Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W sobotę tłumy zjadą do Rokitna: Srebrny jubileusz koronacji cudownego obrazu

Dariusz Brożek 95 742 16 83 [email protected]
Na sobotni jubileusz koronacji cudownego obrazu do Rokitna przyjadą tłumy wiernych z całego kraju.
Na sobotni jubileusz koronacji cudownego obrazu do Rokitna przyjadą tłumy wiernych z całego kraju. Dariusz Brożek
W sobotę w Rokitnie koło Przytocznej odbędą się największe w tym roku uroczystości kościelne w Zachodniej Polsce - obchody 25. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Rokitniańskiej.

Matka Boża Rokitniańska jest patronką diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, natomiast jej obraz od blisko 350 lat przyciąga do Rokitna pielgrzymów z całego świata. W sobotę, 21 czerwca, odbędą się tam obchody 25. rocznicy jego koronacji. O godz. 12 nuncjusz papieski w Polsce arcybiskup Celestino Migliore odprawi jubileuszową mszę świętą. Homilie wygłosi natomiast metropolita przemyski arcybiskup Józef Michalik, który ćwierć wieku temu zabiegał w Watykanie o koronę dla Rokitnaińskiej Madonny, nazywanej też Matką Bożą Cierpliwie Słuchającą.

Sobotni jubileusz w rokitniańskim sanktuarium będzie największą tym roku uroczystością sakralną w regionie i w całej zachodniej Polsce. Ćwierć wieku temu w koronacji uczestniczyło około 120 tys. wiernych! Przed pięcioma laty - w obchodach 20. rocznicy tego wydarzenia - wzięło udział ponad 20 tys. pielgrzymów. Teraz może ich przyjechać nawet 30 tys. Dlatego organizacja srebrnych godów koronacji jest sporym wyzwaniem logistycznym.

Kapłanów wspierają prawie wszyscy mieszkańcy wsi. Oraz prawie 80 strażaków-ochotników z całego powiatu. - Zmobilizowaliśmy całą jednostkę. Będziemy kierować ruchem i pomagać pielgrzymom. Sanktuarium jest naszą wizytówką i chlubą, dlatego wszyscy z radością chcemy dołożyć swoją małą cegiełkę do tego ważnego wydarzenia - mówi sołtys Zbigniew Piekarski, który jest jednocześnie prezesem OSP w Rokitnie.

W przygotowania włączyły się także panie z rokitniańskiego Koła Gospodyń Wiejskich. Przygotują bigos dla służb mundurowych - policjantów, pograniczników i strażaków.

Jak zaznacza kustosz sanktuarium ks. dr Józef Tomiak, przygotowania do uroczystości trwały kilka miesięcy. Ich ostatnim akordem było wyznaczenie parkingów, na których mają się zatrzymywać autokary i samochody osobowe. Pierwszy utworzono na wysokości Kalwarii Rokitniańskiej od strony Międzyrzecza, drugi natomiast przy zjeździe z drogi krajowej nr 24. Pielgrzymi będą z nich dowożeni do sanktuarium autobusami zielonogórskiej komunikacji miejskiej, będą tam mieli do swojej dyspozycji kontenerowe toalety.

Koronacji obrazu dokonał 18 czerwca 1989 r. prymas Polski kard. Józef Glemp w obecności Episkopatu Polski oraz około 120 tys. wiernych z całego kraju. Wcześniej, 22 kwietnia, w kaplicy w Watykanie złotą koronę poświęcił papież Jan Paweł II. Dlatego sobotnia uroczystość będzie również dedykowana także pierwszemu Polakowi na tronie piotrowym. Jego zasługi dla Rokitna i kultu Matki Bożej Rokitniańskiej nie ograniczają się jednak do poświęcenia jej korony. To św. Jan Paweł II w 2001 r. podniósł kościół w Rokitnie do rangi bazyliki mniejszej. W znajdującym się tam muzeum możemy zobaczyć wiele jego osobistych rzeczy i pamiątek z nim związanych, które obecnie mają rangę relikwii. M.in. szatę, w której w 1997 r. odprawił mszę św. na gorzowskich błoniach.

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska