MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bez taryfy ulgowej dla uporczywych lokatorów. W Gorzowie ruszają kolejne eksmisje

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Koniec pobłażania dla zadłużonych lokatorów mieszkań komunalnych. W Gorzowie szykują się kolejne eksmisje.
Koniec pobłażania dla zadłużonych lokatorów mieszkań komunalnych. W Gorzowie szykują się kolejne eksmisje. Karolina Misztal
Od lat nie płacą czynszu, a do tego dewastują mieszkania, w których przebywają. Kolejnych uporczywych najemców mieszkań komunalnych w Gorzowie czekają surowe konsekwencje w postaci straty mieszkania. Tylko w tym roku Zakład Gospodarki Mieszkaniowej planuje przeprowadzenie ponad dwudziestu eksmisji.

Kolejni dłużnicy stracą mieszkania

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Gorzowie od dwóch lat konsekwentnie realizuje kolejne eksmisje. Dotyczą one przede wszystkim lokatorów zalegających z opłatami za czynsz. Niektórzy mieszkańcy nie płacą od kilkunastu lat, a rekordziści mają nawet po kilkadziesiąt tysięcy złotych długu. Wielu nie reguluje też rachunków za prąd, wodę czy gaz.

Chodzi głównie o tych najbardziej uporczywych lokatorów, którzy od dawna nie płacą czynszu i rachunków. Nie tylko nie mamy wpływów od takiego mieszkańca, ale jeszcze ponosimy dodatkowe koszty związane z utrzymaniem lokalu, a więc opłaty za prąd, wodę czy wywóz śmieci. Wciąż jest spora grupa osób, które tych opłat nie regulują od lat i robią to z pełną premedytacją. Teraz przyszedł czas na konsekwencje - mówi Paweł Nowacki, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Gorzowie.

Doprowadzają mieszkania do ruiny

Tacy lokatorzy nie tylko od lat nie płacą czynszu oraz nie regulują rachunków, ale też doprowadzają mieszkanie do kompletnej ruiny. Wiele z nich jest zdewastowanych. Ze ścian odpada tynk, brakuje drzwi wewnętrznych, wyrwane są nawet przewody elektryczne. W takich lokalach często zalegają też stosy śmieci.

Tak wygląda wiele mieszkań odzyskanych od byłych lokatorów. Większość z nich jest kompletnie zniszczona

Są lokatorzy, którzy dewastują nie tylko mieszkania, ale też części wspólne nieruchomości. Niektórzy swoim zachowaniem utrudniają życie lub po prostu stwarzają zagrożenie dla pozostałych mieszkańców. Eksmisja takich wyjątkowo uciążliwych lokatorów jest ostatecznością, niestety konieczną ze względu na dobro pozostałych mieszkańców - dodaje Paweł Nowacki.

Przeczytaj również: Zaniedbane pustostany i stare kamienice w Gorzowie do remontu. Niebawem ruszą prace

Będzie ponad dwadzieścia eksmisji

Teraz kolejni uporczywi najemcy stracą mieszkania i przestaną żyć na koszt innych lokatorów. W sumie do końca października zaplanowano ponad dwadzieścia eksmisji. W tym celu Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Gorzowie wyłoni w przetargu firmę zewnętrzną, która przeprowadzi takie czynności pod nadzorem komornika. Będzie też miała obowiązek zapewnić eksmitowanym tymczasowe pomieszczenia spełniające wszelkie wymogi ustawy o ochronie praw lokatorów.

Kończymy przygotowania do ogłoszenia zamówienia publicznego na usługę zrealizowania wyroków eksmisyjnych bez przyznanego prawa do lokalu socjalnego. Wskazaliśmy dwadzieścia jeden gospodarstw domowych do eksmisji. Wykonawca, w ramach realizacji powinien zapewnić lokale tymczasowe oraz odpowiednie warunki prawne, medyczne i techniczne do przeprowadzenia eksmisji oraz zabezpieczenia przejętych mieszkań - tłumaczy Paweł Nowacki.

Zadłużenie najemców gorzowskich lokali komunalnych oraz socjalnych systematycznie wzrasta. Obecnie przekracza już ponad osiemdziesiąt milionów złotych. Eksmisje będą realizowane od maja do października.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sypialnia Krakowa ma swoje stawy. Niewidoczne i tajemnicze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska