Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Sulechowie mają haka na raka!

Krzysztof Stańczak, 609-629-871, [email protected]
- Prosimy, badajcie się - mówią uczennice Liceum Ogólnokształcącego w Sulechowie.
- Prosimy, badajcie się - mówią uczennice Liceum Ogólnokształcącego w Sulechowie. Mariusz Kapała
- Badajcie się, żeby uchronić się przed rakiem! - to hasło uczennic z ogólniaka. Mówią ludziom, jak ważna jest kontrola.

- Chcemy przekonać ludzi do badań profilaktycznych, bo nawet niewinne objawy mogą świadczyć o nowotworze układu chłonnego - mówią uczennice z sulechowskiego Liceum Ogólnokształcącego, które biorą udział w siódmej edycji Ogólnopolskiego Programu dla młodzieży "Mam haka na raka". Program skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, a jego ideą jest zaangażowanie młodych ludzi do kształtowania postaw dorosłych Polaków.

Jak wspomina opiekun sulechowskiej grupy Karolina Pacholak, dziewczyny ani przez moment nie wahały się przy podejmowaniu decyzji przystąpienia do akcji. - Czy zdajcie sobie sprawę, ile pracy wymaga ten program, pytałam je, przeglądając regulamin. One jednak się nie ugięły i tak jest do dziś! - śmieje się nauczycielka biologii. Przed uczennicami było już wiele trudnych zadań, ale wszystkie zakończyły się sukcesami. - Prowadziłyśmy prelekcję dla licealistów i gimnazjalistów w pobliskich szkołach oraz spotkałyśmy się z osobami chorymi na nowotwór. Udałyśmy się nawet do przedszkola, by pokazać dzieciom, jak ważna jest obserwacja swojego ciała! - mówi Celina Świetniewska.

- Udało nam się także zrealizować happening oraz flash mob, podczas którego zgromadzeni przypadkowo ludzie zniszczyli chłoniaka z masy papierowej - wspomina z dumą Aleksandra Stawiarz.
Pierwszy etap konkursu zakończy się już 28 lutego. Po przesłaniu sprawozdań z działań zespołów, których w całej Polsce jest około czterystu, komisja wybierze osiemdziesiąt najlepszych drużyn, które wezmą udział w kolejnych etapie zmagań. Jak jednak podkreśla K. Pacholak, uczennice nie traktują udziału w przedsięwzięciu jako typowej rywalizacji i na razie nie wybiegają w przyszłość: - Widzę, że dziewczynom sprawia to dużo radości i to jest najważniejsze. Podchodzą do akcji z pełnym zaangażowaniem i przede wszystkim skupiają się na uświadomieniu lokalnej społeczności, jak ważne są badania profilaktyczne.

Finałem działań w regionie był koncert, który odbył się w sobotę w dawnym zborze kalwińskim. - To niejako podsumowanie naszej dotychczasowej pracy. Wystąpili szkolni artyści, a gwiazdą wieczoru była Karolina Szerwińska - mówi Celina. - Oczywiście nadal będziemy rozdawały ulotki i zbierały podpisy pod deklaracją "zachęcę jedną osobę do wykonania badania profilaktycznego", pod którą podpisało się już około siedemset osób. Uczennice zaangażowane w akcję zgodnie przyznają, że pomimo wielkiego wysiłku, jaki wkładają w realizację zamierzonych celów, nie żałują podjętej decyzji. - Spotykamy osoby, z którymi nigdy nie moglibyśmy porozmawiać. Dodatkowo uczymy się organizować duże przedsięwzięcia, takie jak np. sobotni koncert - wylicza Anna Kuśnierczak. - Ponadto przełamujemy strach i uczymy się pracy w zespole - dodaje Weronika Żelek. - Nawet jeśli nie znajdziemy się w drugim etapie, to i tak wyciągniemy z akcji niesamowitą lekcję na przyszłość!

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska