Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybieraj rozsądnie

MARCIN FLORKOWSKI
Z prezentami przeważnie jest kłopot. Co kupić, czego nie dawać Bardzo lubimy prezenty są one sygnałem tego, że jesteśmy dla kogoś ważni, że jesteśmy lubiani. Przecież ktoś o nas myślał, szukał czegoś co nas ucieszy.

Jednak nieodpowiedni prezent może wywołać niedobre konsekwencje. Bardzo krępują na przykład niezwykle kosztowne podarki. To dlatego, że w życiu kierujemy się zasadą wzajemności, która mówi, że nie należy pozostawać czyimś dłużnikiem. Bardzo cenny upominek wymaga równie kosztownego odwzajemnienia się, co oczywiście może być strasznie kłopotliwe.
Znana jest anegdota o chciwym kliencie, który przychodząc do restauracji prosi o to by obsługiwała go jak najbardziej niesympatyczna kelnerka, ponieważ on nigdy nie daje napiwków i nie chce czuć się z tego powodu skrępowany.
Otrzymanie wyjątkowo kosztownego prezentu, za który nie możemy się odwzajemnić w odpowiedni sposób spowoduje o ludzka przewrotności! że zaczniemy unikać osoby, która nas obdarowała i przestajemy ją lubić! Ta zasada nie dotyczy oczywiście osób bardzo bliskich ale w codziennych kontaktach doskonale się sprawdza.
Krępują także podarki niezwykle tanie, oraz takie, które zupełnie mijają się z gustami osoby obdarowanej. Etykieta wymaga bowiem, by po otrzymaniu prezentu odpakować go od razu (prezenty powinny być odpowiednio zapakowane), ucieszyć się a następnie dyskretnie odłożyć na bok. Jeśli jednak podarunek jest okropnie szpetny, wyraźnie się nie podoba, jest nie na miejscu lub łamie granice dobrego smaku wywoła poczucie zażenowania. W takich okolicznościach albo czujemy się urażeni i tracimy sympatię do darczyńcy albo będziemy udawać. Jednak i w tym drugim wypadku reguły rządzące ludzkimi emocjami sprawią, iż udawanie radości, tłumienie rozczarowania i poczucia niesmaku zaowocuje utratą jakiejś porcji sympatii do osoby, która do udawania nas zmusiła. Tak czy inaczej nieodpowiedni prezent przyniesie więcej szkód niż korzyści.
Małe dzieci raczej nie lubią dostawać ubrań dla nich nie tyle ważna jest użyteczność czy wartość prezentu co jego niezwykłość. Dziecko ucieszy się nawet z papierowego ludzika czy drucianej zabawki, jeśli będzie ona rzeczywiście interesująca.
Uwaga na produkty spożywcze z nich cieszą się raczej tylko dzieci, a i one nie zawsze. Niebezpieczne jest także dawanie przedmiotów osobistych, takich jak bielizna, perfumy, kosmetyki, krawaty, koszule itd., osobom, z którymi nie jest się w bardzo bliskich stosunkach. Otrzymanie takiego prezentu może być traktowane jako naruszenie granic intymności. To tak jakby ktoś sugerował, że wie jaki rodzaj np. bielizny nosimy.
Jakie prezenty dawać w takim razie
Bądźmy sprytni bardzo często przed Świętami bliskie osoby mimochodem dają znać z czego najbardziej by się ucieszyły. Jeśli przegapiliśmy taką okazję i zdamy się na rady ekspedientów zwykle zostanie nam polecone to, co jest akurat w modzie i najlepiej się sprzedaje. W takim przypadku lepiej zdać się na swój dobry smak i kupić świetną książkę, czy dobrą płytę, która odpowiada gustom danej osoby.
Jeśli wybieramy prezent dla osoby, której dobrze nie znamy najlepiej zdecydować się na coś użytecznego kieliszki, świeczniki, albumy, pudełka, czy też takie prezenty, które można przekazać dalej na przykład butelkę dobrego wina.
Uwaga! Czasem, gdy nie mamy pomysłu dajemy przedmioty, które sami chcielibyśmy otrzymać. A ponieważ znacznie przeceniamy stopień, w jakim nasi znajomi są do nas podobni możemy srodze zawieść się na naszej intuicji i fatalnie spudłować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska