MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Winobranie 2023. Na ten punkt programu czekają tysiące mieszkańców i gości. Korowód przejdzie ulicami Zielonej Góry

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wideo
od 16 lat
Korowód winobraniowy tym razem zachwyci trzema tematami, a to dlatego, że kończy się świętowanie jubileuszy 700-lecia Zielonej Góry i 800-lecia nadania praw miejskich. Zatem nawiązanie wydaje się jednoznaczne. Co zaplanowano? Robert Czechowski, dyrektor Lubuskiego Teatru zdradził nam szczegóły. Co więcej, jeśli dzieci chciałyby zostać glinoludami, to wiemy, gdzie i o której mogą się zgłosić?

Spis treści

Winobranie 2023. Korowód winobraniowy

Korowód w tym roku idzie tą sama trasą, jak ostatnio. Wystartuje w samo południe przy najmłodszym muralu, który w piątek, 15 września zostanie odsłonięty na murze Aresztu Śledczego w Zielonej Górze. Będzie zmierzać w kierunku Zielonogórskiej Palmiarni, u stóp której będzie usytuowana trybuna.

– Pochód będzie odbijał w lewo, ul. Kupiecką w stronę teatru, a pojazdy w stronę stadionu – wyjaśnia szczegóły Robert Czechowski, dyrektor Lubuskiego Teatru.

Winobranie 2023. Na ten punkt programu czekają tysiące mieszkańców i gości. Korowód przejdzie ulicami Zielonej Góry
Jacek Katos

Korowód winobraniowy. Tematyka

Tematyka tegorocznego korowodu związana jest z zakończeniem obchodów podwójnego jubileuszu 700-lecia Zielonej Góry i 800-lecia nadania praw miejskich. Zielonogórskie szkoły otrzymały trzy tematy, które mogły wybrać, aby zaprezentować się w pochodzie.

  • Zielona Góra wczoraj – umożliwia pokazanie wątków historycznych miasta.
  • Zielona Góra miastem nad rzeką – to hasło z kolei pozwala pokazać wszystko to, co kojarzy się z wodnymi stworami.
  • Moja Zielona Góra jutro – to możliwość pokazania wizji miasta za 50 i 100 lat.

Korowód winobraniowy. Atrakcje

Korowód, co roku przyciąga tysiące widzów. Jest niezwykle atrakcyjną paradą za sprawą zielonogórzan i instytucji oraz stowarzyszeń czy klubów sportowych, które reprezentują, ale też uroku i przeżyć dostarczają aktorzy z teatrów ulicznych.

– W tym roku bardzo mocno postawimy na formację teatrów ulicznych z Poznania pod kierunkiem profesora Piotra Tetlaka z Asocjacji 2006. Pojawią się zaprzyjaźnione różnego rodzaju teatry uliczne. Będzie mnóstwo szczudlarzy z teatru Paradiso oraz wielu innych teatrów z Polski. Będą, jak zawsze słynne glinoludy, to już jest tradycja naszego korowodu – zapowiada dyrektor Czechowski.

Winobranie 2023. Na ten punkt programu czekają tysiące mieszkańców i gości. Korowód przejdzie ulicami Zielonej Góry
Michał Korn

Korowód winobraniowy. Zostań glinoludem

Glinoludami mogą zostać też dzieci. Mogą się zgłosić w sobotę rano w miejscu pod dębem, usytuowanym mniej więcej na wysokości planetarium przy Al. Konstytucji 3 Maja. – Zapraszamy, pamiętajcie dzieci, przyjdźcie o godz. 10, 10.30, a najpóźniej o godz. 11. Tam będzie Papa Glinolud Bogdan Nowak, który będzie was malował. Przyjdźcie ubrani na biało. Weźcie ze sobą element kolorowy, np. czerwoną różę, czy słonecznik kwiat, piłeczkę. Będziecie się super bawić z nami. Pójdziecie na czele korowodu – zachwala Czechowski.

Korowód winobraniowy. Utrudnienia w ruchu

W związku przygotowaniem, formowaniem i przemarszem Korowodu Winobraniowego w sobotę będą utrudnienia dla kierowców w Zielonej Górze.

– Rozpoczniemy pracę w nocy. Będziemy wtedy ustawiali trybuny dla widowni. Korowód ruszy o godz. 12. Do godz. 11.45 zrobimy przepustowość z ul. Fabrycznej od rynku. Wiadomo, że zielonogórzanie tam zawsze w sobotę się pojawiają – tłumaczy Zdzisław Strach, prezes Centrum Biznesu. – Trasa będzie przejezdna w kierunku ul. Reja, a później ją zamkniemy, kiedy korowód ruszy. Kiedy korowód przejdzie, będziemy poszczególne odcinki szybko otwierać, żeby przywrócić możliwość przemieszczania się.

Utrudnienia w ruchu będą 16 września - całą dobę:

  • Ulice Długa (od ulicy 1o Maja do ulicy Reja, Moniuszki),
  • Aleja Konstytucji 3 Maja (od ulicy Fabrycznej, Reja do ulicy Wrocławskiej)
  • Wrocławska (od Al. Konstytucji 3 Maja do ulicy Sienkiewicza)

Przepustowość

  • Przepustowość ruchu z ulicy Fabrycznej w ulice Moniuszki i Reja będzie zapewniona od godz. 0:00 do godz. 11:45 oraz od godz. 18:00 do 24:00.
  • Przepustowość ruchu ulic: Długiej, Alei Konstytucji 3-go Maja i Wrocławskiej (w jednym kierunku od ulicy Długiej w stronę ulicy Wrocławskiej) będzie zapewniona od godz. 0:00 do godz. 8:00 oraz od godz. 18:00 do godz. 24:00.

Odwiedź nasz serwis specjalny: "Winobranie 2023"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska