Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Własnościowe prawo do M

Katarzyna Borek
A co z tymi, którzy już wykupili mieszkanie i mają tzw. własnościowe? W całym kraju jest ponad 2,6 mln takich lokatorów. Co oferuje im nowa ustawa?

Niestety, z dobrodziejstwa nowej ustawy będą mogli skorzystać jedynie ci posiadacze spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, którzy dokonali przekształcenia z lokatorskiego po 23 kwietnia 2001 roku. Jeśli taki członek SM w związku z przekształceniem po tym dniu lokatorskiego prawa na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub nabyciem po tym dniu własności tego lokalu, nie dokonał całkowitej spłaty należnej z tego tytułu, to z dniem wejścia w życie nowej ustawy (31 bm.) niespłaconą kwotę umarza się. Jako nienależną - jeżeli dokonana spłata pokrywa całkowicie koszty budowy lokalu.

Ustawa przewiduje, że tacy lokatorzy mogą być zwolnieni z opłat na fundusz remontowy.

A co z tymi, którzy też mają własnościowe M, ale przekształcili prawo przed 23 kwietnia 2001 r.? Dali grube pieniądze za możliwość wykupu mieszkania, ale niestety, oni nie mogą liczyć na żadne zwolnienia z opłat na fundusz remontowy. Była taka propozycja, ale przepadła w Sejmie.

.

Korzystając z nowych przepisów mogą jednak wykupić własnościowe mieszkanie na odrębną własność. Płacąc za podpisanie umowy notarialnej - 234 złote plus koszty księgi wieczystej, w sumie ok. 500 zł.

Czy warto wydać te pieniądze? To zależy do jakiej spółdzielni należymy, co chcemy zrobić z mieszkaniem itd. Jeśli planujemy jego sprzedaż, to fachowcy mówią, że spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu i odrębna własność na wtórnym rynku praktycznie niczym się nie różnią. Jeśli weźmiemy dwa identyczne mieszkania, które mają jednak te dwa różne prawa do lokalu, to uzyskamy za nie taką samą cenę. Oba prawa do lokalu są zbywalne, dziedziczne i mogą być przedmiotem obrotu - sprzedaży, użyczenia, darowizny, zamiany.

Zasadnicza różnica jest jednak tak, że spółdzielcze własnościowe jest prawem jedynie do lokalu. Mieszkanie formalnie pozostaje własnością spółdzielni. Własnościowe prawo może wygasnąć! Wtedy uprawniona osoba otrzymuje wartość rynkową lokalu, a on sam zostaje wystawiony na przetarg.

Tylko posiadacz prawa odrębnej własności jest rzeczywistym, prawdziwym właścicielem lokalu.

ULGA NA SPÓŁDZIELCZE M WŁASNOŚCIOWE
Niestety, ten korzystny zapis dotyczy wyłącznie tych, którym przysługiwało spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, przekształcone po 23 kwietnia 2001 roku.

Jeżeli walne zgromadzenie wyrazi zgodę - musi być na to podjęta odpowiednia uchwała - to zarząd spółdzielni dokona rozliczenia następujących kwot wpłaconych z tytułu przekształcenia:

  • wpłaty różnicy między wartością rynkową lokalu (wkładem budowlanym) a zwaloryzowanym wkładem mieszkaniowym, pomniejszoną o należną lub udzieloną spółdzielni bonifikatę;

  • kwoty przypadającej na lokal z tytułu modernizacji budynku dokonanej przez SM, jeżeli kwota ta nie powiększała wkładu budowlanego;

  • spłaty przypadającej na lokal zobowiązań spółdzielni z tytułu kredytów i pożyczek zaciągniętych na sfinansowanie kosztów nieruchomości.

    Kwoty te zostaną wpisane na poczet wpłat na fundusz remontowy.

  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska