Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wolimy szefa niż szefową

opr. agsa, poranny.pl
Kobieta-szef potrafi przyznać się do błędu wobec swoich pracowników oraz prosić o pomoc (fot. sxc.hu)
Kobieta-szef potrafi przyznać się do błędu wobec swoich pracowników oraz prosić o pomoc (fot. sxc.hu)
Kobiety na stanowiskach kierowniczych są upierdliwe, mylą respekt z zastraszaniem, zazdroszczą sukcesów – to tylko niektóre zarzuty jakie stawiają swoim szefowym niezadowoleni pracownicy. Co więcej, większość z nich to kobiety.

Eksperci z portalu Praca.pl przeprowadzili wśród polskich pracowników ankietę polegającą na dokończeniu zdania: Gdyby moim szefem została kobieta, to...

Wynik był zaskakujący. Oczywiście większość ankietowanych odpowiedziało zgodnie z poprawnością polityczną, że płeć nie ma znaczenia, liczą się kompetencje i umiejętności. Natomiast drugą najczęściej wybieraną odpowiedzią była: zacząłbym rozglądać się za inną pracą! Najmniej osób przyznało, że cieszyłoby się z tego powodu.

– Na przestrzeni ostatnich lat można zauważyć wzrost liczby kobiet na stanowiskach menedżerskich. Zwłaszcza w działach HR, gdzie kobiety stanowią przewagę liczebną nad mężczyznami – mówi ekspert rynku pracy Michał Filipkiewicz z portalu Praca.pl. – Kobiety są cenione za stanowczość, podzielność uwagi i skuteczność w działaniu – dodaje Michał Filipkiewicz. Skąd zatem głosy niezadowolenia? – Najtrudniej z kobietą szefem dogadują się kobiety. Albo na odwrót. Szefowe często traktują kobiety inaczej niż mężczyzn. Nie ma solidarności kobiet w biznesie. A już najtrudniej jest kiedy pracownica jest ładniejsza i mądrzejsza od szefowej. Kobiety niezbyt potrafią zdrowo rywalizować. Często wychodzą z założenia, że jeśli one musiały włożyć wiele trudu by dojść tak wysoko, to pracownice muszą mieć jeszcze trudniej. Szefowe rzadko mówią wprost, częściej knują intrygi– mówi psycholog biznesu Izabela Kielczyk, prezes Rady Psychologii Biznesu w Europejskim Forum Właścicielek Firm.

Każdy nowy szef musi mieć swoją strategię działania. Wybranie tej najwłaściwszej często bywa niełatwą sztuką.

Jednak nie można zapominać o zaletach posiadanych przez kobiety szefów. – Potrafią przyznać się do błędu wobec swoich pracowników oraz prosić o pomoc i korzystać ze wsparcia innych. To nie obniża ich poczucia własnej wartości i przyczynia się do sukcesu. Potrafią budować sukces, opierając się na wspólnym dążeniu do celu. Są wytrwałe, konsekwentne w dążeniu do sukcesu. Kobiety dużo lepiej od mężczyzn znoszą psychicznie poczucie porażki i niepowodzenia. A to bardzo ważna umiejętność w świecie biznesu. Kobiety częściej niż mężczyźni po kolejnej porażce nie dają za wygraną i starają się jeszcze lepiej przygotować na następny krok. To właśnie podejście do porażek, których w biznesie nie brakuje jest bardzo istotne – jednym tchem wymienia zalety Izabela Kielczyk.

Czytaj też:

Dobry szef, czyli jaki?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska