Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lędów, czyli opuszczona lubuska wieś na terenie poligonu. Od 82 lat nikt tutaj nie mieszka. Wciąż jest tu m. in. cmentarz i ruiny kościoła

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Lędów znajduje się w powiecie sulęcińskim. Niedaleko stąd do Łagowa i Sulęcina. Opuszczona wieś leży na terenie poligonu. Wstęp jest tutaj wzbroniony!
Lędów znajduje się w powiecie sulęcińskim. Niedaleko stąd do Łagowa i Sulęcina. Opuszczona wieś leży na terenie poligonu. Wstęp jest tutaj wzbroniony! Anna Moyseowicz
O tym miejscu można spokojnie powiedzieć, że to wieś-widmo. Lędów, bo tak się nazywa, to opuszczona wieś. Położona jest w środku lasu. Niedaleko jest Sulęcin i Łagów. Po Lędowie zostały fundamenty budynków, pozostałości cmentarza i wieża kościelna.

Spis treści

W środku lasu zachowały się pozostałości opuszczonej wsi Lędów

Lędów to opuszczona wioska leżąca niedaleko Sulęcina. Choć jej mieszkańcy zostali wysiedleni w 1939 roku, do dziś w środku lasu zachowały się pozostałości budynków. Szczególne wrażenie robi górująca nad drzewami wieża kościelna i leżący przy niej cmentarz ewangelicki.

W środku lasu, kilometry od najbliższych, zamieszkałych domów, panuje spokój i cisza. W oczy rzucają się głównie gołe ściany prostych, niewielkich budynków, postawionych w okresie późniejszym w celu ćwiczeń wojskowych. Dużo ciekawsze są jednak te niższe, starsze pozostałości. Choć porosły mchem, można jeszcze gdzieniegdzie zauważyć układ pokoi i wejście do piwnicy w poszczególnych domach.

Lędów znajduje się w powiecie sulęcińskim. Niedaleko stąd do Łagowa i Sulęcina. Opuszczona wieś leży na terenie poligonu. Wstęp jest tutaj wzbronion
Lędów znajduje się w powiecie sulęcińskim. Niedaleko stąd do Łagowa i Sulęcina. Opuszczona wieś leży na terenie poligonu. Wstęp jest tutaj wzbroniony! Anna Moyseowicz

Z wioską wiąże się ciekawa historia

Lędów rozciągał się wokół dwóch, krzyżujących się dróg. Do dziś rosną przy nich dęby. Wśród mieszkańców okolic krąży ciekawostka mówiąca o tym, że drzewa te zostały zasadzone dla upamiętnienia mężczyzn z wioski, którzy zginęli podczas I wojny światowej. Każdy dąb symbolizuje konkretną osobę.

Właściciele majątku się zmieniali

Pierwsze wzmanki o tej wsi pochodzą już z 1350 roku. Lędów (niemieckie Lindow) należał do rodu von Klepzig, następnie zaś do zakonu joannitów. Przez lata właściciele majątków zmieniali się wielokrotnie. Ostatnim właścicielem dóbr lędowskich, od 1929 do 1939 roku, był najprawdopodobniej Ernst von Lindenberg.

Wstęp wzbroniony!

Uwaga! Lędów znajduje się na terenie poligonu wojskowego niedaleko Wędrzyna. Wstęp dla osób nieupoważnionych jest tam surowo wzbroniony.

Polecamy: Lubuskie wsie na starych pocztówkach. Szukajcie swoich miejscowości

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedźwiedź szuka pożywienia w koszu na odpadki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska