Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wydzielina tych owadów może zabić! Właśnie teraz można spotkać oleicę krówkę

OPRAC.: Urszula Baumann
Oleica krówka jest dość duża – długość ciała może wynosić do 35 mm.
Oleica krówka jest dość duża – długość ciała może wynosić do 35 mm. By Igor Luzhanov - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3880250
Oleica krówka, chrząszcz występujący na terenie całej Polski, w sytuacjach stresowych wydziela kantarydynę, jedną z najsilniejszych toksyn występujących w przyrodzie.

Przed tym niezwykłym owadem ostrzega Nadleśnictwo Dojlidy. Oto kilka faktów dotyczących oleicy krówki, które przytaczamy za leśnikami.

Żyje w trawach

Oleica krówka**(Meloe proscarabaeus)** to gatunek chrząszcza o ciemnogranatowym, niebieskoczarnym lub czarnym ubarwieniu ciała z metalicznym połyskiem.

Występuje na terenie całego kraju, ale wcale nie tak łatwo ją spotkać. Zazwyczaj przebywa wśród traw, w nasłonecznionych miejscach. Na dorosłe owady możemy natknąć się od kwietnia do czerwca.

Nazwa chrząszcza wzięła się od oleistej żółtej cieczy, którą owad wydziela podczas sytuacji stresowych. W jej składzie jest kantarydyna, jedna z najsilniejszych toksyn występujących w przyrodzie.

Wideo: Modliszki dotrą do Lubuskiego? To tylko kwestia czasu...

Czytaj więcej:

Czy oleicy krówki należy się bać?

Jak informuje Nadleśnictwo Dojlidy, dawka śmiertelna dla człowieka wynosi około 0,03 g oleistej wydzieliny. Jeden owad nie jest w stanie wyprodukować takiej ilości cieczy. Substancja może jednak silnie podrażnić skórę, szczególnie gdy dostanie się do nosa lub oczu.

W pobliżu zazwyczaj są dzikie pszczoły

Spotkanie oleicy krówki może oznaczać, że pobliżu dzikie pszczoły mają swoje gniazdo. Larwy chrząszcza, dostają się na ich odnóżach do gniazda, gdzie zjadają pszczele jaja, a potem żywią się pyłkiem i nektarem zbieranym przez pszczoły.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska