MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Więcej osób załapie się na 500 plus dla niepełnosprawnych. Oto nowy próg dochodowy

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Wideo
od 12 lat
Od 1 marca br., po waloryzacji, wyższy będzie próg dochodowy uprawniający do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Dobra wiadomość dla osób, które w poprzednim roku czy latach nieznacznie przekraczały próg dochodowy uprawniający do 500 plus dla niepełnosprawnych. Jest szansa, że w tym roku zmieszczą się we wskazanej kwocie. A to dlatego, że po tegorocznej waloryzacji nowy próg dochodowy będzie wynosić 2419,33 zł brutto, czyli o ponad 261 zł więcej niż dotychczas (do końca lutego 2024 roku jest to kwota 2157,80 zł brutto - dop. red.). Oznacza to, że od marca krąg uprawnionych do tego świadczenia znacznie może się powiększyć. Warto więc sprawdzić swoją decyzję, którą ZUS przyśle po waloryzacji. Jeśli okaże się, że łączna kwota brutto emerytury, renty albo innych świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych lub świadczeń z zagranicznej instytucji właściwej do spraw emerytalno-rentowych jest niższa niż 2419,33 zł brutto, to możemy wnioskować o 500 plus dla niesamodzielnych.

- Zmiana progu dochodowego nie oznacza, że osoby pobierające 500 plus dla niesamodzielnych muszą od nowa ubiegać się o to świadczenie. Wniosek należy złożyć, jeśli upłynął okres, na który została orzeczona niezdolność do samodzielnej egzystencji lub jeśli nowy próg dochodowy obecnie pozwala na uzyskanie świadczenia, do którego wcześniej nie było prawa - wyjaśnia Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Dodajmy, że wspomniane świadczenie należy się osobom, które ukończyły 18 lat, mieszkają na terytorium Polski i zostały uznane za niezdolne do samodzielnej egzystencji.

500 plus dla niepełnosprawnych. Jakie świadczenia ZUS bierze pod uwagę?

Jakie świadczenia są brane pod uwagę przy ustalaniu prawa do 500 plus dla niepełnosprawnych?

Świadczenia finansowane ze środków publicznych to np. emerytury czy renty wypłacane przez ZUS, KRUS i inne organy. Do tej grupy zaliczają się również świadczenia z pomocy społecznej o charakterze innym niż jednorazowe, np. zasiłki stałe, dodatek mieszkaniowy. Do dochodu uwzględniane są również świadczenia otrzymywane z zagranicznych instytucji właściwych do spraw emerytalno-rentowych. Nie jest natomiast wliczany np. dodatek i zasiłek pielęgnacyjny, dodatek dla sieroty zupełnej, dodatek kombatancki czy też ryczałt energetyczny. Nie są ujmowane także świadczenia o charakterze jednorazowym, np. zasiłki socjalne lub zasiłek pogrzebowy.

- Pod uwagę nie jest brane świadczenie wspierające czy renta rodzinna przyznana po zmarłym rodzicu osobie, która stała się całkowicie niezdolna do pracy przed ukończeniem 16. roku życia lub w czasie nauki w szkole przed ukończeniem 25. roku życia - zaznacza Krystyna Michałek.

Katalog świadczeń finansowanych ze środków publicznych mających wpływ na prawo i wysokość świadczenia uzupełniającego dostępny jest na stronie www.zus.pl oraz na sali obsługi klienta w każdej placówce ZUS.

500 plus dla niepełnosprawnych. Dlaczego nie zawsze ZUS wypłaca 500 zł?

Świadczenie w pełnej kwocie, czyli 500 zł do wypłaty mogą otrzymać osoby, które nie mają świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych lub suma tych świadczeń nie przekracza 1919,33 brutto (od 1 marca br.).

Jeśli suma tych świadczeń wynosi więcej niż 1919,33 zł, a nie przekracza 2419,33 zł brutto, to stosowana jest zasada "złotówka za złotówkę". Np. jeżeli w marcu suma pobieranych świadczeń wynosi 2000 zł brutto, to świadczenie uzupełniające będzie przyznane w kwocie 419,33 zł.

500 plus dla niepełnosprawnych. Jak złożyć wniosek?

500 plus dla niepełnosprawnych nie jest wypłacane z urzędu. Potrzebny jest wniosek. Jeśli pobieramy już emeryturę lub rentę, to wniosek należy złożyć w instytucji, która wypłaca to świadczenie np. w ZUS-ie, KRUS-ie lub innych zakładach emerytalno-rentowych.

Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający niezdolność do samodzielnej egzystencji, a w przypadku braku takiego orzeczenia albo gdy upłynął okres, na który zostało ono wydane zaświadczenie o stanie zdrowia (druk OL-9). Zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza POZ ważne jest miesiąc, a wydane przez lekarza specjalistę 3 miesiące przed zgłoszeniem wniosku. Warto również do wniosku o świadczenie dołączyć dokumentację medyczną oraz inne dokumenty mające znaczenie dla wydania orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji: np. badania profilaktycznego, dokumentację rehabilitacji leczniczej lub zawodowej.

Nie przegap

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Więcej osób załapie się na 500 plus dla niepełnosprawnych. Oto nowy próg dochodowy - Gazeta Pomorska

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska