomocy naukowych. Ostatnio były to programy komputerowe do nauki języków obcych - informuje D. Urban.

Szkołę lubię odwiedzać też jej uczniowie, jeszcze z przedwojennych czasów. - Dwa lata temu był tu Niemiec, którego ojciec był pierwszym kierownikiem placówki. Pokazywał zdjęcia ojca i szkoły. Obiecał, że teraz nas odwiedzi, jeżeli zdrowie dopisze, a ma już 85 lat - wyjaśnia dyrektorka.

Przyjedzie na pewno grupa 20 Niemców, byłych mieszkańców Moczynia, w którego sercu mieści się szkoła. Spodobało im się na ubiegłorocznych uroczystościach z okazji 650-lecia tej dzielnicy Żagania.

Festyn dla wszystkich

Obchody 60-lecia rozpoczną się w przyszły piątek (15 czerwca), kiedy to przez cały dzień w ramach drzwi otwartych będzie można zwiedzić "trójkę", zobaczyć wystawę fotografii "Szkoła dawniej i dziś".

W sobotę, specjalnie dla gości zza zachodniej granicy przygotowano o godz. 11.00 mszę ekumeniczną w kościele na Moczyniu, którą poprowadzą księża z Polski i Niemiec. O 14.00 w pałacu kultury uroczysta akademia z okazji 60-lecia, a potem przemarsz ulicami miasta na szkolne boisko. - Tam już tradycyjnie zapraszamy wszystkich mieszkańców na festyn z muzyką, poczęstunkiem, kiermaszami i loterią fantową - mówi D. Urban.

Szkoła świętuje, ale ma też swoje zmartwienia. - Mamy coraz więcej dzieci, a sala gimnastyczna jest malutka. Podobnie jak biblioteka, do której chcielibyśmy wstawić komputery, by rozszerzyć jej możliwości. Fajnie byłoby też mieć nowe boisko - wylicza dyrektorka "trójki".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska