Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszystkie wsie w regionie będą miały internet

Jakub Pikulik 095 722 57 72 [email protected]
Dostarczanie internetu do wszystkich wsi województwa ma się zakończyć najpóźniej w 2013 roku.
Dostarczanie internetu do wszystkich wsi województwa ma się zakończyć najpóźniej w 2013 roku.
Urząd Marszałkowski w Zielonej Górze podpisał z Telekomunikacją Polską umowę o zbadanie, do których wsi na terenie województwa nie dociera jeszcze internet. To początek projektu zapobiegania wykluczeniu cyfrowemu.

Podpisanie umowy z TP S.A. to dopiero początek. - Podobne umowy podpiszemy także z mniejszymi dostawcami internetu. Telekomunikację Polską wybraliśmy jako pierwszą ze względu na jej największy zasięg - wyjaśnia Tomasz Hałas, członek zarządu Urzędu Marszałkowskiego.

Na początek ma być przeprowadzona inwentaryzacja, na podstawie której później zostanie opracowana mapa województwa z zaznaczonymi miejscowościami, które wciąż jeszcze nie mają dostępu do sieci. Obecnie nie jest znana liczba wsi i gospodarstw domowych, do których internet nie dociera.

- Nigdy nie prowadziliśmy takich badań. Dopiero inwentaryzacja zlecona Telekomunikacji Polskiej odpowie na te pytania - wyjaśnia T. Hałas.

Unijny program

Dostarczanie internetu do wszystkich wsi województwa ma się zakończyć najpóźniej w 2013 roku. - To część projektu, który Unia Europejska realizuje na całym swoim terenie - tłumaczy T. Hałas.

Inwentaryzacja, poprzedzająca realizację projektu będzie trwała około trzy miesiące. Internet do wsi w naszym województwie popłynie najprawdopodobniej łączem światłowodowym. Ma zapewnić szybkie, stałe połączenie z globalną siecią. Nie są jeszcze znane szczegóły techniczne inwestycji.

- Internet jest tak szybko rozwijającą się branżą, że nie jesteśmy w stanie na chwilę obecną powiedzieć, jakie parametry będzie miała sieć, która powstanie za kilka lat - wyjaśnia T. Hałas.

Już jest, ale nie wszędzie

Zadzwoniliśmy do sołtysów kilku wsi, żeby sprawdzić, jak tam wygląda sprawa dostępu do internetu. - Na naszym terenie część ludzi ma pozakładane neostrady i korzystają z sieci. Jest też jednak sporo osób, które nie mają nawet telefonów stacjonarnych, a co dopiero mówić o internecie - wyjaśnia Zbigniew Piechowiak, sołtys wsi Przewóz.

- W naszej wsi od około dwóch lat mamy dostęp do internetu. Korzysta z niego około 30 gospodarstw domowych. Uważam, że plany Urzędu Marszałkowskiego to bardzo trafiona decyzja. Wciąż jest wiele osób, które dostępu do internetu nie mają. A tera to przecież jedno z podstawowych śródeł dotarcia do informacji - tłumaczy Halina Sypniewska, sołtys wsi Buszów, położonej w gminie Strzelce Krajeńskie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska