MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ważne posiedzenie Rady Ministrów. Co premier Donald Tusk usłyszał o sytuacji na Bliskim Wschodzie?

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów premier Donald Tusk poinformował, że otrzymał informacje „można powiedzieć uspokajające”.
Na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów premier Donald Tusk poinformował, że otrzymał informacje „można powiedzieć uspokajające”. PAP/Marcin Obara
– Otrzymałem informacje, można powiedzieć, uspokajające. Sytuacja oczywiście jest trudna, ale żołnierzom nic nie zagraża – powiedział na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier Donald Tusk. W posiedzeniu Rady Ministrów wzięli we wtorek udział szef BBN Jacek Siewiera, szef Sztabu Generalnego WP gen. Wiesław Kukuła oraz dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Maciej Klisz.

Spis treści

Posiedzenie rządu m.in. o sytuacji na Bliskim Wschodzie

We wtorek w posiedzeniu rządu wzięli udział: szef BBN Jacek Siewiera, szef Sztabu Generalnego Wojaka Polskiego gen. Wiesław Kukuła i dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Maciej Klisz.

Co premier usłyszał od szefa BBN, szefa Sztabu Generalnego WP oraz dowódcy RSZ?

Na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów premier Donald Tusk poinformował, że otrzymał informacje „można powiedzieć uspokajające”. – Sytuacja oczywiście jest trudna, ale żołnierzom nic nie zagraża – stwierdził.

Premier ocenił, że „bezpieczeństwo powinno być najważniejsze”. – Akcja irańska przeciwko Izraelowi była bardzo podobna do ostatniej masywnej akcji, jaką Rosja przeprowadziła przeciwko Ukrainie. Według naszych analiz wojskowych tak mogłaby wyglądać kolejna faza agresji Rosji – tłumaczył.

Szef rządu zauważył, że „w przypadku Izraela jest jedna różnica”. – Około 99 proc. obiektów została strąconych, ten system działa. Ukraina była w stanie zestrzelić 30 proc. obiektów – mówił. Ocenił, że „wynika z tego wniosek, że żeby zbudować bezpieczeństwo, trzeba kontrolować niebo nad swoim terytorium”. – Musimy być świadomi, że dzisiaj Polska jest w trudniejszej sytuacji, niż mogłaby być, gdyby nie decyzje pana Antoniego Macierewicza. Za naszych rządów zapadła decyzja o zakupie Patriotów. Zamiast ośmiu baterii, podpisano umowę na dwie baterie. To samo było z przetargiem na uzbrojone drony. Antonii Macierewicz unieważnił to postępowanie – powiedział.

Tusk wbija szpilę Macierewiczowi

W ocenie Donalda Tuska „większość zakupów to skutek nieprzemyślanej strategii, bo tę zniszczył Antonii Macierewicz”. – Naszym zadaniem dzisiaj jest wykorzystanie każdej instalacji na rzecz uzbrojenia polskiego nieba, żeby Polska była tak bezpieczna jak Izrael – to nie jest możliwe w krótkim terminie – dodał.

Zdaniem szefa rządu „Polska powinna być częścią wielu systemów, z których mogłaby powstać żelazna kopuła nad polskim niebem”. – Będziemy współpracować w ramach inicjatywy European Sky Shield. Nie przeszkadza mi, że inicjatorami tego systemu były Niemcy. Są tam też komponenty izraelskie. Będziemy współpracować z Brytyjczykami, rozwijać system Pilica-Narew-Wisła i pracowali nad własnymi rozwiązaniami. Kluczowa pozostanie oczywiście współpraca z USA – podkreślił.

– Mam powód, żeby mieć obsesję na punkcie Antoniego Macierewicza, ale nie mam jej. Natomiast nie ma dnia, żebym w rozmowie z szefem MON nie odkrywał kolejnych szkód, jakich narobił ten szkodnik, to chyba najłagodniejszy termin – mówił.

Wezwał także wszystkich, by w kontekście bezpieczeństwa współdziałać dla dobra Polski. – Mógłbym godzinami jeszcze mówić o potrzebach, jakie mamy, ale pozostawiam to już naszym wojskowym i wicepremierowi – powiedział.

Co z żelazną kopułą nad Europą?

Pytany o wątpliwości prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie European Sky Shield, premier Donald Tusk odparł, że zbrojenia zawsze są dla kogoś biznesem, czy to dla Niemiec, USA, czy innych krajów. – Proszę zadać pytanie prezydentowi, czy jest dobrze poinformowany w tych sprawach. Ja zapytałem generałów i szefa BBN jak oceniają moją wstępną decyzję o przystąpieniu do tego programu. Pan minister Siewiera i obaj panowie generałowie potwierdzili jednoznacznie, że jeżeli jest to część naszego systemu, to jest to właściwe – podkreślił.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ważne posiedzenie Rady Ministrów. Co premier Donald Tusk usłyszał o sytuacji na Bliskim Wschodzie? - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska