Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojna na Ukrainie 2024 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

OPRAC.:
Damian Świderski
Damian Świderski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
2 marca 2024 roku jest 737. dniem wojny. W nocy z soboty na niedzielę w Odessie w wyniku ataku rosyjskich dronów „Szached” zawaliła się część wieżowca. Na poziomie pierwszego piętra pod gruzem znaleziono ciało czwartej ofiary. Dron zabił troje dorosłych i dziecko, zranił 7 dorosłych i jedno dziecko. 5 osób zostało uratowanych przez ratowników.

Wojna na Ukrainie 2024 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę 24 lutego 2022 roku. Śledź najnowsze doniesienia z frontu.
21:0002.03.2024

Więcej Rosjan chce pójść na wybory na terenach okupowanych

Rosjanie zwiększają frekwencję w „wyborach” na terytoriach czasowo okupowanych (TOT), zmuszając personel Sił Zbrojnych FR do głosowania, – Centrum Narodowego Oporu. „Głównym celem »wyborów prezydenckich« w TOT nie jest wybranie Władimira Putina na prezydenta, bo wybory w Rosji nie są narzędziem zmiany rządu, ale uzyskanie »wysokiej frekwencji«, która rzekomo miałaby świadczyć o poparciu dla okupacji przez mieszkańców” – pisze CNS.

20:4902.03.2024

Znaleziono kolejną ofiarę ataku na wieżowiec w Odessie

W miejscu rosyjskiego ataku na wieżowiec w Odessie pod gruzami odnaleziono ciało ósmej osoby – poinformowała Państwowa Służba Ratunkowa.

20:2202.03.2024

Drony zaatakowały port Bronka w Petersburgu. Kto sprawcą?

Jak podają rosyjskie media, drony zaatakowały port Bronka w Petersburgu.Miejscowy gubernator oświadczył, że systemy wykrywania i zwalczania są w stanie gotowości. Odległość od najbardziej wysuniętego na północ punktu Ukrainy do portu Bronka wynosi prawie 900 km.

19:4102.03.2024

Zełenski: Syrski może podejmować decyzje o wszelkich zmianach kadrowych w armii

Generał Syrski może podejmować decyzje o wszelkich zmianach kadrowych w armii – powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski. „Naczelny Wódz ma carte blanche na dokonywanie jakichkolwiek zmian kadrowych w armii i w sztabie. Wszyscy ukraińscy dowódcy muszą znać linię frontu, wyczuć linię frontu – realne potrzeby. Muszą rzeczywiście być z żołnierzami i sierżantami. Muszą być tym, kim powinni być, aby osiągnąć ukraińskie cele” –– powiedział Prezydent. Dodał, że na początku tygodnia po powrocie Syrskiego z frontu spodziewa się szczegółowego raportu i konkretnych propozycji dalszych zmian i działań Ukrainy.

19:3302.03.2024

Rosyjskie media donoszą o rozpoczęciu operacji antyterrorystycznej w Inguszetii

Rosyjskie media donoszą o rozpoczęciu operacji antyterrorystycznej w Inguszetii. Według rosyjskich propagandystów, w części miasta Karabulak siły specjalne FSB wszczęły strzelaninę z niezidentyfikowanymi „bojownikami”. Szczegóły zdarzenia nie są obecnie znane i monitorujemy sytuację w celu uzyskania nowych informacji.

19:0702.03.2024

W ciągu dnia odbyło się 70 starć bojowych. Uderzono w blisko 10 obszarów koncentracji wroga

W ciągu dnia odbyło się 70 starć bojowych. Lotnictwo sił obronnych uderza w 8 obszarów, w których skoncentrowany był personel wroga. Jednostki żołnierzy rakietowych trafiły 1 jednostkę artylerii wroga.

18:4602.03.2024

Wyciekła rozmowa niemieckich dowódców. Rosjanie wściekli

18:1502.03.2024

Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła drugi rosyjski Su-34 w ciągu jednego dnia

17:4402.03.2024

Ukraina zbiera na drona do niszczenia okrętów wroga!

Za dzieci, za wszystkich pomordowanych w Odessie! Zemścimy się! Zbieramy pieniądze na drona morskiego do niszczenia okrętów wroga! Aktualnie w banku mamy 5 791 016,04 UAH. Cel – 8 500 000 UAH Jesteśmy wdzięczni każdemu z Was, którzy wnieśli swój wkład! Prosimy o wsparcie zbiórki tych, którzy jeszcze nie przekazali darowizny! Chrońmy spokojne miasta przed wrogimi rakietami z morza!

17:2202.03.2024

Zełenski: Akcja ratunkowa na miejscu uderzenia rosyjskiego „Szaheda” w Odessie trwa cały dzień

Wieczorne wystąpienie Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego: „Akcja ratunkowa na miejscu uderzenia rosyjskiego „Szaheda” w Odessie trwa cały dzień. Obecnie Państwowe Służby Ratunkowe, policja i inne służby nadal pracują – jest informacja o ludzie pod gruzami”. Prezydent zwrócił się także do swoich partnerów: 

Kiedy giną ludzie, a u naszych partnerów toczą się wewnętrzne gry polityczne lub spory, które ograniczają naszą ochronę, nie da się tego zrozumieć.

16:4002.03.2024

Rzecznik KE: Każdy rosyjski atak na cele cywilne podkreśla nielegalny, nieludzki i przestępczy charakter rosyjskiej agresji

Każdy rosyjski atak na cele cywilne jedynie podkreśla nielegalny, nieludzki i przestępczy charakter rosyjskiej agresji i dowodzi, że Putin nie jest zainteresowany pokojem; celowe atakowanie ludności cywilnej i infrastruktury cywilnej stanowi zbrodnię wojenną — powiedział rzecznik Komisji Europejskiej Peter Stano, pytany o atak na Odessę.

Spod gruzów bloku w Odessie wydobyto ciało dziecka, kolejnej ofiary nocnego rosyjskiego ataku — powiadomiły w sobotę władze Odessy na południu Ukrainy. Bilans ofiar śmiertelnych wzrósł do trzech.

Pod gruzami zaatakowanego budynku wciąż mogą być ludzie, na miejscu trwa akcja ratownicza.

Na tle ataku prezydent Wołodymyr Zełenski zaapelował do partnerów o więcej systemów obrony przeciwlotniczej. "Musimy wzmacniać ukraińską tarczę powietrzną, by zwiększyć obronę naszych ludzi przed rosyjskim terrorem. Więcej systemów obrony przeciwlotniczej, więcej rakiet do systemów obrony przeciwlotniczej to to, co ratuje życia" - napisał w Telegramie.

Rosja zaatakowała nocą z piątku na sobotę dronami bojowymi obwód odeski, charkowski i sumski. Jeden z bezzałogowców uderzył w blok mieszkalny w Odessie. Zawaliła się część budynku, zniszczonych zostało 18 mieszkań.

Ukraińskie siły poinformowały o strąceniu siedmiu z ośmiu dronów, wykorzystanych przez Rosję do ataku na obwód odeski.

16:0002.03.2024

W wyniku rosyjskiego ostrzału obwodu chersońskiego rannych zostało dwóch policjantów

W wyniku rosyjskiego ostrzału obwodu chersońskiego rannych zostało dwóch policjantów – Narodowa Policja Ukrainy. Na terenie osiedli uszkodzonych zostało 19 obiektów: 11 budynków prywatnych i mieszkalnych, 4 samochody osobowe, w tym 2 policyjne oraz garaże.

15:3302.03.2024

Doszło do użycia przeciwlotniczych rakiet kierowanych przeciwko dwóm wrogim samolotom

Doszło do użycia przeciwlotniczych rakiet kierowanych przeciwko dwóm wrogim samolotom Su-34 i Su-35. Poinformował o tym dowódca Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy Mykoła Oleszczuk. „Czekamy na potwierdzenie pożądanego rezultatu! Latanie staje się coraz trudniejsze dla okupantów i potrzebujemy więcej systemów, więcej broni, aby oczyścić nasze niebo” – pisze Oleszczuk.

15:0802.03.2024

Kolejki ludzi przychodzą na grób Nawalnego. Muszą przejść przez bramki wykrywające metal

14:1602.03.2024

Rosja: wybuch na terenie podstacji, przesyłającej prąd firmom zbrojeniowym

W Jekaterynburgu w azjatyckiej części Rosji doszło do wybuchu na terenie podstacji elektrycznej, przesyłającej prąd trzem przedsiębiorstwom z branży zbrojeniowej - informuje w sobotę portal Nowaja Gazieta.Jewropa.

Do wybuchu doszło nocą z piątku na sobotę. Nie ma informacji o poszkodowanych. (https://t.me/novaya_europe/30908) Kanały Shot i Mash poinformowały, że na miejscu znaleziono ślady substancji wybuchowych.

Rano w sobotę uszkodzony został blok mieszkalny w Petersburgu na północnym zachodzie Rosji. Nowaja Gazieta.Jewropa podała, że w budynek trafił dron. Portal Ukrainska Prawda napisał z kolei, że budynek został uszkodzony wskutek działania rosyjskiej obrony przeciwlotniczej.

Kanał Mash stwierdził, że atak dronem przenoszącym 3,5 kg ładunku wybuchowego przeprowadziła ukraińska armia. Kijów nie skomentował tych doniesień. Celem ataku mogła być baza paliw, która mieści się ok. 1 km od uszkodzonego budynku.

Serwis Meduza podał, że o pomoc lekarską w związku z tym zdarzeniem zwróciło się sześć osób. (PAP)

12:1402.03.2024

Resort obrony: Rosja czasowo uziemiła cała flotę samolotów A-50

Tydzień po utracie drugiego samolotu wczesnego ostrzegania i kontroli powietrznej A-50U (w kodzie NATO: Mainstay), Rosja najprawdopodobniej uziemiła całą ich flotę, wstrzymując loty wspierające operacje na Ukrainie - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że sytuacja ta prawdopodobnie będzie trwała przez czas wewnętrznego dochodzenia, mającego wyjaśnić przyczyny fiaska w ochronie kolejnego ważnego zasobu i tego, jak zmniejszać zagrożenia, jakie nadal stanowi ukraińska obrona powietrzna.

Dodano, że brak możliwości zapewniania codziennego dowodzenia i kontroli nad rosyjskimi operacjami lotniczymi najprawdopodobniej znacznie pogarsza świadomość sytuacyjną załóg lotniczych i jest to luka w zdolnościach, na którą Rosja nie może sobie pozwolić w będącej obszarem walk przestrzeni powietrznej wschodniej i południowej Ukrainy.

"Jest prawdopodobne, że Rosja będzie musiała zbadać opcje wypełnienia tej luki, w tym zmianę przeznaczenia samolotów i zaakceptowanie większego ryzyka w celu zapewnienia skutecznego wsparcia powietrznego, którego wymagają jej siły naziemne, ale którego prawdopodobnie nie otrzymują. Jest to długotrwały problem, który prawie na pewno został zaostrzony przez uziemienie A-50 wspierających operacje" - napisano.

Oceniono, że problem nadmiernej eksploatacji samolotów i zmęczenia załóg prawie na pewno nasili się po powrocie A-50 do operacji, gdy ich flota będzie coraz mocniej wykorzystywana i istnieje realna możliwość, że Rosja podejmie próbę przywrócenia do służby wcześniej wycofanych z użycia samolotów A-50, aby złagodzić ten problem. (PAP)

08:0502.03.2024

Rosyjski dron uderzył w blok w Odessie, dwie osoby zginęły

Rosja zaatakowała nocą z piątku na sobotę dronami bojowymi obwód odeski na południu Ukrainy. Jeden z bezzałogowców uderzył w blok mieszkalny w Odessie. Zawaliła się część budynku, dwie osoby zginęły, a siedem zostało rannych.

Ukraińskie siły poinformowały o strąceniu siedmiu z ośmiu dronów, wykorzystanych do ataku na obwód odeski przez Rosję.

Jeden z bezzałogowców uderzył w dziewięciokondygnacyjny blok. Część budynku zawaliła się.

W ataku zginęły co najmniej dwie osoby, a siedem zostało rannych - poinformowało MSW. Wśród poszkodowanych jest dziecko. (https://t.me/mvs_ukraine/35506)

Operacja ratunkowa trwa, pod gruzami mogą być ludzie. (PAP)

06:0602.03.2024

Nocny atak dronów w Charkowie

15:0001.03.2024

Niemieckie media po orędziu Putina: jeśli Zachód chce pokoju, musi szykować się do wojny

Po czwartkowym orędziu prezydenta Rosji Władimira Putina jeszcze mocniej wybrzmiało, że Zachód powinien zastosować się do znanej maksymy: jeśli chcesz pokoju, szykuj się do wojny - skomentował w piątek dziennik „Welt”.

Putin w orędziu ostrzegł Zachód przed niebezpieczeństwem konfliktu nuklearnego w razie wprowadzenia wojsk NATO na Ukrainę. Przemówienie, choć jest w nim mowa o „strategicznym partnerstwie w zakresie bezpieczeństwa” z Zachodem, jest poważnym ostrzeżeniem: „jeśli nie chcesz wojny, bądź posłuszny” – zauważył „Welt” na swoim portalu.

Groźba Putina paradoksalnie nie zwiększa prawdopodobieństwa użycia broni nuklearnej. Przesadnie twierdził, że atak nuklearny oznacza "zniszczenie świata". Świadomie grał wizją ostatecznej zagłady Europy i Niemiec – oceniła niemiecka gazeta.

"Za tą głośną groźbą nuklearną Putina ukryte jest jego główne przesłanie: władca Kremla podkreślił, że w jego kraju fabryki broni pracują na trzy zmiany oraz że gospodarka została przestawiona w (tryb) wojenny. Putin nawiązał tym do czasów sowieckich, kiedy na zbrojenia przeznaczano nawet 13 proc. produktu krajowego brutto” – przypomniał dziennik.

Jak zauważył, „Polska i kraje bałtyckie od miesięcy ostrzegały, że Niemcy, Francja i reszta Europy również będą musiały zwiększyć produkcję broni, aby przywrócić pewien stopień równowagi z czasów zimnej wojny”.

Tymczasem Europa nie jest obecnie w stanie wyprodukować wystarczającej ilości broni ani dla Ukrainy, ani dla siebie – podkreślił portal.

"Zachód musi dostosować się do znanej już ze starożytności maksymy: jeśli chcesz pokoju, szykuj się do wojny. Jest to szczególnie prawdziwe, gdy za sąsiada ma się cynicznego mordercę, który brutalnie wykorzystuje najmniejszą słabość" – podsumował „Welt”

14:3601.03.2024

Francuski historyk: Rosja postrzega wojnę jako normalny sposób prowadzenia dyplomacji

Przywódcy Rosji postrzegają wojnę jako normalny sposób prowadzenia dyplomacji – ocenił w wywiadzie dla dziennika "Le Figaro" prof. Pierre Gonneau, francuski historyk specjalizujący się w dziejach Rosji.

Odkąd Władimir Putin doszedł do władzy, nastąpił wzrost liczby konfliktów, z mniej lub bardziej stałym stanem wojny – zauważył historyk, komentując czwartkowe orędzie Putina.

Jak podkreślił, Putin w żadnym momencie swojego przemówienia nie wspomniał o zakończeniu wojny.

Dziś dla Putina lepiej jest powiedzieć, że wojna może trwać, niż stwierdzić, że musi się szybko zakończyć – zaznaczył Gonneau.

Według historyka rosyjski przywódca musi kultywować mit niezwyciężonej Rosji, nawiązując m.in. do bitwy pod Stalingradem podczas II wojny światowej, a "imperium nie może istnieć bez wojny". "Putin stara się uosabiać mit cara jako mściciela i orędownika na rzecz sprawiedliwości. Na przykład, kiedy doszedł do władzy, prowadził narrację dotyczącą rozprawy z oligarchami" – ocenił znawca dziejów Rosji.

"Korupcja, tak naprawdę, nie zmniejszyła się, ale postawa przywódcy-obrońcy przemawia do ludności, podobnie jak wielkie kampanie antykorupcyjne w Chinach, gdzie wielcy dygnitarze zostali przyparci do muru" – wyjaśnił Gonneau.

Do tego dochodzi reputacja Putina jako +szachisty+, który wie wszystko i zna ruchy swoich wrogów. I choć reżim się zestarzał, Putin pozostaje popularny. Wszyscy (w Rosji) nienawidzą słabego cara – dodał.

W jego ocenie na Zachodzie trudno wyobrazić sobie wojnę imperiów, która trwa na Ukrainie od 2022 roku. Z kolei "rosyjscy przywódcy postrzegają wojnę jako normalny, akceptowalny i powszechny sposób prowadzenia dyplomacji" – ocenił.

W wygłoszonym w czwartek corocznym orędziu do narodu rosyjski dyktator Władimir Putin ostrzegł przed niebezpieczeństwem konfliktu nuklearnego w przypadku wprowadzenia wojsk NATO na Ukrainę.

Powtórzył też wcześniejsze oskarżenia Kremla, że Zachód chce zniszczyć Rosję od środka i ostrzegł, że Rosja nie pozwoli nikomu ingerować w swoje sprawy wewnętrzne. W związku z przystąpieniem Finlandii i Szwecji do NATO zapowiedział wzmocnienie Zachodniego Okręgu Wojskowego Rosji.

12:5001.03.2024

Brytyjski resort obrony: przemysł zbrojeniowy Rosji znacząco zwiększył produkcję

"Rosyjski przemysł zbrojeniowy znacząco zwiększył produkcję w 2023 roku i choć nie jest w stanie w pełni zaspokoić potrzeb związanych z prowadzeniem wojny, wystarcza to na uzyskanie wyraźnej przewagi nad Ukrainą" - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej wyjaśniono, że wzrost produkcji możliwy był dzięki zwiększeniu zatrudnienia do 3,5 mln osób, wydłużeniu zmian w zakładach, rozbudowie istniejących linii produkcyjnych, jak również przywróceniu tych ostatnio nieużywanych.

Zwrócono uwagę, że znacząca część oddanego do użycia sprzętu jest efektem raczej odnawiania i modernizacji istniejących zapasów niż nowej produkcji, czego dowodzi fakt, że wyraźną większość oddanych do użytku w 2023 roku czołgów podstawowych stanowił sprzęt odremontowany.

Dodano, że produkcja amunicji artyleryjskiej wzrosła gwałtownie w 2023 roku i prawdopodobnie zwiększy się jeszcze w 2024 roku, ale prawdopodobnie osiągnie maksimum w ciągu najbliższych 12 miesięcy ze względu na wielkość mocy produkcyjnych.

Chociaż przemysł zbrojeniowy nie jest w stanie w pełni zaspokoić potrzeb rosyjskiej operacji przeciwko Ukrainie, niemal na pewno może zapewnić znaczącą przewagę nad Ukrainą w 2024 roku - oceniono.

11:3201.03.2024

SBU: 15 lat więzienia dla rosyjskiego agenta szpiegującego na poligonach

Na 15 lat więzienia sąd ukraiński skazał rosyjskiego agenta, który szpiegował na ukraińskich poligonach pod pozorem pracy instruktora; mężczyznę uznano za winnego zdrady stanu – poinformowała w piątek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) na swojej stronie internetowej.

Przestępca jest instruktorem taktycznego przygotowania miejscowej organizacji społecznej. Pod pozorem ćwiczeń na poligonie przeprowadzał zwiad w miejscach stacjonowania żołnierzy, sprzętu wojskowego i w magazynach z amunicją – przekazała SBU.

"Mężczyzna został zatrzymany przez ukraiński kontrwywiad w lutym bieżącego roku. Podczas śledztwa ustalono, że utrzymywał kontakt z prokremlowskim blogerem, ukrywającym się w okupowanym Doniecku i pracującym dla rosyjskich służb specjalnych" – powiadomiła SBU.

Aby uzyskać informacje, mężczyzna próbował też wykorzystywać znajomości z ukraińskimi żołnierzami, poznanymi na poligonach podczas treningów z miejscową ludnością - dodano w komunikacie

10:0001.03.2024

Gen. Komornicki: Putin użyłby broni jądrowej, jeśli wojska NATO weszłyby na Ukrainę

Były zastępca szefa Sztabu Generalnego WP, gen. w stanie spoczynku Leon Komornicki uważa, że - jeśli wojska NATO weszłyby na Ukrainę - to Władimir Putin użyłby taktycznej broni jądrowej. Nie należy mierzyć Rosji zachodnimi kategoriami - podkreślił w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Putin w czwartek w corocznym orędziu do narodu ostrzegł przed niebezpieczeństwem konfliktu nuklearnego w razie wprowadzenia wojsk NATO na Ukrainę. Dyktator powtórzył też swe oskarżenia, że Zachód chce zniszczyć Rosję od środka i ostrzegł, że Rosja nie pozwoli nikomu ingerować w swoje sprawy wewnętrzne.

Wcześniej, w poniedziałek, prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że pokonanie Rosji jest "niezbędne" dla zagwarantowania bezpieczeństwa w Europie. Dodał, że nie należy wykluczać wysłania zachodnich wojsk lądowych na Ukrainę w przyszłości, choć - jego zdaniem - na obecnym etapie "nie ma consensusu" w tej sprawie. Możliwość taką wykluczyli m.in. przywódcy Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Gen. Komornicki, odnosząc się w rozmowie z PAP do słów Putina, zauważył, że nie po raz pierwszy straszy on Zachód bronią atomową oraz zapewnia, że Rosja nikomu nie zagraża. Były zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego podkreślił przy tym, że ostatnia głośna wypowiedź Macrona jest "wodą na młyn rosyjskiej narracji" oraz werbalnym narzędziem w rękach Putina, co nie pozostało bez echa w czwartkowym orędziu Putina.

Zdaniem gen. Komornickiego "Zachód dostarcza paliwa tamtejszej propagandzie, bo nie rozumie Rosji".

Trzeba rozumieć wroga, aby z nim walczyć. W moim przekonaniu, Zachód do tej pory nie rozumie rosyjskiego myślenia, tego, czym jest rosyjska armia. Nie rozumie, że ta agresja, potencjał militarny dzisiaj jest rozkręcającą się machiną wojenną i idzie jak walec, który ciężko będzie zatrzymać - ocenił.

W jego opinii nie należy mierzyć Rosji ani jej społeczeństwa zachodnimi kategoriami. Podkreślił, że rosyjskie społeczeństwo w zdecydowanej większości popiera obecnie Putina oraz "jest wciągnięte w tę wojnę", a Zachód - m.in. poprzez ostatnie słowa Macrona - pozwala umacniać rosyjskie społeczeństwo w tym przekonaniu.

W narracji Rosji jest to wojna egzystencjonalna, w jej propagandzie wojna toczy się nie na Ukrainie, a na "terytorium Rosji". Panuje tam zawołanie "Rosja albo śmierć". (...) Armia NATO miałaby wkroczyć na Ukrainę? To oznaczałoby wojnę z Rosją, a po obniżeniu przez Putina progu użycia taktycznej broni jądrowej, w moim przekonaniu, Rosja by jej użyła, bo Putin dostałby do ręki wszystkie argumenty ku temu - ocenił.

Gen. Komornicki podkreślił również, że głównym wyzwaniem dla Zachodu musi być sprawienie, by Ukraina wygrała wojnę. Jednak - jak wskazywał - aby tak się stało, pomoc militarna nie może być "przekazywana kropelkowo" w obliczu rosyjskiej machiny wojennej.

Podkreślił, że wygranie wojny w 90 proc. nie zależy od samych Ukraińców, a od pomocy krajów Zachodu.

Jeśli nie będzie pomocy, to dojdzie niedługo do rozbicia ukraińskiej armii, która nie będzie w stanie dalej prowadzić działań wojennych. W mojej ocenie to stanie się pod koniec wiosny, na początku lata. Wtedy ukraińska armia straci zdolności, które się wyczerpią, jeśli teraz nie otrzyma pomocy Zachodu - zaznaczył.

Według gen. Komornickiego - jeśli doszłoby do rozbicia ukraińskiej armii - to niezmiennym celem politycznym Putina będzie wzniecenie wojny domowej i doprowadzenie do "czegoś na kształt Majdanu" w celu obalenia ukraińskich władz. Dodał, że będzie mógł to osiągnąć już bez wchodzenia rosyjskich wojsk na kolejne tereny.

Po 2-3 latach Putin przystąpi do realizacji kolejnego celu politycznego, czyli kolejnych nacisków ku temu, żeby kraje Europy środkowowschodniej znalazły się poza NATO. Jeżeli do tego nie dojdzie, to w mojej ocenie zaatakuje on nie wszystkie, ale jedno z państw bałtyckich np. Łotwę, w której mieszka duża rosyjska mniejszość, która jest mocno niezadowolona - ocenił.

08:1001.03.2024

Ostrzały obwodu chersońskiego. Uszkodzone budynki, dwie ranne osoby

Jak poinformował gubernator obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin, w ciągu minionej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów w tym regionie ranne zostały dwie osoby. Podkreślił, że uszkodzeniu uległy 32 budynki mieszkalne.

22:3029.02.2024

Wojna w Ukrainie. Tragiczny bilans. Zginęło 443 sportowców i trenerów

22:1529.02.2024

Putin chce wzmocnić te państwa, polityków i elity, które stoją na stanowisku, że Rosji nie należy prowokować

kspert OSW Marek Menkiszak uważa, że Władimir Putin, strasząc Zachód ewentualnym konfliktem nuklearnym, chce wzmocnić te państwa, polityków i elity, które stoją na stanowisku, że Rosji nie należy prowokować.

W wygłoszonym w czwartek corocznym orędziu do narodu prezydent Rosji Władimir Putin ostrzegł przed niebezpieczeństwem konfliktu nuklearnego w razie wprowadzenia wojsk NATO na Ukrainę. Powtórzył też swe oskarżenia, że Zachód chce zniszczyć Rosję od środka i ostrzegł, że Rosja nie pozwoli nikomu ingerować w swoje sprawy wewnętrzne. W związku z przystąpieniem Finlandii i Szwecji do NATO zapowiedział wzmocnienie Zachodniego Okręgu Wojskowego Rosji.

Kierownik zespołu rosyjskiego Ośrodka Studiów Wschodnich Marek Menkiszak w rozmowie z PAP zwrócił uwagę, że wystąpienie rozpoczęło się od wojny w Ukrainie, polityki zagranicznej i kwestii związanych z bezpieczeństwem Rosji. Według niego był to najprawdopodobniej celowy zabieg, obliczony na przykucie uwagi mediów zagranicznych. „Wydaje się, że chciał, by ten przekaz rozszedł się jak najszerzej i jak najszybciej” – dodał Menkiszak.

Zastrzegł, że wystąpienie Putina miało charakter cykliczny, zatem w tym aspekcie nie było niczym nadzwyczajnym. Dodał też, że duża część orędzia była poświęcona problemom socjalnym i planom rozwoju społeczno-gospodarczego.

W pierwszej części orędzia - mówił Menkiszak - Putin trzymał się swoich standardowych, kierowanych w stronę Zachodu, oskarżeń i gróźb. „Oskarżał Zachód, z USA na czele, o bycie zarzewiem wszelkiego zła i dążenie do zniszczenia Rosji. Następnie przeszedł do gróźb, mówiąc, że Rosja ma zdolności, by się temu przeciwstawić i nie pozwoli na to, by rzekome +cele+ Zachodu zostały zrealizowane” – dodał. Kolejnym stałym elementem przemówienia Putina była, jak zaznaczył Menkiszak, oferta dialogu z Zachodem.

„Oczywiście dialog ten, miałby odbywać się na warunkach rosyjskich. Rosja jest gotowa rozmawiać wyłącznie o ustępstwach ze strony Zachodu, czyli warunkach kapitulacji Ukrainy, utworzeniu nowego ładu bezpieczeństwa Eurazji. Oferta ta kierowana jest głównie do USA” – stwierdził.

To co, w ocenie eksperta, było w orędziu Putina nowością, to eskalacja retoryczna.

„Nie wymieniając z nazwiska prezydenta Francji Emmanuela Macrona, ale odnosząc się do jego wypowiedzi związanej z ewentualnym wysłaniem zachodnich wojsk lądowych na Ukrainę, Putin wymienił trzy, problematyczne z jego punktu widzenia, elementy” – mówił. Po pierwsze, jak mówił Menkiszak, Putin podkreślił, że deklarowanym celem Zachodu jest strategiczna porażka Rosji na Ukrainie; po drugie Putin stwierdził, że "Zachód wyznacza cele ataków ukraińskich na rosyjskim terytorium"; "a po trzecie i najważniejsze, że dyskutowane jest skierowanie zachodnich kontyngentów wojskowych na Ukrainę”.

Wtedy Putin przypomniał, że Rosja posiada i rozwija nowoczesne systemy broni, w tym systemy rakietowe. Oświadczył też, że systemy te są zdolne do rażenia celów na terytoriach państw zachodnich. Oprócz tego – co nie jest akurat nowością – podkreślił, że cała sytuacja stwarza zagrożenie wybuchu wojny nuklearnej – wskazał ekspert.

„Mamy do czynienia z retoryczną eskalacją ze strony Putina. Chciał zaznaczyć, że jeśli doszłoby do zwiększenia zaangażowania Zachodu w tę wojnę, a zwłaszcza do rozmieszczenia kontyngentów państw zachodnich na Ukrainie, to Rosja odpowie w sposób radykalny i zdecydowany, a elementem tej odpowiedzi mogą być ataki na terytoria państw zachodnich”. "To rzeczywiście nowość i jawna eskalacja” – podkreślił.

Ekspert ocenił też, że jest to próba zastraszenia Zachodu. „Putin jest świadomy tego, że sama dyskusja na ten temat budzi na Zachodzie kontrowersje, i że nie ma w tej sprawie porozumienia. Ostrym przekazem chce wzmocnić te państwa, tych polityków i te elity, które uważają, że Rosji nie należy prowokować” – dodał Menkiszak.

Jego zdaniem nie chodzi wyłącznie o możliwe rozmieszczenie zachodnich sił lądowych na ukraińskim froncie, ale również o zwiększenie pomocy militarnej dla Kijowa. Putin chciał przekazać, że zwiększenie pomocy militarnej dla Ukrainy będzie w obecnej sytuacji prowadziło do eskalacji konfliktu, a państwa Zachodu nie mogą czuć się bezpiecznie – mówił.

Ekspert OSW podkreślił też, że w ostatnich miesiącach obserwujemy „zmianę percepcji rosyjskiej”, wynikającą głównie z tego, w jaki sposób Kreml postrzega sytuację na arenie międzynarodowej. „Moskwa czyta to tak: Ukraina słabnie, Zachód – zarówno frakcje polityczne w USA, jak i w Europie - są zmęczone wojną. W związku z tym, powoli załamuje się zachodnie wsparcie dla Ukrainy. Rosja przejęła inicjatywę strategiczną i taktyczną, jest w trybie ofensywy” – tłumaczył.

Menkiszak ocenił, że choć problemy wokół Ukrainy są częściowo prawdziwe, to Rosjanie myślą życzeniowo: „Wierzą, że lada moment nastąpi załamanie się ukraińskiego frontu, wierzą, że Zachód nie jest ani zdolny, ani gotowy, by kontynuować wsparcie dla Kijowa, a zwycięstwo rosyjskie na Ukrainie jest już w zasadzie przesądzone”. To z kolei, jak wyjaśnił, rozpoczyna w mniemaniu rosyjskim kolejny etap, w którym przedmiotem rozmów z USA ma być już nie tylko Ukraina, ale i globalny ład bezpieczeństwa. „W tej kwestii Zachód ma zostać zmuszony do rewizji swojej polityki. Putin, mówiąc o rozmowach, nie ma na myśli konsensusu, a daleko idące ustępstwa ze strony Zachodu” – dodał. Zdaniem eksperta Rosjanie oceniają sytuację zbyt optymistycznie. „Nie doceniają ani woli oporu Ukraińców, ani potencjału mobilizacyjnego po stronie zachodniej” – podsumował

21:4029.02.2024

Państwa zachodnie powinny wysłać wojska na Ukrainę w celu odstraszania Rosji

21:2729.02.2024

Obecnie najbardziej zaminowane są trzy regiony Ukrainy

Obecnie najbardziej zaminowane są trzy regiony Ukrainy – Charków, Chersoń i Donieck. Poinformował o tym Serhij Rewa, szef Wydziału Organizacji Humanitarnego Rozminowywania Państwowej Służby Ratunkowej. „[...] To są główne obszary, nad którymi obecnie pracujemy i na których skupiamy nasze wysiłki” – stwierdziła Reva.

21:0129.02.2024

Zełenski: Rosja nie zamierza się zatrzymać. Oni chcą wyścigu zbrojeń

Rosja nie zamierza się zatrzymać, ale przygotowuje się do wyścigu zbrojeń i destabilizacji, ostrzega Zełenski

Wszyscy widzą, że Rosja nie zamierza się zatrzymać. Oni w Moskwie chcą wyścigu zbrojeń i nowych fal destabilizacji. Wszyscy w Europie musimy jasno zdać sobie z tego sprawę – powiedział Prezydent.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wojna na Ukrainie 2024 na żywo. Najnowsze informacje - relacja - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska