Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wcześniej na emeryturę

Grażyna Mazurek, Stefan Cieśla
rys. Tomasz Wilczkiewicz
Urodzonych przed 1 stycznia 1949 r. obowiązują stare zasady.

Pani Ewa z Sulechowa w tym roku skończy 55 lat i 30 lat pracy. Chciałaby jeszcze popracować. Zapytała "GL", czy w tym roku musi przejść na wcześniejszą emeryturę, by nie stracić do niej prawa, czy wniosek emerytalny może złożyć np. w przyszłym roku.

Czytelniczka nie musi się martwić. Może przejść na emeryturę według starych, dotychczasowych zasad także po 2007 r. Chodzi bowiem o to, by warunki do wcześniejszej emerytury były spełnione do końca tego roku.

Przypomnijmy, że zasady przechodzenia na wcześniejszą emeryturę zależą od daty twojego urodzenia. Bowiem reforma emerytalna, która weszła w życie 1 styczni a1999 r., podzieliła ubezpieczonych zasadniczo na dwie grupy: urodzonych przed 1 stycznia 1949 r. oraz urodzonych po 31 grudnia 1948 r. i tym drugim postawiła dodatkowe warunki.

Na dotychczasowych zasadach

Prawo do wcześniejszej emerytury pracowniczej, osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 r. mają po spełnieniu warunków:

  • osiągnięcie odpowiedniego wieku - 55 lat dla kobiet oraz 60 lat dla mężczyzn;

  • udowodnienie stażu ubezpieczeniowego - w przypadku kobiet co najmniej 30 lat okresów składkowych i nieskładkowych albo przy całkowitej niezdolności do pracy, co najmniej 20 lat tych okresów, natomiast w przypadku mężczyzn co najmniej 25 lat okresów składkowych i nieskładkowych;

  • uznanie za osobę całkowicie niezdolną do pracy przez lekarza orzecznika ZUS - warunek ten wymagany jest tylko od mężczyzn a także kobiet, które udowodniły tylko 20 lat składkowych i nieskładkowych);

  • pozostawanie w ubezpieczeniu społecznym pracowniczym ostatnio przed złożeniem wniosku o emeryturę - nie dotyczy to osób, które przez cały wymagany do uzyskania emerytury okres, czyli 30, 25 lub 20 lat pozostawały w ubezpieczeniu pracowniczym;

  • pozostawanie w ubezpieczeniu społecznym z umowy o pracę przynajmniej przez sześć miesięcy w ciągu ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniom społecznym - ale osoby, które w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę są uprawnione do renty z tytułu niezdolności do pracy mogą udowodnić jakikolwiek okres umowy o pracę.

    Uwaga! Po ustaniu ubezpieczenia pracowniczego aż do zgłoszenia wniosku o emeryturę osoba taka nie może być ubezpieczona z żadnego innego tytułu.

    Dla tych osób, urodzonych przed 1 stycznia 1949 r. nie ma ograniczenia spełnienia warunków do przyznania emerytury (chodzi o staż i wiek) do końca 2007 r.



    Dla urodzonych po 1948 r.

    Wcześniejszą pracowniczą emeryturę mogą otrzymać również osoby urodzone od stycznia 1949 r. do 31 grudnia 1968 r. Wszystkie warunki niezbędne do jej przyznania muszą spełnić do końca 2007 r. i nie mogą należeć do otwartego funduszu emerytalnego OFE, a jeśli należą, to muszą złożyć do ZUS wniosek o wykreślenie ich z OFE. Natomiast sam wniosek o emeryturę wcześniejszą mogą złożyć również po 31 grudnia 2007 r. Osoby z tej grupy wiekowej nie muszą rozwiązywać umowy o pracę, by nabyć prawo do wcześniejszej emerytury pracowniczej. Ale wówczas wypłata tej emerytury zostanie zawieszona do czasu rozwiązania stosunku pracy.

    Ze względu na warunki pracy

    Niekiedy wykonywanie pracy szczególnie uciążliwej lub szkodliwej dla zdrowia również uprawnia do wcześniejszej emerytury. Chodzi tu jednak tylko o osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę i tylko na pełnym etacie w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Przeważnie prawo do takiej emerytury mają kobiety po ukończeniu 55 lat i mężczyźni po ukończeniu 60 lat (ale są zawody, gdzie ten wiek jest znacznie obniżony), legitymując się ogólnym stażem okresów składkowych i nieskładkowych - 20 lat - kobiety, 25 lat mężczyźni, w tym 15 lat pracy w warunkach szczególnych lub w szczególnym charakterze. Z takiej emerytury skorzystać mogą osoby, które:

  • urodziły się przed 1 stycznia 1949 r.;

  • urodziły się między 1 stycznia 1949 r. a 31 grudnia 1968 r., jeśli wiek emerytalny i wymagany staż ubezpieczeniowy uzyskają do 31 grudnia 2007 r. i nie należą do otwartego funduszu emerytalnego lub składając wniosek o emeryturę wystąpią do ZUS o wykreślenie z tego funduszu ;


  • urodziły się po 31 grudnia 1948 r., jeśli 31 grudnia 1998 r. miały odpowiedni staż ubezpieczeniowy oraz staż pracy w warunkach szczególnych, a wiek 55 lat kobiety lub 60 lat mężczyźni osiągną po 2007 r. i nie przystąpiły do OFE.

    Przepisy przewidują ścisły katalog rodzajów takiej pracy. Zawarty on został w rozporządzeniu Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz. U. nr 8 poz. 43 z 1983 ze zm.).


    DOBRZE WIEDZIEĆ

    Jakie dokumenty do ZUS?
  • wniosek o emeryturę druk ZUS Rp- 1
  • kwestionariusz okresów składkowych i nieskładkowych druk ZUS Rp -6
  • zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu ZUS Rp - 7
  • świadectwo pracy o wykonywaniu jej w szczególnych warunkach
  • zaświadczenie o stanie zdrowia ZUS N - 9 (jeśli potrzebne)

    PODSTAWA PRAWNA

  • Ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2004 r. , nr 34, poz. 353 ze zm. ).
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z 7 lutego 1083 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz. U. Nr 8, z 1983 r., poz. 43 ze zm. ).

    ODRĘBNE PRZEPISY

    Wcześniejsze emerytury przysługują też innym osobom urodzonym przed 1 stycznia 1949 r. Regulują to odrębne przepisy i dotyczy to przede wszystkim: urzędników państwowych, pracowników samorządowych, mianowanych nauczycieli akademickich, twórców, artystów, inwalidów wojennych i wojskowych, kombatantów, żołnierzy zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianych w kopalniach i batalionach budowlanych, inwalidów z tytułu wypadku w pracy oraz z tytułu choroby zawodowej oraz wypadku w drodze do pracy i z pracy (do zdarzenia musiało dojść jednak do 31 grudnia 2002 r.).



  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska