Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie inwestycje w Wojsko Polskie. Patriot – najnowocześniejszy system obrony powietrznej na świecie

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Po pozytywnym przejściu tych testów system Wisła, w którego skład wchodzi system Patriot, trafi do pododdziałów 3 Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej.
Po pozytywnym przejściu tych testów system Wisła, w którego skład wchodzi system Patriot, trafi do pododdziałów 3 Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej. twitter.com/lchemperek
W piątek w Toruniu wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w obecności prezydenta Andrzeja Dudy obserwował przebieg testów polskich Patriot i pozostałych elementów systemu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła.

Mariusz Błaszczak: Mamy to!

– Wydawałoby się niemożliwe - a jednak. W 2018 pan minister Mariusz Błaszczak podpisywał umowę z USA na sprzedaż - wykonanie - pierwszej części systemu Patriot dla Polski, czyli, jak mówimy w Polsce, pierwszego elementu naszego wielowarstwowego, interoperacyjnego systemu obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej - systemu Wisła, który będzie zintegrowany z systemem Pilica i systemem Narew. Szeroko pojętego systemu obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej, w tej chwili bez wątpienia najnowocześniejszego na świecie - mówił prezydent Andrzej Duda.

Dodał, że realizacja tego systemu w fazie wstępnej - w części wywołanej oczywistą koniecznością, jaką dzisiaj jest potrzeba jak najszybszego zabezpieczenia Polski wobec wojny toczącej się na Ukrainie i związanego z nią ryzyka i zagrożenia - nastąpiła kilka tygodni temu, kiedy do 18. dywizjonu obrony przeciwlotniczej w Zamościu przekazany został pierwszy element systemu - tzw. "mała Narew" wyposażony w rakiety CAMM.

– Mamy to! Polskie Patrioty są integrowane. Przystępujemy do tworzenia wielowarstwowego i zintegrowanego systemu obrony powietrznej. W każdym z jego poziomów wykorzystywane są elementy wyprodukowane przez krajowy przemysł zbrojeniowy – powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Wicepremier i szef MON zwrócił uwagę na znaczenie systemu zarządzania walką IBCS dla integracji systemów obrony poszczególnych warstw, a po włączeniu w system obrony powietrznej samolotów F-35 wojsko otrzyma pełny ogląd sytuacji, a Polska uzyska „unikalne w Europie warunki bezpieczeństwa”.

Mariusz Błaszczak przypomniał, że zestawy Patriot mają być podstawą systemu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła, obronę krótkiego zasięgu ma zapewnić system Narew, a bardzo krótkiego zasięgu pociski Piorun uzupełnione artyleryjsko-rakietowymi zestawami Pilica.

Nawiązując do zainicjowanego przez Niemcy europejskiego systemu obrony powietrznej szef MON powiedział: „My jesteśmy kilka długości przed naszymi współpracownikami, partnerami, którzy wczoraj podpisali tę deklarację. Oni podpisali deklarację intencji, my na polskiej ziemi już mamy ten system, on będzie w pełni operacyjny za kilka miesięcy”.

Kiedy system Patriot trafi do Wojska Polskiego?

Przyjęcie i wdrożenie systemu Wisła do Sił Zbrojnych RP odbywa się w ramach procedury SICO (System Integration Checkout). W ramach tego procesu polskie i amerykańskie zespoły przeprowadzają inwentaryzację dostaw i realizują finalny montaż sprzętu wojskowego oraz dokonują pierwszego uruchomienia i testów poprawności funkcjonowania systemu.

Po pozytywnym przejściu tych testów system Wisła, w którego skład wchodzi system Patriot, trafi do pododdziałów 3. Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej.

W ramach SICO zostaną sprawdzone wszystkie dostarczone elementy, tj. m.in. radary AN/MPQ-65, elektrownie polowe EPP, kabiny ECS/RIU (Engagment Control Station/Radar Interface Unit), wyrzutnie M903A2 i pociski rakietowe PAC-3MSE, kontenery startowe dla rakiet szkolnych, sprzęt kryptograficzny, ciągniki siodłowe specjalne CSS 8x8, transportery specjalne TS EPP (Electrical Power Plan), transportery TS LRPT (Large Repair Parts Transporter) oraz samochody transportowo-załadowcze GMT, stanowiska dowodzenia S-280, czy radiolinie IFCN.

Ile kosztował system Patriot?

Polska za system Patriot razem z systemem zarządzania polem walki zapłaciła 4 miliardy 750 milionów dolarów i jest drugim krajem na świecie po Stanach Zjednoczonych z najnowocześniejszymi zestawami PATRIOT z systemem IBCS. Podstawowym zadaniem systemu „Wisła” będzie zwalczanie taktycznych rakiet balistycznych krótkiego zasięgu (w tym manewrujących), rakiet samosterujących oraz pilotowanych środków napadu powietrznego w całym zakresie prędkości i wysokości lotu, wykorzystywanych przez lotnictwo taktyczne, jak również zwalczanie bezpilotowych statków powietrznych. Osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej (Initial Operational Capability – IOC) systemu IBCS/PATRIOT planowane jest na przełomie 2023 i 2024 roku.

lena

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wielkie inwestycje w Wojsko Polskie. Patriot – najnowocześniejszy system obrony powietrznej na świecie - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska