Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyniki konkursu na 7 cudów świata natury poznamy w 2011 roku. Mazury w ścisłym finale

Krzysztof Fedorowicz 0 68 324 88 19 [email protected]
Łuk Mużakowa zwyciężył w ostatniej edycji plebiscytu "GL” na 10 Cudów Ziemi Lubuskiej
Łuk Mużakowa zwyciężył w ostatniej edycji plebiscytu "GL” na 10 Cudów Ziemi Lubuskiej fot. Bartłomiej Kudowicz
Dzisiaj ogłoszono listę 28 finalistów konkursu na 7 cudów świata natury. W doborowym towarzystwie, obok Amazonii czy Kilimandżaro, znalazły się Wielkie Jeziora Mazurskie!

Szwajcarska fundacja New7Wonders, która organizuje plebiscyt wymagała, by nad każdą kandydaturą czuwał komitet wspierający. Marszałek województwa Warmińsko-Mazurskiego powołał taki 12-osobowy zespół, w którym znalazł się Krzysztof Worobiec, znany Lubuszanom dzięki pomocy w akcjach "GL" związanych z ratowaniem alei drzew przydrożnych. Worobiec właśnie od dziennikarza "Gazety Lubuskiej" dowiedział się, że Mazury awansowały do ścisłego finału.

Taki cud zobowiązuje

- To wspaniale! Jednak ta wiadomość sama w sobie nic nie daje i dopiero odpowiednio wykorzystana pomoże w ochronie krajobrazu i przyrody. Taki cud zobowiązuje i teraz trzeba będzie o niego zadbać. Bo cóż z tego, że zjadą turyści, skoro zobaczą tylko asfalt, beton i powycinane aleje? - stwierdza K. Worobiec, prezes Stowarzyszenia na rzecz Ochrony Krajobrazu Kulturowego Mazur Sadyba.

Worobiec ma konkretny plan. Chce, by powstał Mazurski Park Narodowy. - Dzięki cudowi zaczęliśmy głośno mówić o szansie utworzenia parku narodowego. Już pomogłem marszałkowi w zorganizowaniu konferencji dotyczącej powstania obszaru o najwyższej formie ochrony. Samorządowcy z terenów, na których działają parki narodowe przekonywali swoich kolegów, że park nie hamuje rozwoju gminy - dodaje prezes Sadyby.

Było 261 kandydatur

Wróćmy jednak do samego konkursy na 7 cudów świata natury. Do 7 lipca internauci z całego świata mogli głosować na 261 kandydatur. Po zakończeniu tego etapu wyłoniono 77 finalistów. Z tego grona eksperci pod przewodnictwem prof. Federico Mayora, byłego dyrektora generalnego UNESCO, wybrali 28 najciekawszych miejsc, i teraz znów do akcji wkroczą internauci, by wyłonić finałową siódemkę. Plebiscyt zakończy się w 2011 roku.

Najpierw Polskę reprezentowało Pojezierze Mazurskie, Pustynia Błędowska i Puszcza Białowieska. 7 lipca do wybranej grupy 77 kandydatur awansowały Pojezierze Mazurskie i Puszcza Białowieska. I właśnie Mazurom udało się awansować do finału skupiającego 28 cudów, są wśród tak nieprawdopodobnych miejsc jak Kilimandżaro, Morze Martwe, Amazonia, Galapagos, Wezuwiusz czy Wielki Kanion.

Lubuski Park Narodowy?

Przypomnijmy, że Gazeta Lubuska od dwóch lat organizuje ranking 10 Cudów Ziemi Lubuskiej. W tym roku zwyciężył Łuk Mużakowa, zaś w poprzednim najwięcej głosów naszych Czytelników uzyskało Sanktuarium Matki Boskiej Rokitniańskiej.

Sporo piszemy też o podniesieniu atrakcyjności turystycznej województwa oraz o potrzebie ochrony przyrody. "GL" apeluje też o utworzenie nad Pliszką i w buczynach ciągnących się do Łagowa do Sulęcina Lubuskiego Parku Narodowego. Miejmy nadzieję, że plebiscyt na 7 cudów świata natury i sukces województwa Warmińsko-Mazurskiego będzie inspiracją dla naszych samorządów, dla marszałka czy wojewody.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska