MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wojskowe Biuro Emerytalne

płk mgr RYSZARD CZERNIECKI dyrektor Wojskowego Biura Emerytalnego w Zielonej Górze
Żołnierzowi zwolnionemu z zawodowej służby wojskowej przysługuje emerytura, jeżeli w dniu zwolnienia posiada 15 lat służby w Wojsku Polskim, bez względu na wiek.

Wojskowe Biuro Emerytalne

w Zielonej Górze, ul. Strumykowa 13, tel. (68) 327 24 21, centrala wojskowa, tel./faks 324 82 86, obsługuje od poniedziałku do piatku w godz. 7.30-15.30 około 8,5 tys. świadczeniobiorców z terenu:

  • woj. dolnośląskie - powiaty: bolesławiecki, jeleniogórski, kamiennogórski, lubański, lwówecki, zgorzelecki, miasto Jelenia Góra
  • woj. lubuskie - powiaty: gorzowski, krośnieński, międzyrzecki, nowosolski, słubicki, strzelecko-drezdenecki, sulęciński, świebodziński, wschowski, zielonogórski, żagański i żarski, miasta: Gorzów Wlkp. i Zielona Góra
  • woj. wielkopolskie - pow. wolsztyński
  • woj. zachodniopomorskie - powiaty: choszczeński, myśliborski
  • Emerytura ta wynosi 40 proc. podstawy jej wymiaru za 15 lat służby wojskowej i wzrasta:

  • o 2,6 proc. podstawy wymiaru - za każdy dalszy rok tej służby oraz nie więcej niż trzy lata okresów składkowych poprzedzających służbę,
  • o 1,3 proc. podstawy wymiaru - za każdy rok okresów składkowych, ponad trzyletni okres składkowy, o którym mowa w pkt. 1.,
  • o 0,7 proc. podstawy wymiaru - za każdy rok okresów nieskładkowych poprzedzających służbę.
    Emeryturę wojskową podwyższa się o 2 proc. za każdy rok służby pełnionej w charakterze nurków i płetwonurków, w składzie personelu latającego na samolotach naddźwiękowych oraz o 1 proc. podstawy wymiaru za każdy rok służby pełnionej w charakterze skoczków spadochronowych i saperów.
    Emeryturę podwyższa się o 15 proc. podstawy wymiaru emerytowi, którego inwalidztwo pozostaje w związku ze służbą. Kwota emerytury nie może przekroczyć 75 proc. podstawy wymiaru. Do emerytury przysługują dodatki - pielęgnacyjne, rodzinne, kombatancki na zasadach określonych w stosownych przepisach.
    Prawo do zaopatrzenia emerytalnego i wysokość świadczenia ustala w formie decyzji wojskowy organ emerytalny - Wojskowe Biuro Emerytalne (WBE). Decyzja powinna być wydana w terminie jednego miesiąca.
    Podstawę wymiaru emerytury stanowi uposażenie należne żołnierzowi na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym. Dowódca jednostki zwalniającej ma obowiązek przesłać do organu emerytalnego dokumenty w terminie siedmiu dni od daty zwolnienia. Przesłane dokumenty są przez WBE sprawdzane pod względem formalnym i merytorycznym. Wypłata świadczenia następuje miesięcznie z góry w dziesiątym dniu miesiąca kalendarzowego.
    Emerytury podlegają waloryzacji na zasadach i w terminach przewidzianych w przepisach o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
    Od każdej decyzji przysługuje w terminie jednego miesiąca odwołanie. Mieszkańcy woj. lubuskiego powinni się odwoływać do Sądu Okręgowego IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Zielona Góra, pl. Słowiański 5.
    Osoba uprawniona do emerytury jest obowiązana zawiadomić WBE o podjęciu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej oraz o wysokości osiąganego wynagrodzenia. Rozliczenie świadczenia w związku z dodatkowym zatrudnieniem następuje na podstawie przedłożonych zaświadczeń o wysokości osiągniętego przychodu w poprzednim roku kalendarzowym w terminie do 31 marca roku następnego.
    Emerytowi osiągającemu dodatkowe wynagrodzenie z tytułu zatrudnienia nie posiadającemu pełnej wysługi emerytalnej (75 proc.) zalicza się do tej wysługi okresy pracy podlegające ubezpieczeniu społecznemu. Zaliczenie następuje po ukończeniu 55 lat życia lub wcześniej w przypadku posiadania grupy inwalidzkiej. Wynosi ono 1,3 proc. podstawy wymiaru za każdy rok zatrudnienia lub ubezpieczenia społecznego.
    W zakresie zmniejszania świadczeń stosowane są powszechne zasady, tj. w przypadku osiągania przychodu nie przekraczającego 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy (ostatnio ogłoszonego przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego) świadczenie nie ulega zmniejszeniu. Przychód w granicach 70-130 proc. tego wynagrodzenia - zmniejszenie wynosi 24 proc. W razie osiągania przychodu w kwocie przekraczającej 130 proc. tego wynagrodzenia, kwota emerytury ulega zmniejszeniu o 25 proc. jej wysokości.
    Zmniejszenia nie stosuje się wobec osób pobierających emerytury w wysokości 75 proc.
    Ze świadczenia emerytalnego dokonywane są potrącenia na zasadach określonych w przepisach o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska