W walce z rakiem liczy się każdy dzień

Danuta Kuleszyńska Tatiana Mikułko 095 722 57 72 [email protected]
Pacjentka chora na raka krtani napromieniowana jest fotonami. Dziennie wykonuje się na akceleratorze około 50 zabiegów. Na zdjęciu: dr Andrzej Rozmiarek oraz technik radioterapii Irena Szul i Alicja Mackiewicz fot. Krzysztof Kubasiewicz
- Niektóre postaci raka można wcześniej wykryć, dlatego tak ważne są badania profilaktyczne - mówi Andrzej Rozmiarek, wojewódzki konsultant ds. onkologii.

Andrzej Rozmiarek jest szefem i "ojcem" Lubuskiego Ośrodka Onkologii w Zielonej Górze i ordynatorem onkologii. Jako konsultant wojewódzki odpowiada też za opiekę onkologiczną w naszym regionie.

- Niestety, z roku na rok zachorowalność na raka wzrasta. Głównie są to nowotwory piersi, żołądka i jelita grubego - mówi. - Natomiast nieznacznie spada zachorowalność na nowotwory płuc. Ma to związek z tym, że coraz więcej osób ogranicza palenie papierosów.

Nowotwory złośliwe, obok chorób układu krążenia, są najczęstszą przyczyną zgonów. - Dlatego tak ważna jest profilaktyka i wczesne wykrywanie raka. - dodaje dr Rozmiarek. - Nie bez znaczenia jest wiedza i świadomość pacjentów.

Ze światowej półki

W takich komorach laminarnych pielęgniarka Katarzyna Głuszczak przygotowuje dla pacjentów leki przeciwnowotworowe. Bez tych komór oddział nie mógłby istnieć.
(fot. fot. Kazimierz Ligocki)

Lubuski Ośrodek Onkologii jest jedynym w województwie, który leczy pacjentów kompleksowo: od zabiegów operacyjnych po leczenie promieniami i chemioterapią.

W skład LOO wchodzą oddział onkologii ogólnej, onkologii ginekologicznej, dzienny oddział chemioterapii, odział i zakład radioterapii oraz wojewódzka przychodnia onkologiczna.

Żeby przekonać się, jak wiele osób choruje na raka, wystarczy zajrzeć do nowoczesnego Zakładu Radioterapii. Każdego dnia w kolejce na zabiegi czeka tutaj po kilkadziesiąt osób. Zakład posiada trzy nowoczesne aparaty do terapii megawoltowej, w tym jeden kobaltowy i dwa przyspieszacze.

Jest też tomograf komputerowy do badań diagnostycznych, i planowania leczenia, a lada dzień zamontowany zostanie nowy stymulator. - Jest to sprzęt z najwyższej światowej półki - podkreśla doktor Rozmiarek.

Trafiają zbyt późno

Szef LOO pamięta, że gdy 12 lat temu przyjechał do Zielonej Góry tworzyć ośrodek onkologii, sprzętu na radioterapii żadnego nie było.

- Stał jakiś zdezelowany aparat przyjaciół ze wschodu, którego nikt nie potrafił naprawić - wspomina. - Startowaliśmy z punktu zerowego, a już dwa lata później pojawił się pierwszy kanadyjski kobalt.

Zakład Radioterapii jest chlubą LOO. Powstał dzięki wspólnym wysiłkom miasta, województwa i dyrektora szpitala. Niestety, kolejka na zabiegi, podobnie jak na chemioterapię, czy szpitalne łóżko do kilku tygodni. - W oddziale dziennym leczymy chemią około 400 pacjentów miesięcznie.

Około tysiąc osób w ciągu roku korzysta z radioterapii - wylicza doktor. - Ale problemem największym jest to, że nadal zbyt często trafiają do nas pacjenci z zaawansowaną chorobą nowotworową, gdzie na ratunek bywa często za późno. Poprawa leczenie będzie możliwa wówczas, gdy coraz więcej nowotworów rozpozna się we wczesnej postaci.

Przydałby się sprzęt

Najmłodszy oddział onkologii w Lubuskiem jest w szpitalu wojewódzkim w Gorzowie. Powstał 1 października. - Po kilku latach starań. Wielka w tym zasługa dyrekcji.

Dzięki determinacji, jasno określonym celom, udało się uruchomić ten bardzo potrzebny tutaj oddział - mówi ordynator Krzysztof Marzewski. Są tu 32 łóżka w tym 10 dziennych, czyli przeznaczonych dla pacjentów, którzy przychodzą na chemię i jeszcze tego samego dnia wracają do domu. Chorymi opiekuje się pięciu lekarzy, wkrótce dołączy szósty.

- Największy problem mamy z pielęgniarkami. Jest ich dziewięć, przydałyby się jeszcze trzy - mówi ordynator. I dodaje, że stara się o akredytację dla oddziału, żeby mogli się na nim szkolić z onkologii inni lekarze.

Na oddziale leżą pacjenci wymagający leczenia systemowego, czyli chemioterapii onkologicznej. Lekarze zajmują się w zasadzie wszystkimi nowotworami, oprócz nowotworów układu krwiotwórczego, bo w szpitalu działa oddział hematologii.
Jak to bywa na dorobku gorzowskiej onkologii brakuje sprzętu. - Przydałyby się pompy, które automatycznie podają pacjentowi leki przeciwnowotworowe, brakuje aparatu ekg - wylicza ordynator. I zaraz dodaje, że oddział ma dwie nowoczesne komory laminarne, bez których nie mógłby istnieć.

- Komory służą do przygotowywania leków przeciwnowotworowych. Są to bardzo często środki toksyczne mogące wywoływać wtórne nowotwory. Żeby ich przygotowanie było bezpieczne, robi się to w tych specjalnych komorach - tłumaczy Marzewski.

Pomimo niedostatków, jakie są na oddziale, pacjenci cieszą się, że mogą leczyć się na miejscu. Wielu z nich wcześniej musiało jeździć na chemię do Poznania, Szczecina, a nawet Bydgoszczy.

Tutaj leczą z raka

Poradnie onkologiczne

 • Gorzów Wlkp., szpital wojewódzki ul. Walczaka 42, tel. 0 95 733 18 10
 • Kostrzyn, "Szpital Leśny" ul. Wyszyńskiego 23, tel. 0 95 752 26 63
 • Międzyrzecz, szpital ul. Konstytucji 3 Maja 35, tel. 0 95 742 82 53
 • Torzym, Lubuski Szpital Pulmonologiczno-Kardiologiczny ul. Woj. Polskiego 52, tel. 068 344 30 72
 • Zielona Góra, szpital wojewódzki ul. Zyty 26, tel. 0 68 329 62 00, 329 62 15, 329 65 32
 • Zielona Góra, Niepubliczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Diagnostyk" ul. Wazów 42, tel. 0 68 452 78 09
 • Zielona Góra, Niepubliczny Specjalistyczny Pediatryczny Zakład Opieki Zdrowotnej s.c. al. Niepodległości 15, poradnia onkologiczna dla dzieci, tel. 0 68 320 23 73

  Oddziały onkologiczne

 • Gorzów Wlkp., szpital wojewódzki ul. Dekerta 1, tel. 0 95 733 12 00
 • Zielona Góra, szpital wojewódzki ul. Zyty 26, tel. 068 327 02 21

  Oddziały chirurgii onkologicznej

 • Sulęcin, szpital ul. Witosa 7, tel. 0 95 755 24 31
 • Gorzów Wlkp. szpital wojewódzki ul. Walczaka 42, tel. 0 95 733 12 23
 • Sulechów, szpital ul. Zwycięstwa 1, tel. 0 68 385 22 19
 • Nowa Sól, szpital ul. Chałubińskiego 7, tel. 0 68 388 21 00
 • Zielona Góra, szpital wojewódzki ul. Zyty 26, tel. 0 68 327 02 21
 • Wideo

  Komentarze

  Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

  Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

  Podaj powód zgłoszenia

  Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
  Dodaj ogłoszenie