Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wypłata ekoschematów 2023/2024 jest kontynuowana w kwietniu. Co z pieniędzmi za dobrostan?

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Kolejne przelewy za ekoschematy wyszły z kont ARiMR
Kolejne przelewy za ekoschematy wyszły z kont ARiMR pixabay.com/MarianF
Część rolników dostała pieniądze za wyczekiwane ubiegłoroczne ekoschematy powierzchniowe, wciąż czekają ci, którzy wnioskowali schemat Dobrostan zwierząt. Kilka dni przed rozpoczęciem wypłat ministerstwo rolnictwa podało, że stawki płatności za 2023 r. będą wyższe od zakładanych. Czesław Siekierski podpisał rozporządzenie w sprawie kwot za schematy. Kiedy ARiMR planuje kolejne wypłaty pieniędzy za ekoschematy, o które rolnicy wnioskowali w ubiegłorocznym naborze?

Spis treści

Trwa wypłata ekoschematów powierzchniowych. Co z dopłatami za dobrostan?

Kolejni rolnicy potwierdzają, że dostali płatności za ekoschematy. ARiMR pierwsze pieniądze przekazała 5 marca. Tego jednego dnia było to ponad 3 mln zł wypłaconych w ramach schematów powierzchniowych.

ARiMR w komunikacie z 10 kwietnia podsumowuje dotychczasowy stan realizacji:

„Do 10 kwietnia 2024 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazała 4,55 mld zł płatności końcowych dopłat bezpośrednich i obszarowych za 2023 rok. W tej kwocie są też pieniądze wypłacone z tytułu ekoschematów powierzchniowych – niemal 2,6 mld zł. Łącznie z zaliczkami do rolników w ramach dopłat za 2023 rok trafiło 13,75 mld zł.”.

Agencja podaje, że na najbliższe dni zostały zaplanowane kolejne płatności z tego tytułu. - Natomiast ubiegający się o wsparcie w ramach ekoschematu Dobrostan zwierząt ze względu na niezakończone jeszcze okresy referencyjne dla niektórych wariantów, na środki muszą jeszcze poczekać. Rozpoczęcie wypłat planowane jest w kwietniu. - informuje ARiMR.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

Wyższe stawki za ekoschematy za 2023 rok

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazało, że Czesław Siekierski 26 lutego 2024 r. podpisał rozporządzenie w sprawie stawek płatności w ramach ekoschematów obszarowych. Finalnie stawki te są wyższe od wcześniej projektowanych w Planie Strategicznym Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

Rolnicy dostaną o kilka złotych więcej do hektara, niż wynikało to z wcześniejszych projektów. W przypadku ekoschematu „Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi” wartość jednego punktu wynosi 104,89 zł. Sprawdź szczegółowy wykaz dopłat do hektara w ekoschemacie rolnictwo węglowe.

Wcześniej ministerstwo podało, jak będzie wyglądał zbliżający się etap realizacji płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 roku.

Kiedy będą wypłacane pieniądze za ekoschematy? Jest konkretny termin

Z zapowiedzi resortu rolnictwa wynika, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na 5 marca 2024 r. zaplanowała realizację przyznanych rolnikom płatności w ramach ekoschematów obszarowych w kampanii 2023 r.

W poniedziałek 26 lutego 2024 r. ARiMR przystąpiła do naliczania płatności. Po wydaniu decyzji przez Kierowników Biur Powiatowych ARiMR nastąpi realizacja przyznanych płatności na rachunki bankowe rolników.

Ilu rolników czeka na dopłaty w ramach ekoschematów?

Z podsumowania ministerstwa rolnictwa wynika, że w kampanii płatności bezpośrednich 2023 r. wnioski o przyznanie płatności w ramach ekoschematów obszarowych złożyło ok. 418 tys. rolników. Po doliczeniu ekoschematu „Dobrostan zwierząt” złożonych zostało ok. 440 tys. wniosków.

Agencja planuje w marcu 2024 r. wypłacić ponad 2,5 mld zł płatności bezpośrednich, w tym ekoschematów obszarowych. W pierwszej kolejności wypłata obejmie tych rolników, którzy nie ubiegali się o płatności w ramach ekoschematu „Dobrostanu zwierząt” (340 tys.).

Co z rolnikami, którzy wnioskowali o wsparcie także na dobrostan zwierząt? W ich przypadku decyzje będą wydawane w kwietniu 2024 r. i na bieżąco będą realizowane wypłaty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wypłata ekoschematów 2023/2024 jest kontynuowana w kwietniu. Co z pieniędzmi za dobrostan? - Strefa Agro

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska