MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Warto wiedzieć

Redakcja
Prawo do wcześniejszej emerytury mają kobiety urodzone po 31 grudnia 1948 r., które warunki do jej przyznania - a więc obniżony wiek emerytalny i wymagany staż ubezpieczeniowy - spełnią do 31 grudnia 2006 r., a ponadto nie przystąpiły do otwartego funduszu emerytalnego i rozwiązały stosunek pracy.

Warto wiedzieć

Warto wiedzieć

Prawo do przejścia na wcześniejszą emeryturę mają również osoby urodzone po 1948 r., pracujące w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, które wymagane warunki spełnią do 31 grudnia 2006 r., a także te osoby, które wymagany okres składkowy i nieskładkowy 20 lat kobiety i 25 lat mężczyźni, a w tym co najmniej 15 lat pracy w warunkach szczególnych lub w szczególnym charakterze osiągnęły przed 1 stycznia 1999 r., nawet jeżeli obniżony wiek emerytalny osiągną po 2006 r.

Emerytura przysługuje kobiecie będącej pracownikiem - a gdy nie pracuje, jeżeli ostatnim jej ubezpieczeniem społecznym było ubezpieczenie pracownicze - która osiągnęła wiek 55 lat i ma co najmniej 30-letni okres składkowy i nieskładkowy albo co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy i orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy.
Na powyższych warunkach prawo do wcześniejszej emerytury w 2004 r. mogą nabyć kobiety urodzone w 1949 r.
Przyznanie emerytury uzależnione jest od rozwiązania stosunku pracy. Dlatego też do wniosku o emeryturę należy dołączyć zaświadczenie pracodawcy o dacie rozwiązania stosunku pracy. Prawo do emerytury przysługuje od dnia przypadającego po dniu rozwiązania stosunku pracy.
Wykluczone jest zatem - w przypadku osób urodzonych po 1948 r. - ustalenie prawa do emerytury, zawieszenie jej i kontynuowanie zatrudnienia. Jeżeli nie nastąpi rozwiązanie stosunku pracy w określonym przez pracodawcę terminie to wtedy decyzja ustalająca prawo do emerytury staje się nieważna.
Graniczna data 31 grudnia 2006 r. wyznacza termin, do którego należy osiągnąć obniżony wiek emerytalny i wymagany staż ubezpieczeniowy. Natomiast rozwiązanie stosunku pracy może nastąpić po 2006 r., a tym samym możliwe będzie ustalenie prawa do wcześniejszej emerytury również po 2006 r.
Niektóre z osób urodzonych po 1948 r. zamknęły sobie drogę do wcześniejszej emerytury przez podpisanie umowy z otwartym funduszem emerytalnym o przystąpieniu do II filaru. Dobrowolne przystąpienie do otwartego funduszu emerytalnego jest nieodwołalnym oświadczeniem woli. Osoby te mogą jednak powołując się na przepisy Kodeksu cywilnego wnioskować do otwartego funduszu emerytalnego o unieważnienie umowy, jeżeli podpisanie jej nastąpiło pod wpływem błędu. W razie braku zgody otwartego funduszu emerytalnego na unieważnienie umowy można zwrócić się z interwencją do Urzędu Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych 02-737 Warszawa, ul. Niedźwiedzia 6 E, tel. (22) 548 72 40; www.knuife.gov.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska