Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wcześniejsze emerytury dla mężczyzn

Stefan Cieśla
Panowie muszą pracować dłużej, aby dostać emeryturę. Szybciej mogą przejść na odpoczynek tylko górnicy, hutnicy, piloci lub mężczyźni, którzy zostali uznani za niezdolnych do pracy.

EMERYTURA DLA BEZROBOTNEGO

EMERYTURA DLA BEZROBOTNEGO

Pan Krzysztof jest na zasiłku dla bezrobotnych. W kwietniu 2008 r. kończy 60 lat i chce się starać o emeryturę. Ma orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy, może wykazać 26 lat stażu ubezpieczeniowego. Przed przejściem na zasiłek sześć lat pracował na umowę o pracę . Dostanie emeryturę, bo będzie miał wiek i staż, a ostatnie ubezpieczenie przed pójściem na bezrobocie, było z tytułu pracy.

Ale po wyroku Trybunału Konstytucyjnego szansę przejścia na emeryturę po ukończeniu 60 lat dostali wszyscy mężczyźni.

Wcześniejszą emeryturę dostanie także pan Maciej. Czytelnik skończył 60 lat i ubiega się o przyznanie tego świadczenia. Ma orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy, ale pracuje jeszcze na umowę zlecenie. Wykazał 24 lata i 7 miesięcy okresów składkowych oraz 14 miesięcy pobierania zasiłku chorobowego, który to okres wlicza się do ubezpieczenia pracowniczego. Pan Maciej mimo iż jest ubezpieczony z tytułu umowy zlecenia, dostanie wcześniejszą emeryturę, gdyż ma razem 25 lat ubezpieczenia.

Jakie są warunki przejścia mężczyzn na emeryturę?

Na razie warunki przechodzenia mężczyzn na emeryturę się nie zmieniły - muszą mieć ukończone 65 lat lub 60 lat, ale wtedy powinni wykazać dwudziestopięcioletni staż emerytalny i mieć orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy.

Urodzeni przed 1 stycznia 1949 r. dostaną emeryturę wyliczoną na starych zasadach, tzn. z uwzględnieniem kwoty bazowej, wskaźnika wysokości podstawy wymiaru, lat składkowych i nieskładkowych. Aby ją otrzymać, nie muszą się zwalniać z pracy, ale wtedy wypłata świadczenia zostanie zawieszona.

Od 2009 r. wejdzie w życie nowa emerytura, wyliczana na podstawie wielkości zgromadzonego na koncie w ZUS-ie kapitału i przeciętnej długości życia.

Co z panami którzy są na rencie? Czy oni będą mogli przejść na wcześniejszą emeryturę?

Panowie którzy w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę pobierają rentę z tytułu niezdolności do pracy, muszą dodatkowo wykazać, że oprócz wymaganego wieku i stażu są także ubezpieczeni z tytułu umowy o pracę.

Jeśli ktoś pracuje na umowę zlecenie czy prowadzi własną działalność gospodarczą, emerytury może nie dostać. Chyba że wykaże, że w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniu, pracował na umowę co najmniej pół roku. Zasada ta obowiązuje także wtedy, gdy ubiegający się o emeryturę jest na zasiłku dla bezrobotnych, pobiera rentę rodzinną lub w ogóle nie pracuje.

Czy dotyczy to także będących na rencie z tytułu wypadku przy pracy?

Tylko panowie urodzeni przed 1 stycznia 1949 r., przebywający na rencie z tytułu wypadku przy pracy, mają prawo do emerytury po ukończeniu 60 lat i wykazaniu 25 lat stażu ubezpieczeniowego.

Jeśli są na rencie z tytułu wypadku w drodze do pracy lub z pracy, dostaną emeryturę jeśli do tego zdarzenia doszło przed 31 grudnia 2002 r.

Czy praca w warunkach szczególnych uprawnia do wcześniejszej emerytury?

Panowie urodzeni przed 1949 r., posiadający dwudziestopięcioletni staż ubezpieczeniowy, mogą pójść szybciej na emeryturę, jeśli pracowali co najmniej 10, 15 lub 20 lat w warunkach szczególnych. Mogą dostać emeryturę już po ukończeniu 45 lat!

Nie muszą spełniać wszystkich związanych z tym warunków do końca 2008 r. , ale wtedy muszą wykazać, że staż pracy, w tym pracy szczególnej, uzyskali na 31 grudnia 1998 r. Muszą jednak wykonywać taką pracę na umowę, stale i w pełnym wymiarze etatu. Wniosek o przejście na emeryturę mogą złożyć po 2008 r., ale aby ją dostać nie mogą należeć do OFE i muszą się zwolnić z pracy.

Kiedy nauczyciel będzie mógł przejść na wcześniejszą emeryturę?

Tzw. emeryturę bez względu na wiek dostaną nauczyciele urodzeni po 31 grudnia 1948 r., jeśli staż ogólny (30 lat pracy) i staż nauczycielski (20 lat) uzyskają do końca 2008 r. Nie mogą jednak należeć do OFE, muszą także rozwiązać stosunek pracy. Prawo do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy szczególnej, po spełnieniu wszystkich kryteriów, mają również pracownicy zatrudnieni w firmach prywatnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska