Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

We wrześniu rusza powszechny spis rolny. Trzeba odpowiedzieć na pytania rachmistrza. To obowiązek

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Joanna Bajkiewicz
Od 1 września do 30 listopada będzie trwał powszechny spis rolny. Osoby prowadzące gospodarstwa rolne mają obowiązek udzielić informacji, dotyczących m.in. użytkowania gruntów, powierzchni zasiewów, zwierząt gospodarskich, prowadzonej hodowli, posiadanych maszyn i urządzeń rolniczych, struktury dochodów.

Na pytania odpowiadają osoby, które faktycznie prowadzą gospodarstwo rolne, bez względu na to czy są jego właścicielem, dzierżawcą czy też użytkują je na podstawie innego tytułu prawnego.

Ostatni powszechny spis rolny został przeprowadzony w 2002 r. Porównując jego wyniki z danymi zebranymi w 2010 r., okazało się, że np. spadła liczba gospodarstw najmniejszych, na porównywalnym poziomie utrzymała się liczba gospodarstw o powierzchni 20-19 ha, a znacznie wzrosła liczba gospodarstwa największych. Nadal jednak w województwie wielkopolskim najwięcej jest gospodarstw najmniejszych, bo prawie 53 proc.

Czytaj też: Narodowy spis powszechny ludności i mieszkań 2021: Co się zmieniło w naszym życiu w ostatniej dekadzie? Puszczykowo poligonem doświadczalnym

Z ostatniego spisu wynika też, że zmniejsza się powierzchnia upraw zbóż, ziemniaków i buraków cukrowych, a wzrasta teren przeznaczany pod rzepak, rzepik, uprawy pastewne i inne, a także więcej powstaje sadów.

Spis ma m.in. pomóc w ocenie kondycji polskiego rolnictwa, w odpowiedzi na pytanie, czy jest ono w stanie konkurować na rynku europejskim.

Natomiast w przyszłym roku odbędzie się narodowy spis powszechny ludności i mieszkań. Przeprowadzany jest on raz na 10 lat. Jego celem jest zgromadzenie danych, dzięki którym dowiemy się, jaka jest sytuacja społeczno-gospodarcza Polski, jej mieszkańców i co się zmieniło w ciągu ostatniej dekady.

W kwietniu tego roku przeprowadzono próbny narodowy spis powszechny. Z uwagi na epidemię koronawirusa rachmistrzowie przeprowadzali wywiady telefonicznie lub mieszkańcy mogli to zrobić za pomocą aplikacji internetowej. Próbnym spisem objęto 16 gmin, w tym gronie znalazło się Puszczykowo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: We wrześniu rusza powszechny spis rolny. Trzeba odpowiedzieć na pytania rachmistrza. To obowiązek - Głos Wielkopolski

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska